HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

John Smith – anglický osadník v Americe

John Smith – anglický osadník v Americe

J. Smith byl nadšeným organizátorem vznikající virginské osady. Během jeho života v Americe padl do zajetí Indiánů, z kterého se mu porařilo utéct. Po návratu zpět do Anglie napsal několik knih o jeho putování.

SMITH John (* 6. 1. 1579, Willoughby, Lincolnshire, Anglie, † 21. 6. 1631, Londýn, Anglie) – anglický voják, jeden z prvních osadníků v Severní Americe

Snad je příznačné, že člověk s nejtypičtějším anglickým jménem se velmi záhy (1607) objevil mezi anglickými osadníky v Novém světě. John Smith, agent Londýnské společnosti, se stal nadšeným organizátorem vznikající osady Virginie. Podle vlastního líčení (v němž přeháněl spíše více než méně) prošel selský syn z východní Anglie řadou bitek na straně nizozemských povstalců proti španělské nadvládě i křesťanské koalice proti Turkům. Padl do osmanského zajetí a podařilo prý se mu uprchnout, když zabil svého pána, do Ruska a po nějakou dobu putoval Evropou a severní Afrikou. Na chvíli se vrátil do Anglie a roku 1607 odplul s lodí Susanne-Constance do Nového světa.

V zajetí Indiánů

Spolu s kapitánem Christopherem New­portem, zakladatelem města Jamestown, se vydal vzhůru po řece York do vnitrozemí (1608). Podle Smithova vyprávění dostal se při jedné z cest do zajetí Indiánů a s pomocí náčelníkovy dcery se mu podařilo uniknout zpátky do Jamestownu. Náhodné zranění způsobilo, že se J. ­Smith musel roku 1609 vrátit do Anglie. Při­vezl zprávy o bohatství severoamerického vnitrozemí spolu s prvními klasy kukuřice. Optimisticky psal o Americe i v dílech, která vydal: Pravdivá zpráva o Virginii (1608), Popis Nové Anglie (1616) a Obecné dějiny Virginie (1624). Do Jamestownu se Smith už víckrát nevrátil. Podnikal lovecké výpravy za velrybami a roku 1614 zkoumal pro budoucí osadníky pobřeží Nové Anglie.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: