HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Ivan Fjodorov – snad objevitel Aljašky

Ivan Fjodorov – snad objevitel Aljašky

Cestu podél Kamčatky na severozápad podnikl ruský námořník Fjodorov. Spolu se svým kolegou pravděpodobně první objevili Aljašku.

FJODOROV Ivan († 1733, Kamčatka) – ruský námořník, jeden z objevitelů pobřeží Aljašky

V srpnu 1732 vyplula nevelká loď Sv. Gavriil z Nižně Kamčatska podél pobřeží na severozápad. U jejího kormidla stál Ivan Fjodorov a spolu s ním se plavil zeměměřič Michail Gvozděv. Přepluli průliv, který dostal Beringovo jméno, a na východě spatřili pevninu – nejzápadnější bod Aljašky, mys Prince waleského. Obrátili se k jihu a cestou objevili a prozkoumali Kingův ostrov. Záhy po návratu I. Fjodorov zemřel. Jeho zprávu poslal do Ochotska M. Gvozděv, považovaný podle toho za objevitele Aljašky. Po osmi letech však byly nalezeny Fjodorovovy deníky se zakresleným pobřežím Aljašky a ve francouzských novinách se objevily (trochu nejasné) zprávy o ruských objevech na severu Ameriky.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Zkušenosti čtenářů

Jan

Ahoj Honzo,

s přítelkyní se také chystáme v tomto termínu do Nepálu. Máme tam kamarády co jsme s nimi dělali na NZ. Rádi by jsme se přidali. Jen bych se potřeboval zeptat na nějaké informace. Třeba jako předpokládaná finanční stránka, jestli už jsi rozhodnutý který trek půjdete a jak moc naplánované to máš.

kia kaha
Honza

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: