HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jaké je Turecko doopravdy?

Jaké je Turecko doopravdy?

Lepší jednou vidět, než tisíckrát slyšet, říkají Japonci. A mají naprostou pravdu. Média nám podsouvají obraz světa, který se často velmi liší od skutečnosti. Cestování tyto představy bortí. Jak tedy vypadá Turecko doopravdy?

2turecko019

Pokud bychom se řídili sdělovacími prostředky, tak bychom nemohli cestovat nikam. Všude na nás „číhají“ teroristé, zloději, podvodníci, nemoci, tsunami a já nevím co ještě. Pokud něco boří tyto mýty, tak to je určitě cestování. Obraz Turecka by mohl na základě našich médií vypadat přibližně takto: islámská země (to je už samo o sobě podezřelé), atentáty, problémy s Kurdy, „turecké hospodářství“, potomci nájezdníků, nějaké památky, moře a laciné zlato.

Pokusím se některé mýty trošku narušit. Víte, co je na úvodní fotografii? Moderní autobusový terminál v Burse. Otevřený nonstop, neuvěřitelně čistý,bezpečný – stálá služba policie, desítky stánků rychlého občerstvení , kavárny, restaurace, nikde nic posprejováno, nikde opilci a bezdomovci jako třeba v Praze. Srovnejte třeba s Florencí.

2turecko001

Toto není snímek z letadla. Jedná se o dálkový autobus Istanbul-Ankara. Stejné situace jsme zažívali dennodenně na dalších linkách. Můžete srovnat s našimi dálkovými linkami, třeba Praha-Náchod-Broumov, kterou někdy používáme. Každý autobus má svého stevarda, během jízdy se pravidelně podává káva nebo čaj, k tomu perník a sušenky, stevard má na rukou hygienické rukavičky, je v obleku, stejně jako řidiči, zavazadlo máte v kufru, od zavazadla máte lístek, společnost ručí za ztrátu stejně jako v letecké dopravě. Máte-li žízeň, stačí zazvonit a vaše potřeba bude uspokojena. Na konci cesty Vám nastříká stevard dezinfekční vůni na ruce a přidá papírový ubrousek. O tom, že všechny autobusy 1. a 2. třídy mají klimatizaci, bych snad psát ani nemusel.

1turecko126

Zajímavý je systém autobusových terminálů. Většinou vejdete do velké haly, kde jsou desítky konkurenčních společností nabízejících spoje po celé zemi. Konečnou stanici vidíte napsanou velkými písmeny u stánků společností. Jízdenku můžete ve většině případů platit platební kartou, při koupi si vyberete dle nabídky na monitoru počítače volné místo. A to hlavní, nemáte problém s hledáním autobusu. Projdete kanceláří a autobus je přistaven přímo před ní –před odbavovací halou.

1turecko075

Před několika lety jsem stál před vitrínou místní cestovní kanceláře a díval se, co nabízí za zájezdy. Šla kolem jedna místní občanka, shodou okolností učitelka, a ptala se, co mě zaujalo. Mají velmi laciný Egypt, říkám.. Vy byste jel k musulmanům? Někdo vás tam podřeže. Dejte mi pokoj s muslimy. Takováto situace by se mohla u nás opakovat tisíckrát. Hodná Evropa, hodný strýček Sam, zlý svět islámu. Zlí muslimové. Tímto pohledem jsme vyřadili téměř dvě miliardy lidí.

Pro nás muslimové byli v drtivé většině případů, ať to bylo v Turecku, Jordánsku či Egyptě, vždy lidé velmi příjemní, vstřícní a ochotní. A mešity byly pro nás vždy místem odpočinku. Když jsme potřebovali utéci před sluncem, mít chvilku klidu, načerpat síly, napít se vody nebo pokud na nás přišla ta potřeba, kterou dělá i král, tak v mešitě bylo vždy vyhráno. Natáhlijsme se na koberce a nikde nikdy nebyl jediný náznak nepřátelství. Snad jen občas zvídaná otázka – from?

1turecko177

Když jsme před pár lety končili turecký vandr na nádraží v Brně, zažili jsme civilizační šok. Ranní Zvonařka pustá, prázdná, jediná restaurace (takový socialistický skanzen)ráno nabízela teplou sekanou, párek v rohlíku a chlebíčky z předešlého dne. Před ní se váleli dva bezdomovci a na zemi leželo několik kelímků od piva. Na vlakovém bude lépe, byla naše následující myšlenka. Prázdný žaludek nás rychle dotlačil na místo, před stánkem (jediným) bylo několik beden koláčků a voňavých koblížků. Sice neporovnatelně méně proti Turecku, ale vypadaly velmi dobře.

Požádali jsme prodavačku, zda by nám nemohla několik koblížků prodat, omluvili jsme se za to, že otvírá až za patnáct minut. Odpálila nás způsobem, jaký si budu pamatovat do smrti. To by nám žádný Tureknikdy neudělal. Víte, kdo naši potřebu nakonec uspokojil? Vietnamci ve svém bistru naproti nádraží. A tak si říkám, kde je vlastně „turecké hospodářství“? A není ten kapitalismus pro nás vlastně tak trochu škoda???

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

ivo petr

Nezbývá než souhlasit. Byl jsem v Turecku před měsícem, cestoval jsem autobusy až na východ (Kačkar) a vše klapalo k naprosté spokojenosti. Turci udělai obrovský skok kupředu, je to moderní vyspělá (a kupodivu i dosti drahá)země, která do Evropy patří více jak některé bývalé ruské satelity. V mnohém máme co dohánět.

Michal

V mnohem musim souhlasit. Napr. cistota, servis – vzdy alespon 3 zamestnanci v autobusu:), vetsinou nejnovejsi mercedesy (vyrabeji je totiz v turecku). Ale na druhou stranu jsou autobusy v porovnani s vlaky, nebo i vnitrostatni leteckou dopravou predrazene. Nemaji toaletu a zastavky delaji jen na smluvenych, velmi predrazenych odpocivadlech. Na to ruceni za zavazadla bych fakt nespolehal. A na jihovychode se porad jezdi po prasnych cestach mezi checkpointy. Jinak predsudky o muslimech (aspon tech co neziji v evrope) sou samozrejme blbost. Jeste podstatne lepsi lidi potkate na vychod od turecka..

Ruda

Turecko je naprosto fantastická zem a každému mohu cestování po Turecku jen doporučit. Byl jsem tam čtyřikrát, pokaždé vlastním autem a nikdy jsem se nesetkal s žádnými problémy.

František Kocourek

Je to tak,Turecko je nádherné,Řecko špinavé,binec a dražší,Řekové jsou líní a nepořádní,Turci pracovití a čistota veřejného prostranství je výtečná.Turci patří do Evropy,Rusové(tím myslím celý bývalý SSSR)ne.

Myst

Ahoj lidi, dík autorovi za super vyobrazeni situace v Turecké dopravě:) Koukám že se tu scházejí cestovatelé. Do Turecka se chystám, pokud někomá na prodej Lonely Planet průvodce bych odkoupil. Kontakt mail. Akuální do konce Července.

Lada
Myst:

Kde jsou na jihovýchodě ty prašné silnice?! To jako se myslí rozestavěné, rozšiřované úseky dálnic? Vždyť asfalt vede do každé vesnice… I kolem Prahy je to rozhodně horší…

Jenda

V Turecku jsem byl před pěknými pár lety, tak nechci oponovat, jen se mi nelíběj závěrečné sebemrskačské věty… Není Turecko bohaté také díky tomu, že miliony Turků pracují v Evropě ? Chtěli byste tam někdo žít, když to tam je tak dokonalé ?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí