HELP CAMP SUMATRA 2018 – GREEN & BLUE

HELP CAMP SUMATRA 2018 – GREEN & BLUE

Nezisková organizace Spolek Prales dětem vytvořila nový unikátní dobrovolnický program na Sumatře, v němž se můžete zapojit do ochrany tropického deštného pralesa v česko-indonéské rezervaci Green Life a do ochrany Indického oceánu v souostroví Pulau Banyak na Sumatře v Indonésii.

O projektu a jeho aktivitách

Tropický deštný prales a oceán jsou dva nejvýznamnější ekosystémy na planetě Zemi a jsou zcela zásadními faktory pro udržení stabilních klimatických podmínek a rozmanité biodiversity. Každý, kdo se zapojí do programu GREEN & BLUE, tak učiní důležitý krok k pochopení naší existence na Zemi, kterým není devastace, ale spolupráce na ochraně Země, tedy divoké přírody.

Fáze GREEN se odehrává v česko-indonéské pralesní rezervaci Green Life na hranici s národním parkem Gunung Leuser na severní Sumatře, kde se dobrovolníci společně zapojí do ochrany a údržby rezervace, stejně tak je čeká poznávání ekosystému deštného pralesa a asistence na vzdělávacím environmentálním programu v českém informačním a výchovném centru Tygří dům. Cílem projektu GREEN LIFE je vytvoření první dětské pralesní rezervace na světě o rozloze 350 hektarů. Tato rezervace se stane příkladem ochrany deštného pralesa a mezinárodní spolupráce na Sumatře a zároveň se stane významným ochranným prvkem ochrany národního parku Gunung Leuser, před nímž vytvoří nárazový blok.

Fáze BLUE zavede dobrovolníky do rajského souostroví Pulau Banyak na západní Sumatře v provincii Singkil, kde se vylodí na ostrově Sinkantang. Zde budou ubytováni v jednoduchých plážových chatičkách a budou vyrážet na očistné výpravy po dalších ostrovech, aby jejich pobřeží zbavili naplavených plastových a jiných odpadků, které se zde za desítky let plastové civilizace nashromáždili. Cílem programu BLUE LIFE je vyčistit v průběhu přibližně 10ti let celé souostroví, které čítá 90 ostrovů a zavést fungující odpadní systém. V celém souostroví je pouze 7 vesnic. Nasbírané odpadky se budou odvážet na sumaterskou pevninu na státní skládku.

Projekt Green Life se nezabývá poskytováním humanitární pomoci a stejně tak nejsou zaměřovány ani dobrovolnické programy. Veškeré aktivity směřují k ochraně přírody, zvířat, národního parku Gunung Leuser a podmořského světa souostroví Pulau Banyak. Součástí těchto aktivit jsou environmentální vzdělávací a výchovné programy pro děti i dospělé.

Děkujeme za respektování našeho environmentálního programu, který má za úkol vychovat z dětí novou generaci, která bude mít lepší vztah k přírodě, než jejich rodiče. Největším darem je pro ně pochopení přírody a souvislostí, které je přivedou zpět ke skutečnému porozumění přírody.

Dobrovolnický program GREEN & BLUE HELP CAMP – SUMATRA 2016 bude na 21 dní čistého času. V případě zájmu může dobrovolník spojit více termínů dohromady. Minimální počet účastníků k absolvování týdenního dobrovolnického pobytu u moře je 6 osob.

Více informací na pralesdetem.cz. Nebo také v reportáži jednoho z dobrovolníků.

Termíny a ostatní informace jsou pravidelně aktualizovány na webu pralesdetem.cz.

Termíny GREEN & BLUE 2018 budou aktualizovány v průběhu března!

Cena:

GREEN & BLUE DOBROVOLNICKÝ PROGRAM 21 dní

PRALES & OCEÁN – 11.900 KČ

GREEN LIFE – DEŠTNÝ PRALES SPECIÁL 21 dní

POUZE PRALES – 9.800 Kč

Cena obsahuje veškerou skupinovou dopravu, stravování, ubytování.

Cena neobsahuje v ceně není zahrnut jednorázový poplatek vstupu do NP Gunung Leuser, který činí 150 000 Rp ( cca 270 Kč). Cena GREEN & BLUE také neobsahuje výpravu a čištění želvích kladišť na Pulau Banggaru, poněvadž tam budeme operovat pouze 4-6x za rok.

Důležité upozornění

Dobrovolnický tábor znamená, že dobrovolníci přijeli aktivně pomáhat na ochraně přírody, vzdělávání dětí, nevyhýbají se manuální práci v rezervaci Green Life a v rámci svých fyzických možností se účastní Tygřích hlídek. V pracovních dnech se vstává ráno kolem 7 hodiny, pracuje se přibližně od 8:30 do 11:00 a pak odpoledne od 14:00 do 17:00 hodin. Samozřejmě záleží na počasí. Na Tygří hlídky se vyráží mezi 7-8 hodinou ranní. Večerka není přesně určena, ale předpokládá se, že si každý dostatečně odpočine na následující den.

Vzhledem k faktu, že budete žít v soukromé přírodní rezervaci, kde žijí a také v okolí nocují vzácné druhy zvířat, tak se vyžaduje respektování klidu a nerušení přírody a zvířat. Především v večerních hodinách je důležité dodržovat klid. Pralesní koncert cikád a cvrčků nahradí jakoukoli hudbu, tedy pokud někdo nevydrží bez muziky tak používejte sluchátka a nepouštějte hudbu nahlas. Mimo jiné to zcela ruší atmosféru pralesa.

Upozorňujeme, že pokud se někdo zúčastní dobrovolnického programu, který stojí 13 Euro na den a má pocit, že je na odpočinkové dovolené, tak jde o velké nedorozumění, poněvadž ekoturistický program má výrazně odlišnou cenu – 45 Euro za den.

Po předchozích zkušenostech s profesionálními fotografy upozorňujeme, že dobrovolnický program není fotografickým pobytem bez zapojení do pracovní činnosti. Pokud se budete chtít vydat do pralesa, či po rezervaci bez našeho doprovodu, tak předem tuto aktivitu ohlaste, nebo ji zapíšete do táborové knihy. Je třeba mít na zřeteli, že je údolí Green Life a okolí teritoriem tygra sumatránského, tedy nedoporučujeme podvečerní a noční osamocené toulání divočinou.

Bezpečnost, zdraví a očkování

Indonésie je obecně bezpečnou zemí s minimální kriminalitou. Nejsou zde běžné rasistické ani náboženské fundamentální problémy. Ve velkých městech si však dávejte pozor na zlodějíčky a vždy plaťte až po vykonané službě, na jejíž ceně jste se dopředu domluvili. Hlídejte si cenné věci jako jsou pasy, peníze a fotoaparáty, či kamery. Pobyt v rezervaci Green Life je bezpečný a to i přes fakt, že v okolí žijí divoká zvířata a velké šelmy, hadi, či pavouci. Samozřejmě je třeba brát zřetel na jejich existenci. Po příjezdu do rezervace Green Life projdete úvodním školením o chování v divočině deštného pralesa.

Vezměte si sebou základní léky, antibiotika, kapky do očí, pokud někdo trpí alergií na hmyzí bodnutí, tak sebou musíte mít vhodná vlastní antialergika. Je-li někdo výrazně alergický s reakcemi jako je dušení apod., tak pobyt v deštném pralese, ani v rezervaci Green Life nedoporučujeme.

Indonésie je ze zdravotního hlediska velmi příznivou zemí, kde je očkování pouze doporučené. Jedná o žloutenku A, B a břišní tyfus. V posledních letech se objevuje mezi lidmi horečnaté onemocnění dengue, které trvá asi 5 dní (vysoké horečky, průjem, občasné zvracení, které se léčí přirozeně dostatkem tekutin a klidem na lůžku) je přenášeno denním druhem komára. Toto onemocnění se objevuje především v civilizaci, tedy při delším pobytu ve vesnicích a městech. V divoké přírodě a deštném pralese vám nic podobného většinou nehrozí. Proti komárům se lze chránit repelenty a oděvy s dlouhým rukávem a nohavicemi. Malárie není nijak běžným onemocněním, tudíž není nutno zatěžovat svůj organismus antimalariky. Pamatujte si, že nejhorší smrt je z vyděšení.

Stravování v rezervaci Green Life

Vaří se v pralesní kuchyni, služba se určuje den předem, ale dobrovolnosti se meze nekladou. Předpokládáme, že se vaření zhostí dobrovolníci se zkušenostmi s vařením. Stejně tak se rozděluje služba na umývání nádobí, nošení vody apod. Strava v táboře je výhradně VEGETARIÁNSKÁ, či VEGANSKÁ, pestrá, bohatá na zeleninu, rýži, brambory, luštěniny, zeleninové karbanátky, palačinky, ovoce, český chleba (v táboře se dá péct) a mnoho dalšího… Nikdo nestrádá hladem. Doporučujeme vlastní zásobu minerálů a vitamínů, pokud cítíte potřebu doplňovat umělou cestou. Mohou se hodit energetické tyčinky.

Podmínky

Každý účastník musí mít 18 let, v případě nižšího věku musí přiletět se svým plnoletým zástupcem; každý je odpovědný za své jednání a zavazuje se k respektování rad a pokynů v rezervaci Green Life a NP Leuser; v případě hrubého porušování slušného chování vůči ostatním členům, či přírodě, může být dobrovolník vyloučen z programu v jakoukoli dobu po dohodě všech zúčastněných; každý účastník je duševně i fyzicky zdráv; v případě silných alergických reakcí na bodnutí hmyzem (včela…) musí mít každý alergik své vlastní léky; budete trávit čas v divoké přírodě, tedy je třeba počítat s přítomností drobných zvířat v okolí tábora i v táboře (drobní hlodavci a hmyz), kteří vám však neublíží (oni zde jen přirozeně žijí). V případě panické hrůzy a nekontrolovatelných fobií raději zvolte jiný způsob trávení prázdnin a dovolené. Garantujeme vám nádherné zážitky spojené s pobytem v deštném pralese, při pozitivní kolektivní práci, ochraně přírody a při setkání s divokými zvířaty.

Kontakt

Zuzana Koloušková

Milan Jeglík

CZ:  +420 732 227 248 (březen až květen, říjen až prosinec)

e-mail: dobrovolnik@pralesdetem.cz

Ali Rusli

HP Sumatra:  +62 81 263 064 871

Víťa Vojáček

HP Sumatra: +62 82 364 366 203

Norbert Švarc

kancelář Spolku Prales dětem

Šámalova 107, Brno, 615 00

+420778066880

e-mail: zachranprales@pralesdetem.cz

otevírací doba po – pá – 9 – 17 hodin

před návštěvou se raději telefonicky ohlaste

Zkušenosti čtenářů

Tereza Dvorska

Dobry den,
mela bych zajem se ucastnit jako dobrovolnik v obdobi
rijen – prosinec.Pokud je to stale mozne ˘Bylo by ti pro dve osoby.

Dekuji s pozdravem Dvorska

Monika Bucková

Dobrý den.
Ráda bych se zučastnila jako dobrovolník v tomto HELPCAMPU a to v odbodí od 6.7 do 5.8, pokud jsou stále volná místa. Děkuji Bucková

Vendula (hedvabnastezka.cz)
Monika Bucková:

Pokud máte zájem o účast na kempu, kontaktujte přímo organizátory:

Zuzana Koloušková
Milan Jeglík
CZ: +420 732 227 248 (březen až květen, říjen až prosinec)
e-mail: green.life@seznam.cz

Romana Šulová
Vendula (hedvabnastezka.cz):

Ahoj, naprosto mě nadchla možnost být prospěšná místům, která toužím spatřit.
Sama se ale cestovat neodvážím….na tomto faktu to stojí a padá…ke komu se můžu přidat?

mirka
Monika Bucková:

ahoj, já letos taky jedu,ale jen 6.7.-20.7.15, můžem si vyměnit email,chci se s nekym domluvit na letu.díky
mirkapeskova@seznam.cz

Jakub

Dobrý den rád bych pomohl jako dobrovolník ve vašem campu třeba na břez.,květ. Děkuji

Utopie

Je to úžasné že je tolik dobrovolníků, sama bych jela hned, jen těch 35 tisíc mi chybí. Tak asi pomůžu tady v ČR :o)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: