Jak na víza do střední Asie

Jak na víza do střední Asie

Chcete jet do střední Asie? Zatrekovat ve Fanských Horách, vypravit se na Tian Shan? A víte o tom, že se budou rušit víza? Pokud pojedete dřív, než budou víza zrušená, naleznete zde všechny informace potřebné k jejich získání.

Víza do Střední Asie by se měla postupně rušit pro občany zemí EU a dalších zemí světa. Jako první se tímto trendem vydal Kyrgyzstán, který zrušil vízovou povinnost pro občany asi 60 zemí do 60 dní pobytu v zemi. Pro Tádžikistán víza nebudou potřeba možná už příští rok. Podle informací z Tádžické ambasády má prezident zákon připravený k podepsání na stole. Kazachstán bude mít zdarma víza na 2 týdny. Odkdy ještě není stanoveno.

Jakmile padnou víza tak by snad mohlo létat více leteckých společností a ceny letenek by klesly. Pokud pomineme akční letenky z Brna s UTair, které letos spadlo letadlo na Sibiři, tak jsou obvyklé ceny 10-15000Kč. Levnější letenky jsou do Uzbekistánu (Taškent) nebo Kazachstánu (Almaty).

Každopádně letos víza ještě platí, a tak zde popisuji, co jsme zjistili my. Je trochu vopruz pořád jezdit do Vídně, ale dá se to. Na Uzbekistán si musíme přivstat, mají jen do 12 hodin. Nezapomeňte si zjistit, zda nejedete zrovna ve svátek, to tam nebudou. Zde jsou aktualizované údaje pro rok 2012

Blbé je že např. Tádžikistánci nám dají vízum v 15 hodin, to už má ale zavřeno ambasáda Uzbecká, kde potřebujeme vyřídit transitní víza. A dřív nám ho nevydají, protože tam nikdo není.

Při 8 lidech, transitnímu 2*72hodin Uzbekistán, 45 dní Tádžikistán a měsíční Kyrgyzstán a započtení ježdění do Vídně a MHD nás to vyšlo na 5000 Kč na každého. Ambasády nabízejí zaslání poštou tam i zpět. Pro poslání zpět však potřebujete rakouskou známku. Peníze se dají platit přes převod v rámci EU – tzv. SEPA platba. Ta je levnější-například u Mbank vyjde na 49 Kč, ale u Komerční banky za 150 Kč! Jen u Uzbekistánu se platí v hotovosti. Jako doklad o zaplacení si vytisknete jen údaje z internetbankingu.

Ceny, otevírací doba ambasád a typy víz ke květnu 2012. Ceny za víza jsou jeden/dva/tři vstupy.

Tádžikistán

Ambasáda ve Vídni po-pá 15:00-17:00 (kromě svátků). Chtějí jednoduchý průvodní dopis, letenka není potřeba. Na webu mají žádost , přidáte jednu fotku, kopii pasu, doklad o zaplacení a vytisknuté pozvání. Pokud pojedete do regionu GBAO musíte to do žádosti napsat a připlatíte si 20 EUR. Transit 72 hodin 30/40 EUR, do 45 dní 80/90 EUR. Při pobytu nad 30 dní se musíte registrovat na místní KBG a za to zaplatit cca 15 USD (od léta roku 2012 byly hlášeny případy, kdy tádžická ambasáda ukončila vydávání povolení pro GBAO).

Levnější způsobem je pořídit si pozvání od místní agentury za 24 EUR (Stantours) a poté 20 EUR za vízum (30 dvouvstupové). Pozvání je hotové do týdne – zasláno na váš email. Na netu jsou i agentury za 12 EUR, například www.tajikistanvisa.land.ru. Ti si nechali zaslat požadované informace, ale pozvání nedodali. Stantours má vynikající doporučení od cestovatelů z celého světa, takže jinou nehledejte. Mají sídlo na Britských panenských ostrovech, banku v Rize a kancelář v Almatě. Takže mají lepší jednání než místní cestovky. Mají nakontaktované místní agentury, které dodají vlastní pozvání.

Já jsem hledal levnější agenturu, zabil jsem tím týden a akorát jsem ztratil čas. Slavomír Horák mi doporučoval další agentury: Tajikitourservis – ta nereagovala , a Alp-Navruz, přes kterou by se to zařídit dalo, ale chtěla připlatit 5 EUR za GBAO permit.

Kyrgyzstán

Ambasáda je ve Vídni po-pá 9:30-12.00 (kromě svátků).  Zajímavé je že Slováci vízum nepotřebují. Hotové je za týden. Na webu je žádost, vyplněnou odevzdat s fotkou, dokladem o zaplacení a kopií pasu. Transit 55 EUR, turistické do 15 dní 60 EUR, na měsíc 65/80 EUR. Od července 2012 nejsou víza potřeba.

Uzbekistán

Ambasáda ve Vídni po+st+pá 9:30-12:00 (kromě svátků).

Vyplňuje se webový formulář (pokud z něj jednou vyskočíte, nedá se zpětně editovat a celý vyplňujete znova), do kterého nahráváte i fotku. Ten vytisknete, přidáte kopii pasu, fotku a peníze (nejde platit převodem). Tranzitní vízum 2* 72 hodin je bez pozvání (ačkoli vídeňská ambasáda má na stránkách, že pozvání vyžaduje, berlínská už to tam nemá), dají vám ho až pokud doložíte dvě okolní víza. Pozvání od Stantours je za 40 USD na měsíc nebo do 40 dní za 50 USD a vyřízení za 2 týdny.

Transit do 24 hodin 30 EUR, do 48 hodin – 35 EUR, do 72 hodin 40 EUR, dva vstupy 2*72 hodin 50 EUR. Turistické vízum do 7 dní 60 EUR, do 15 dní 70 EUR a do 30 dní 80 EUR. Oficiálně vyžadují za každou noc potvrzení z hotelu, že jste tam spali, v reálu to občas kontrolují, ale jsou i Češi, kteří se jim na to vybodli. Dá se to obejít, že jedete třeba vlakem přes noc.

Kazachstán

Jediný má ambasádu v Praze. Vyplníte formulář.  Žádosti přijímají po+st 9:00-12:00 a vydávají út+čt od 15:00 (kromě svátků). My jsme to přesně nezjišťovali, ale na webu píší, že turista nepotřebuje zvací dopis a má mít doklad o přijetí místní turistickou organizací. Dále chtějí uvést rezervaci hotelu, těžko říct, jestli stačí jen uvést libovolnou adresu.  Transitní vízum 30/60/70 EUR.  Turistické vízum do 30 dnů 35 EUR, dva vstupy do 60 dnů 50 EUR a tři vstupy do 90 dní 65 EUR.

A tady další osobní zkušenost čtenářky Pavly s žádostí o kazašská víza: „Rovnou k žádosti o vízum chtějí potvrzení o sjednání cestovního pojištění. Ač to na stránkách zmíněno nebylo. Zvací dopis opravdu nevyžadují – my jsme tedy jako důvod cesty uváděli „návštěva příbuzných“ a jako místo pobytu adresu dotyčného kamaráda. Na ambasádě se ptali, jak jsme s ním příbuzní a kde tam pracuje, ale nijak moc to neřešili.
Žádost jsme podávali osobně, a kvůli tomu výše zmíněnému potvrzení nadvakrát. Pasy pak vyzvedávala kamarádka s naší ověřenou plnou mocí, a až na strašně dlouhé čekání bez problémů.“

Turkmenistán

Ambasáda je ve Vídni  po-pá 10:00-12:00 (mimo čt a svátky). Tu odevzdat s fotkou, kopií pasu a dokladem o penězích. My jsme toto vízum nezařizovali, ale podle webu ambasády musíte mít pozvání od místní licencované cestovky. Může taky zařídit Stantours na 50 USD  za 3 týdny. K vydání víza však je potřeba předložit kompletní zajištěný program od místní cestovní kanceláře, který stojí několik set a tisíc dolarů (podle délky pobytu).

Turistické vízum do 10 dní 35 EUR, do 20 dní 45 EUR, do 30 dní 55 EUR. Za každý další měsíc 30 EUR. Transitní vízum do 5 dní 65 EUR, vícevstupové na první měsíc 75 EUR, za každý další měsíc 40 EUR. Vyřízení víza trvá 10 dní.

(aktualizoval Slavomír Horák, srpen 2012)

Zkušenosti čtenářů

Pavla

Dodám informaci k vízu do Kazachstánu (loňská zkušenost): rovnou k žádosti o vízum chtějí potvrzení o sjednání cestovního pojištění. Ač to na stránkách zmíněno nebylo.
Zvací dopis opravdu nevyžadují – my jsme tedy jako důvod cesty uváděli „návštěva příbuzných“ a jako místo pobytu adresu dotyčného kamaráda. Na ambasádě se ptali, jak jsme s ním příbuzní a kde tam pracuje, ale nijak moc to neřešili.
Žádost jsme podávali osobně, a kvůli tomu výše zmíněnému potvrzení nadvakrát. Pasy pak vyzvedávala kamarádka s naší ověřenou plnou mocí, a až na strašně dlouhé čekání bez problémů.

Katka

Díky moc za další osobní zkušenost. Dodám ji do článku, ať poslouží dalším lidem!

hasha

Máte někdo zkušenosti se získáváním víz do těchto zemích přímo na hranicích?? Nebo případně v sousedních zemích?? Případně, zda jsou víza ve Vídni na určité datum?? Ptám se kvůli plánované cestě autem…

Díky moc.

Daniel Traub
Slavomir Horak

Kyrgyzská víza (respektive jejich zrušení) by měla být podepsána prezidentem snad v nejbližších dnech. Posečkejte však s odjezdem bez víz ještě pár dní, dokud nebude na kyrgyzské straně všechno hotovo.
Slávabohu za ty dary, ale ještě nedopadly na zem 🙂

klobasa

Rad bych se tez podelilo zkusenosti se ziskavanim viz. takze k Stantours.psal jsem jim 3 emaily i z jine nez me emailove adresy a ani nezareagovali!!Bud jsem mel smulu nebo nevim, dalsi agentury po tom co chteli poslat penize pouze pres western union coz jsem odmitl ze nemam problem psolat penize e bankingem nebo paypalem.prestaly komunikovat.Takze mi uzbecke a Iranske vizum zarizoval pan Opatřil z Moravia contactu. Je to sice drahe, ale spolehlive a velmi solidni. Mohu jen doporucit. Kdyz jsem se rozjel do Vidne s Tadjickym bez pozvani nebyl problem dokonce v mimo prac.dobu i s povolenim na GBAO stalo 100eur do 5ti dni. Ziskat jine nez transitni Turkmenske vizum je velmi drahe..viz stranky pana Horaka.cekam na schvaleni transitu.tj.15dni a pak 3dny na nalepeni cena 65eur na pet dni. Kyrgyzove mi s usmevem na tvari sdelili pred 14dny ze nemaji bohuzel nalepky na viza a kdy budou nevi.ze jim dosly proste.:)dnesnim dnem snad uz jsou..no a informace o zruseni viz probehla medii tak snad se blyska na lespi casy. preji pevne nervy:)

Pavel Černý

v roce 2010 jsem měl pozváni od Stantours a vázum do Tadžikistánu jsem na poškání dostal na letišti za 20 USD a uzbecké vízum na počkání na ambasádě v Dušanbe

Daniel Traub

Na cestu mezi Kyrgyzstánem a Almaty není potřeba kazašské vízum – podle informací zde http://www.centralasia.kg/en/travel-info/kyrgyzstan/visa-regulation.html

-
Daniel Traub:

Myslím, že s většinou nebo všemi těmito státy bezvizový styk má rusko – takže asi bude stačit asi jen 1 vízum… myslím, zda tajikistan a armenie to nemají. Usoudil jsem, že ruské vízum (http://rusko-viza.cz/ )bezproblemojvetší

Milon

Ahoj,

Nemate nekdo zkusenot se ziskavanim viz v okolnich/ jinych zemich (Iran, Armenie, Turecko…)? Planuji cestu po zemi a nechci byt uplne zavsly na odhadu data kdy dorazim na hranice…

Predem diky.

Milon

Martin

Dvoutýdenní přechod v nejhezčím pohoří Střední Asie plánujeme na srpen 2013. Pokud byste měli zájem se k nám přidat, kontaktujte nás. Více info viz leták akce http://www.euthanasia.cz/images/cekanas/13_fan.pdf).

Radka Nováková
Martin:

Ahoj Martine, jak to plánujete? Zvažujeme Vietnam nebo Kyrgyzstán a Tádžikistán a rádi bychom se přidali. Dík předem za odpověď, Radka

Vasek Ch.

Ahoj, nebude nekdo nahodou v Uzbekistanu (+prilehly tadzikistan/kyrgyzstan) v zari 2013? Cestuju sam (6.9-2.10), ale rad podniknu i neco vic hromadnejsiho..
diiky vasek

Lenka

Kazašská víza naprosto bez problému. Nechtěli nic víc, než psali. Vyplnit formulář, 1 fotku, zaplatit poplatek a do týdne bylo vyřízeno. Jen si kontrolujte správnost svého jména na vízu – máme všichni tři stejná příjmení a muži ho napsali chybně a muselo se vízum opravovat (bylo do 2 dní).

Pavel

Neco malo o nasi ceste do Tadzikistanu: http://nacestach.trupek.cz/tadzikistan-trek-fanskymi-horami/
Jinak Tadzicka viza lze ziskat online za 50E na https://www.evisa.tj, staci jen naskenovat pas

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: