Hangzhou (Chang-čou)

Hangzhou (Chang-čou)

„V nebi je ráj a na zemi je Hangzhou a Suzhou (Su-čou),“ tvrdí staré čínské přísloví. Marko Polo jej při své cestě ve 13. století, kdy mělo údajně téměř 2 miliony obyvatel, popisuje jako jedno z nekrásnějších měst na světě. I když se od té doby samozřejmě dost změnilo, spousta ze starých krás městu stále zůstala.

Hangzhou, hlavní město provincie Zhejiang (Č’-ťiang), se nachází asi 180 km na jih od Šanghaje, v oblasti protkané jezery a kanály, a samotné centrum města tvoří rozlehlá vodní plocha – jezero Xihu (Si-chu) – Západní jezero UN. Je přibližně 3 km dlouhé a necelé 3 km široké a jeho břehy jsou posety nesčetnými altány a pavilony. Jezero je také překlenuto dvěma hrázemi pro pěší a lze se po nich dostat na některé z ostrůvků na jezeře. Na jiné si lze naopak udělat příjemnou vyjížďku lodí. Zejména za úplňku v době svátku Středu podzimu (15. den 8. měsíce podle čínského lunárního kalendáře), svátku rodiny, je oblast jezera vyhledávaným místem mladých párů, které si užívají soukromé vyjížďky ve dvou.

K dalším velkým zajímavostem města patří zejména rozsáhlý klášter Lingyin Si (Ling-jin S’) – klášter Odpočinku duše, původně ze 4. století, kdy v něm žilo až 3000 mnichů. Za návštěvu stojí určitě také 60 m vysoká pagoda Šesti harmonií, která měla mít údajně ochrannou moc před povodněmi na řece Qiantang (Čchien-tchang), na jejímž břehu stojí. Znalci čaje určitě neopomenou navštívit nedaleké čajové plantáže, na kterých se rodí jeden z nejlepších a nejznámějších čínských čajů Longjing (Lung-ťing) – Dračí studna.

Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí