Jak oslavit Nový rok několikrát během pár měsíců?

Jak oslavit Nový rok několikrát během pár měsíců?

Největší šance máte určitě při cestování po Asii. Je zde totiž mnoho různých kultur, náboženství a národů a takřka každý slaví svůj vlastní Nový rok. Většina jich připadá na začátek kalendářního roku.

„Náš“ Nový rok 1. ledna

Ten náš Nový rok, jak ho známe, tedy předvečer 1. ledna, jsme loni oslavili na ostrůvku Gili Trawangan v Indonésii. Namísto koulování ve sněhu a lyžování jsme se oddávali plážovému volejbalu a šnorchlování v hejnech pestrobarevných ryb a vodních želv. Krom toho slaví v Indonésii ještě muslimský Nový rok Muharram a hinduistický Nový rok Nyepi. Oba vychází na březen až duben. Datum těchto svátků, jakož i většiny ostatních, je všakproměnlivé v závislosti na muslimském, buddhistickém a hinduistickém kalendáři.

Oslavy čínského Nového roku

My jsme se ale tou dobou již přesunuli do Malajsie, kde jsme akorát zastihli oslavy čínského Nového roku. Jelikož je Čína obrovská a během oslav se sluší navštívit příbuzné, slaví ho Číňané plných 15 dní, tedy týden před a týden po. Během té doby v Malajsii probíhá mnoho ukázek tradiční čínské kultury (řemesla, her, hudby, divadla, jídla…) a samozřejmě nechybí ani tradiční dračí a lví tance. Chrámy jsou nádherně nasvíceny, všude bouchají dělbuchy a ohňostroje a slaví se v klubech i na ulicích.

Thajský Nový rok Sonkrang

Na severu Thajska jsme pak cestou na motorce zliti kýblem vody od místních capartů. To je neklamná známka blížícího se thajského Nového roku. Pro nás tedy během pár měsíců již třetí oslava! V Bangkoku pak propuká naprosté šílenství. Ulice jsou plné dovádějících lidí vyzbrojených kyblíky, stříkacími pistolemi či bílou křídou rozdělanou ve vodě a je to válka všichni proti všem. Osobně se mi tento druh oslav zamlouvá více, než ty naše (zvláště ve vedrech, panujících tu během nastávajícího monsunu). No uznejte, že je docela roztomilé, když k vám přistoupí mladá thajka v mokrém tričku a pomaže vám tváře křídou se slovy „Happy Sonkrang“. Vy do ní na oplátku s přáním šťastného roku vyprázdníte zásobník vody a ona vám ještě poděkuje.

Žel víza se nám krátí a musíme začít řešit letenky na další přesun. Poté, co se u bankomatu snažím marně vzpomenout na PIN své karty a během chvilky jsem mokrý od hlavy až k patě, rezignuji, převlíkám se do plavek, jdu pořídit vodní zbraně a zapojujeme se do několikadenních polévacích oslav. Nejsme ušetřeni ani cestou na letiště, a tak do letištní haly vstupujeme zcela mokří a bílí.

V Bangladéši a části Indie pak ještě souběžně probíhal bengálský Nový rok.

novy rok

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí