HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jalovecká a Bobrovecká dolina

Jalovecká a Bobrovecká dolina

Jalovecká dolina, autor: Jerzy Opioła Bobrovecká dolina, autor: Rafik k      

Poloha a popis:

Doliny leží na jižních svazích Západních Tater. Jalovecká je dlouhá asi 4 kilometry a začíná ve výšce 750 metrů. V prvních metrech je poměrně sevřená. Na své cestě k výše položené Bobrovecké dolině ji doprovází vrcholy Skala (1 131 m), Sokol (1 316 m), Mnich (1 459 m), Trnác (1 680 m) a Malá kopa (1 637 m). Délku celého dna doliny doprovází Jalovecký potok. V nejvyšším bodě (1 010 m) se dolina rozděluje na Bobroveckou dolinu a dolinu Parichvost, ze které později vystupuje další dolina s názvem Hlboká.

Bobrovecká dolina je ve své spodní části zalesněná, později přechází do pásma kleče a horských luk. Odvodňuje ji Polianský potok. S délkou 4,5 kilometrů je pravou odnoží Jalovecké doliny. Směřuje do sedla Pálenica (1 573m), které je v těsné blízkosti vrcholu Brestová (1 902 m). Nad Bobroveckou dolinou se tyčí vrcholy Velká kopa ( 1647 m), Ostrá (1 763 m), Sivý vrch (1 804 m), Brestová
(1 902 m) a Salatín (2 047 m). V závěru jsou Biele a Čierne Bobrovecké pleso.

Zajímavosti:

Menší Čierne Bobrovecké pleso za horkého počasí vysychá, takže se nemůže řadit mezi plesa jako takové.

Připravte se na několikanásobné křižování Polianského potoku, přes který vede mnoho lávek. Ne všechny jsou v ideálním stavu.

V roce 1997 byla Bobrovecká dolina poškozena povodněmi a značně tím utrpěl turistický chodník, který není na některých místech dodnes opraven.

V závěru Bobrovecké doliny se naskýtají nádherné pohledy na vrcholky Sivý Vrch, Brestovou a Salatin.

Trasy:

  • žlutá značka Z vesničky Jalovec po žluté značce, která vede přes celou Jaloveckou dolinu, společně se žlutou značkou plynule přechází do Bobrovecké doliny.
  • modrá značka Z Baníkovského sedla po modré, která vás dovede na rozmezí Jalovecké a Bobrovecké doliny.
  • zelená značka Z vrcholu Salatín po zelené, která vás dovede na rozmezí Jalovecké a Bobrovecké doliny.
  • červená značka/žlutá značka Z vrcholu Sivý vrch po červené do sedla Palenice, odtud po žluté do Bobrovecké doliny a následně do Jalovecké doliny.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí