Inca Trail – Cesta Inků na Machu Picchu

Inca Trail – Cesta Inků na Machu Picchu

Jste vyznavačem horské turistiky nebo jen máte rádi procházky v přírodě a toužíte po něčem neobvyklém? Tak čtěte dále o této výjimečné cestě v Peru, která Vás zavede do ztraceného města civilizace Inků, na Machu Picchu.

Tento trek (trek = túra) je možná vůbec nejpopulárnějším trekem na celé planetě.  Čím je tak zvláštní? Fakt, že Vás trek zavede na Machu Picchu je dostatečně silný, ale je tady více. Během této 4 denní túry budete následovat stezku, kterou před 500 lety vybudovali sami Inkové a je to originální stezka, kterou se Inkové dostávali do městečka v horách Machu Picchu. Po cestě tudíž máte možnost obdivovat kromě krás hor také zachovalé ruiny staveb Inků, které jsou roztroušeny podél cesty. Můžete se tak lehce cítit jako zpátky v čase, kdy tudy putovali indiáni a všechna tato obydlí byla funkční a plnila svůj účel.

Nejpopulárnější trek světa

A teď již k treku samotnému. Jedná se o 4 denní túru po horách, kdy začínáte nedaleko města Cusco a končíte samozřejmě na mystickém Machu Picchu. Putujete skrze pohoří And a divokou přírodu, organizačně je vše dokonale připraveno a také hlídano peruánskými úřady. Tento trek je velmi pečlivě chráněn, a to znamená, že se na něj nemůžete vydat sami. K jeho uskutečnění potřebujete jednak koupit povolení a také se dle přísných regulí musíte vydat na trek s průvodcem a nosiči. Tři noci strávené v horách probíhají formou kempování, a to na vybraných místech. Nic není ponecháno náhodě. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud chcete tento trek  uskutečnit, musíte si zakoupit celý balíček (výlet) u cestovní kanceláře.

Tím, že se jedná o nejpopulárnější trek světa s dokonalým zajištěním všech služeb, je samozřejmě vyšší i cena, která se za celý balíček pohybuje k 10 000 Kč za osobu. Jedná se však o úžasný zážitek a vynaložených peněz určitě nebudete litovat, protože budete mít zážitky do konce života. A co vše za své peníze dostanete? V ceně máte transfer od hotelu na začátek treku, anglicky hovořícího průvodce po celou dobu treku, nosiče, kteří nesou stany a jídlo, všechny noclehy formou kempování, povolení na Inca Trail, veškeré jídla po čas treku, vstupenku do areálu Machu Picchu a lístek na vlak z Machu Picchu zpět do Cusca. To znamená, že je o Vás postaráno od začátku až do konce, na začátku budete vyzvednuti z hotelu a po čtyřech dnech Vás tam také vrátí.

Přes sedlo Mrtvé ženy

Ptáte se jak to vše probíhá na treku samotném? Příjemnou stránkou věci je, že si můžete užívat čistě krás přírody, protože nosiči se starají téměř o vše. Nejenom, že nesou stany a jídlo, ale nosiči také připravují všechna jídla a chystají stany. Jak to probíhá v praxi? Vy si nesete pouze svůj spacák a věci na převlečení. Nosiči Vás vždy předběhnou na cestě a počkají Vás na místě, kde budete nocovat. Než se dostavíte na dané místo, tak nosiči jíž vaří večeři a postaví stany. Je úžasné, jak místní borci dokážou rychle běhat po horách, a to s těžkými náklady na zádech.

Pokud si chcete dopřát absolutního komfortu, tak je možnost najmout si svého nosiče, který Vám odnese i Vaše osobní věci. Každý den je rozdělen do dvou sekcí, a to dopolední a odpolední. Samořejmě Vás každý den čeká porce kilometrů, která se musí ujít, za tyto čtyři dny je to asi 42 kilometrů. Samotné Machu Picchu leží ve výšce asi 2300 m n.m., ale Vy budete během treku překonávat nejvyšší bod 4200 m n.m, který se jmenuje sedlo Mrtvé ženy.

Co se týká náročnosti celého treku, tak se nejedná o žádný extrém a běžně se zde vydávají starší lidé, nicméně průměrnou fyzickou zdatnost by měl mít každý, stačí být zvyklý se občas vydat na túru do hor. Inca Trail se odehrává v malých skupinkách, většinou do 10 osob. V naší skupince byl také pán ve věku 73 let, který trek došel až do konce. Je nutné upozornit, že trek se dá vzdát jen během prvního dne. Jakmile se vydáte na druhý den tak již musíte ujít celý trek do konce. Jde se však pohodlným tempem a neustále máte asistenci průvodce, takže se jedná o skvělou procházku přírodou, při které máte vše zajištěno.

Nejširší nabídku průvodců a map Peru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Brána slunce k Machu Picchu

Účelem tohoto článku není popisovat aktivity jednotlivých dnů, ale přiblížit atmosféru Cesty Inků a seznámit Vás s tím, co můžete očekávat. Celý trek je velmi udržován a drtivou část cesty jdete v panenské přírodě pohoří And. Během cesty se nabízejí překrásné výhledy na hory samotné, bujné lesy nebo divoké potoky. Zpestřením jsou ruiny staveb Inků zhruba 500 let staré, které si můžete prohlédnout a většina z nich je velmi zachovalá. Po cestě můžete potkat i pár domorodců, kteří stále žijí starodávným stylem života.

Tři dny utečou jako voda a čtvrtý den Vás již čeká Machu Picchu. Brzy ráno se vyráží k tzv. Bráně slunce, odkud můžete pozorovat a východ slunce a zahlédnout poprvé Machu Picchu. Tep se Vám zvyšuje, jste již velmi blízko tomuto jedinečnému místu. Už jen sešup z kopce a ocitáte se nad posvátným Machu Picchu.

Po stopách civilizace Inků

Připadáte si jako ve filmu, vše máte jako na dlani. Další výhodou celého treku je to, že se k Machu Picchu dostanete jako jedni z prvních a máte tak náskok před davy turistů, kteří přijedou vlaky kolem 10 hodiny dopoledne. Mezitím Vy již vyrážíte s průvodcem na prohlídku tohoto ztraceného města Inků, které je vyhlášeno jako světová památka a jeden z novodobých divů světa. Toto městečko bylo objeveno až na začátku 20. Století badatelem, kterého zde zavedli místní lidé.

Díky své poloze v horách toto městečko nikdy nebylo objeveno Španěly, a je tudíž zachovalé v celé své kráse. Tento den máte dostatek času na prohlídku a nasání atmosféry tohoto jedinečného místa, které má opravdu naprosto úžasnou polohu mezi štíty okolních hor. Pro ty aktivnější z Vás se ještě nabízí možnost zdolat přilehlý vedlejší kopec Huyanu Picchu, který je velmi strmý, nabízí však nádherný pohled na Machu Picchu ze strážní věže Inků. V podvečer Vás již čeká cesta zpět scénickým vlakem do města Cusco, kde si můžete v hlavě přehrát nevšední zážitky posledních dnů. Ještě jedno upozornění nakonec: tento trek má omezený počet míst (povolení) na každý den, tzn. že si musíte své místo objednat s dostatečným předstihem, ideálně několik měsíců předem (2 měsíce minimum). Nezbývá než vřele doporučit Inca Trail a vydat se po stopách civilizace Inků

Zkušenosti čtenářů

panda

Jdu blejt. Nechat si nosit jídlo a stan? Omlouvá vás leda to, že je vám devadesát.
Peace

Jakub
panda:

V La Pazu jsem potkal hordy lidí co to absolvovaly. Nejvtipnější bylo, že za to ještě dostaneš diplom, žes to dokázal.

Libor

Slysel jsem, ze nosici nosi dokonce i stoly (jako by v taboristich nemohli udelat drevene na stalo). Inckych stezek jsou v Peru a okolnich statech tisice kilometru, neni to tedy nic mimoradneho. Je to jiste starsi nez 500 let. Stacil by asi jen pruvodce, ale musela by se skupinka domluvit predem a zajstit to povoleni. Na to, abyste byli brzo rano na MP, staci prespat v Aguas Calientes, jak to ostatne dela velke mnozstvi lidi. Ja osobne bych tech penez litoval a radsi je vyuziju na jina podobna, ale znacne levnejsi mista. MP a okoli se da dukladne prohlednut i jinak. Tem, co maji hodne penez, malo casu a presne na den vedi nekolik mesicu dopredu, kdy tam budou, to lze doporucit. A pozor na aklimatizaci. Mluvil jsem ve vlaku s mladou Americankou, ktera se den pred tim musela vratit, ani veceri si v 1. kempu nemohla dat, jak ji bylo spatne.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí