Hütten-Hopping v oblasti Berchtesgadener Land: Společné noclehárny, svišti a liduprázdná krajina

Hütten-Hopping v oblasti Berchtesgadener Land: Společné noclehárny, svišti a liduprázdná krajina

Tip na cestu: Čtyři dny putování od chaty k chatě národním parkem. Pohled do dálky místo televize, horské jezero místo vířivky a čerstvě nadojené kravské mléko místo latte macchiato.

Musíme přiznat, že na luxus můžete zapomenout, když se v oblasti Berchtesgadener Land vydáte na putování po horských chatách (Hütten-Hopping), strávíte noc v horách, zdřímnete si ve společné noclehárně, vstáváte za rozbřesku se svišti a pokračujete v cestě – dlouho předtím, než nahoru dorazí první gondola s jednodenními výletníky. Cílem je v tomto případě cesta samotná. Krok za krokem za odpočinkem v odlehlé alpské krajině.

Jedna z nejkrásnějších tras po horských chatách v tomto regionu vede nedotčenou přírodou národního parku. Kdo si nazuje boty a vyrazí z parkoviště u jezera Königssee směrem na Gotzenalm (1685 m), ponoří se na čtyři dny do velkolepého světa přírody a hor Berchtesgadenských Alp a stráví na cestě každý den v průměru pět hodin. Nejdříve musí turisté překonat přibližně 1000 výškových metrů, aby se dostali na nejvýše položenou horskou salaš v oblasti Berchtesgadener Land. Před večeří by se měl člověk ještě jednou nazout do pohorek. „Jenom pár minut chůze odtud je vyhlídka „Feuerpalven“, ze které je vůbec nejkrásnější pohled na jezero Königssee“, říká Herbert Wendlinger, horský vůdce a ředitel lyžařské školy, který zná říši „krále hor“ Watzmanna jako své boty.

Objevte jedno celé království a jeho krásy. Nemusíte ani cestovat daleko: stačí navštívit sousední Sasko, kde jsou po okolí Drážďan rozesety fascinující zámky, parky a zahrady. Přečtěte si text Královské léto v saských zámcích – tipy na výlety

O horské salaši Wasseralm, ke které se vyráží hned po snídani, prozrazuje jeden tajný tip pro Hütten-Hopping. „Ještě před několika málo lety to byla malá salaš uprostřed horských luk ve výšce 1400 m nad mořem, čistě samoobslužná chata. Dnes tady dostanete vydatné jídlo s chlazenými nápoji, a dokonce můžete přenocovat. Rezervace předem je ale nutná, protože je tu jenom 50 míst,“ radí Wendlinger. Malá chata se svou noclehárnou je koneckonců považována za nejkrásnější a nejpůvodnější místo v celém národním parku.

Závan komfortu v majestátním světě hor slibuje oproti tomu Kärlingerhaus, nazývaný také Funtenseehaus, který nás zve k zastavení na konci třetího dne putování. Přes vrchol Halskopf kolem jezera Grünsee a po přibližně 300 schodech „nebeského žebříku“ dojdete na chatu po túře, kde se střídají horské pastviny, půvabné výhledy a jezera.

Jezero Funtensee (1638 m) u chaty Kärlingerhaus nabízí mimořádnou koupel. Horské jezero zpopularizoval televizní meteorolog Jörg Kachelmann, který tady nechal zřídit meteorologickou stanici a zjistil, že je jezero Funtensee kvůli geografické kuriozitě nejchladnějším místem Německa. Je to proto, že v kotli vysokohorského údolí se v zimě hromadí studený vzduch, který způsobuje až podezřele nízké teploty. Uprostřed léta ale jezero nabízí svými 18 stupni příjemné teploty. Ideální je udělat dobrý skutek pro své nohy koupelí po celodenní túře.

Další ráno se odpočinutí turisté odeberou po povedené snídani na sluneční terasu chaty Kärlingerhaus a odtud na poslední etapu celého putování. Směrem dolů vede cesta nechvalně známou „Saugasse – 36 zatáček a překonání 400 výškových metrů čeká při sestupu ke kostelíku St. Bartholomä. Putování po horských chatách završí závěrečná plavba elektročlunem po jezeře Königssee. Kdo má dobrou kondici, může si trasu zkrátit i na tři dny.

Logo

Informace o počasí, trasách a rezervování noclehu na horských chatách podá Alpine Auskunft des DAV, T: +49 8652 976 46 10, [email protected] (od začátku června do poloviny října, pondělí až pátek 15-18 hodin).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí