HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

John Forrest – topograf v australském vnitrozemí

John Forrest – topograf v australském vnitrozemí

Velké a odvážné výpravy v drsné krajině Austrálie přinesly později cestovateli Forrestovi zajímavé politické úspěchy.

FORREST John (* 22. 8. 1847, Bunbury, Západní Austrálie, † 3. 9. 1918, Canberra, Austrálie) – australský topograf, cestovatel a politik

Pěti tisíci librami odměnil guvernér počátkem října 1874 J. Forresta, který jako první překonal trasu od pobřeží Západní Austrálie k linii transkontinentálního telegrafu, dělící australský kontinent. Topograf ze Zeměměřičského úřadu v Perthu se stal vítězem neoficiálního závodu o překonání pustin australského vnitrozemí.

J. Forrest se osvědčil roku 1869, kdy jako dvaadvacetiletý vedl poslední výpravu, která se snažila najít stopy po údajně zmizelém L. Leichhardtovi. Jednalo se o klamnou zprávu, ale J. Forrest využil svou cestu k prozkoumání oblasti kolem Mt. Leonora a dostal se až na 122° 50’ východní délky.

Cílem je telegrafní linie

Po půl roce se vydal na další výpravu a projel podél jižního pobřeží (podobnou trasou jako Eyre, ale obráceným směrem) ze Západní Austrálie k Port Eucla u Velké zátoky do Adelaide, kde byl po osmiměsíční cestě slavnostně uvítán. V lé­tě 1872 vystoupil s projektem cesty k telegrafní linii, který předpokládal, že projde proti toku řeky Murchison včetně jejího horního toku a bude pokračovat vnitroaustralskými pouštěmi až k předělu kontinentu.

Spolu s mladším bratrem Alexandrem a dalšími čtyřmi muži se vydal na cestu 1. dubna 1874 od osady Geraldton na západoaustralském pobřeží. Počátkem srpna se mu podařilo šťastně projít krajem mezi Gilbertovou a Velkou Viktoriinou pouští. Při další cestě narazil na oázu, kde před ním pobýval E. Giles. Ve stopách předchůdců, hledajících stejně jako on cestu napříč západní polovinou světadílu, se 27. září 1874 dostal do stanice Oodnadatta na transkontinentální linii. Odtud už lehce dojel do Adelaide.

Od roku 1883 se J. Forrest věnoval politické dráze, až se roku 1890 stal na deset let ministerským předsedou Západní Austrálie. Po vzniku federace byl několikrát ministrem, a to obrany (1901–03), vnitra (1903–04) a financí (1905–07, 1909–10, 1913–14, 1917–18). V roce 1907 stanul na tři měsíce v čele australské federální vlády. Za politické zásluhy i za přínos pro geografii se J. Forrest dostal jako první rodilý Australan do Horní sněmovny britského parlamentu a získal titul prvního barona Forrest of Bunbury (1918).

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: