Joseph Billings – zmapoval Čukotku

Joseph Billings – zmapoval Čukotku

Angličan pracující pro ruského cara se zasloužil o podrobné zmapování nejvýchodnějšího poloostrova Asie.

BILLINGS Joseph (* 1758, Turnham Green, Middlesex, Anglie, † 1806) – anglický námořní důstojník v ruských službách

Carský kabinet rozhodl na konci 18. století vyslat tajně do severní části Tichého oceánu výpravu, která měla zjistit možnosti námořního spojení podél severního pobřeží Asie. Vedením výpravy pověřila ruská Admiralita anglického mořeplavce Josepha Billingse, který sledovanou oblast poznal jako člen třetí plavby J. Cooka. Billings zamířil v létě 1786 nejprve do Ochotska, kde jeho zástupce G. Saryčev připravoval lodě pro chystanou expedici. Na přání Admirality odcestoval do Věrchněkolymska, aby chystal výpravu, která měla plout od ústí Kolymy dál k východu.

Na lodích Jasanša Pallas vypluli Billings se Saryčevem z Kolymy na moře; dostali se k Velkému Baranovovu mysu, ale obavy z nastávající zimy přerušily další cestu. Billings spěchal do Jakutska a odtud se na jaře 1788 vydal do Ochotska. Přeplavil se na Kamčatku a z Petropavlovska se na lodi Slava Rossii vydali v létě 1790 se Saryčevem přes Tichý oceán. Zamířili k Aleutám; zanesli do mapy některé drobné, dosud neznámé ostrovy a zamířili do Aljašského zálivu k ostrovu Kayak. V říjnu 1790 se vrátili do Petropavlovska.

Mapování Čukotky

Novou plavbu podnikli Billings a Saryčev v létě 1791 k ostrovu Unalaska, na lodi Slava Rossii pokračovali k ostrovu St. Matthew, objevili v jeho sousedství nevelký ostrov Hall a přes ostrov St. Lawrence zamířili k Diomedovým ostrovům u pobřeží Čukotky. Cesty Billingse a Saryčeva se rozešly, když anglický kapitán se rozhodl zkoumat Čukotský poloostrov.

Zmapoval Mečigmenský záliv a vyslal malou skupinu na člunech k Děžněvovu mysu a do Koljučinského zálivu. Na saních se sobím spřežením projel J. Billings se svým doprovodem v zimě 1791–92 napříč Čukotkou do Nižněkolymska. V roce 1794 se anglický kapitán v ruských službách vrátil do Petěrburgu, kde dokončil popis výsledků své expedice a připravil mapu Čukotky, která byla na dlouhou řadu desetiletí základním zobrazením horských hřbetů v nejvýchodnější části Asie.

V létě 1797 se J. Billings zabýval hydrologickým výzkumem Černého moře u Tamanského poloostrova. Prozkoumal jižní a západní břehy Krymu a černomořské pobřeží od mysu Tarchankut až po Dněsterskou zátoku. V roce 1799 vydal Billings atlas Černého moře.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: