Královské léto v saských zámcích – tipy na výlety

Královské léto v saských zámcích – tipy na výlety

Objevte jedno celé království a jeho krásy. Nemusíte ani cestovat daleko: stačí navštívit sousední Sasko, kde jsou po okolí Drážďan rozesety fascinující zámky, parky a zahrady.

Památky mapují různé epochy více než tisícileté historie Saska. Přes celé léto lákají na skvělé akce, interaktivní výstavy, a dokonce i virtuální výlety do saských dějin. Sasko, země zámků 3.0!

Albrechtsburg v Míšni

V Míšni budete moci od 12. srpna do 4. listopadu 2018 navštívit 2. mezinárodní bienále porcelánu, výstavu pořádanou ve spolupráci se spolkem podporujícím současné porcelánové umění (Verein zur Förderung zeitgenössischer Porzellankunst e.V. Meißen). Porcelán – to je vskutku královský materiál, který fascinuje a inspiruje celou Evropu už více než tři století. Nechte se také okouzlit a objevte nevídané možnosti, které porcelán nabízí kreativní lidské duši. Na hradě Albrechtsburg se budou prezentovat přední němečtí i světoví umělci, kteří díky svým současným moderním výtvorům dokazují, že porcelán je daleko více než jen ten kávový šálek se zlatým okrajem.

Mistrovská díla zkušených porcelánových umělců z celého světa poodhalují křehký svět světla, vášně pro umění a bílé zlato. Nechte se uchvátit křehkými formami a membránami, které si hrají se slunečním světlem, prozkoumejte figury a skulptury, jež ztvárňují na první pohled neskutečné světy. Zkrátka, objevte na mezinárodním bienále porcelánu tento královský materiál z nové perspektivy.

Míšeňský Albrechtsburg – svého času také místo inovativní architektury a stavitelství – už odnepaměti určoval trendy. Když Evropané objevili porcelán a byla tu založena první porcelánová manufaktura, začaly tu ihned vznikat velmi pokročilé a vytříbené dekory i formy. Porcelánové bienále v této tradici pokračuje a představuje současné trendy mezinárodní porcelánové tvorby na původním místě, kde se psala historie evropského porcelánu.

Více informací v češtině: www.albrechtsburg-meissen.de/CZ

Drážďanský Zwinger – Sasko v pomerančové horečce!

Když bylo do Zwingeru v loňském roce přesunuto téměř 80 pomerančovníků, staly se hned od prvního dne novým okouzlujícím lákadlem nádvoří tohoto drážďanského symbolu. Celé léto se návštěvníci těšili touto podívanou a mohli si tak lépe představit, jak Zwinger v minulých třech stoletích musel působit.

Původně zřídil August II. Silný toto působivé dílo nejen jako místo pro dvorské slavnosti, ale také jako oranžérii. August jako by tehdy moc dobře věděl, že aromatická vůně pomerančů bude unášet návštěvníky drážďanského Zwingeru až do 19. století. V roce 2018 se pomerančovníky opět vrací, aby nádvoří Zwingeru dodaly trochu té středomořské atmosféry.

Více informací v češtině: www.der-dresdner-zwinger.de/CZ

Drážďanská pomerančová trasa

Vůni pomerančů můžete následovat i na drážďanské pomerančové stezce s názvem „Sasko v pomerančové horečce.“ Navštivte oranžérie v saských parcích, objevte kulturu oranžérií v Sasku. Zwingerské pomerančovníky přezimují v oranžérii v barokní zahradě Großsedlitz. Tam jsou v rukách odborníků – o blaho citlivých rostlin se tu starají dva specialisté.

Stromky stojí v květináčích se speciálně namíchanou půdou a velmi citlivě reagují na okolní vlivy. Proto opouštějí chráněnou oranžérii teprve v polovině května a zpět se vracejí už v září. Jednou zvláštností na pomerančovnících je, že kvetou a plodí současně. Ovšem toto je u zwingerských stromků spíše vzácné, jsou totiž ještě příliš mladé, aby měly mnoho plodů a květů.

Více informací v češtině: www.schloesserland-sachsen.de/CZ

Klášter Altzella

O víkendu od 30. června do 1. července 2018 otevře klášter Altzella brány návštěvníkům nejkrásnější přehlídky zahradního umění, kultury a pěstitelských rarit v celém Sasku. Přehlídka květin a zahradnictví sem každoročně přiláká spoustu nadšenců do květin, ovocnářství, bylinek a zahradnické kultury. Cisterciácký klášter Altzella se nachází v blízkosti dálniční křižovatky A4 a A14 u Nossenu. Vystavovat zde budou floristé, zahradníci, zahradnické školy, šlechtitelé, odborníci na byliny, ale i drobní umělečtí řemeslníci a výrobci přírodních produktů, kteří zde budou prezentovat širokou nabídku regionálních specialit. Jako každý rok na nejkrásnější zahradnickou výstavu v Sasku zavítá více než stovka vystavovatelů.

Program zpestří živá hudba, odborné přednášky zahradnické akademie a samozřejmě také spousta kulinářských specialit. Kdo holduje výškám, neměl by si nechat ujít kurzy stromolezení. K odpočinku a lenošení návštěvníky vybídne stará cihelna nebo přilehlý park, odkud budou moci v poklidu a s požitkem sledovat okolní dění či poslouchat koncerty, nebo se uchýlit do stínu mystického vinného sklepa. Vrcholem akce bude jednoznačně floristická výstava refektoriu, kde nadaní floristé ze Saska ve starobylém klášterním prostoru předvedou pestré dekorace plné květů. Nákupy pak návštěvníkům usnadní „úschovna květin“, kde si bude možné odložit už zakoupené úlovky do vlastní zahrádky a později si je vyzvednout.

Více informací v češtině: www.kloster-altzella.de/CZ

Barokní zámek Rammenau

Od 25. do 26. srpna 2018 bude barokní zámek Rammenau patřit 23. ročníku Hornolužických mezinárodních dnů lnu. Za téměř čtvrtstoletí si tato akce již vydobyla pevné místo v kalendáři všech, kteří mají co do činění se lnem – ať už obchodníci nebo jen fanoušci pravého lnu a jeho starého řemeslného zpracování. Každý rok se tak poslední o posledním srpnovém víkendu barokní zámek Rammenau promění v čilé tržiště textilních designérů, umělců a manufaktur. Své nejlepší ekologické a kvalitní látky, textilie a řemeslo sem přijíždějí prezentovat výrobci z regionu i celého světa. Z jejich nepřeberné nabídky jdou jednomu až oči kolem.

O zábavu se postará doprovodný program s živou hudbou na dvou scénách pod širým nebem. Vrcholem akce je ale bezpochyby módní přehlídka. O zábavu budou mít postarány i děti, pro které tu bude připravena široká škála možností dovádění i rukodělných dílen a malování. Mezi zámkem Rammenau a sousední obcí Bischofswerda budou návštěvníci moci využít hromadnou kyvadlovou dopravu.

Více informací v češtině: www.barockschloss-rammenau.com/CZ

Zámek Rochlitz

Kdo už jednou navštívil zámek Rochlitz, ten už to ví: tenhle zámek je opravdový výlet do minulosti. Interaktivní výstava, fascinující středověká architektura, a dokonce virtuální animace historických prostor, které si můžete projít díky VR-brýlím – na zámku Rochlitz, který leží u dálnice A38, se totiž odehrává historie Saska – země zámků 3.0!

Více informací v češtině: www.schloss-rochlitz.de/CZ

Další krásy Saska, země zámků, objevíte na www.schloesserland-sachsen.de/CZ

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí