Gorreana: Nejstarší čajové plantáže v Evropě s poslední evropskou továrnou na zpracování čaje

Gorreana: Nejstarší čajové plantáže v Evropě s poslední evropskou továrnou na zpracování čaje

Zapomenuté čajové plantáže na portugalském ostrově São Miguel. Zelené! Čisté! Svěží! Krásné! Prastaré! Dechberoucí! Na přírodní bázi! A výsledný efekt?

Šálek pravého azorského čaje s příměsí přírodních podmínek a sladkou kostkou lidského přičinění, která má smysl, cestu a cíl.

Rosničky hlásí: „Tlaková výše nad Azorskými ostrovy.“

Né nadarmo ví každý turista před příletem na Azorské ostrovy, že „Chuva“ znamená portugalsky „pršet“. Tak silné a rychlé výkyvy jsem nezažila ani v Alpách. Rána vypadají nevinně, o 10 min později leje jako z konve, za 5 min se zvýší vlhkost a praží sluníčko. Vítejte na Azorských ostrovech. Naráz padne mlha, která postupně odkrývá čajový gorreanský kabát. Rozepíná knoflík za knoflíkem jako lístek za lístkem.

Azory: na hranici Evropy a Ameriky

Azory, též Azorské ostrovy jsou portugalské souostroví a nachází se asi 1500 km od Lisabonu. Ostrůvky jsou „rozprášeny“ na významné námořní trase z Evropy do Ameriky a z geogolického hlediska leží na eurasijské a severoamerické litosferické desce.

Ostrov s pořádnou dávkou zážitků

Největší z Azorských ostrovů, zelený São Miguel, představuje s úctou své turisticky neprobádané území. Na vulkanické ploše o rozměru 744,6 km² se otevírají bizarní pohledy na kráterová jezera, horké prameny, malebná údolí a na obrovská zelená políčka s čajovou esencí.

Každé turistické centrum má svého tichého konkurenta

Jako by jsi se ocitl/a na Srí Lance. Odmysli si ale turisty a zakomponuj do své představivosti všudypřítomný blankytně zářící Atlantik, barevné hortenzie s květy v průměru až 10cm, svěží lesy, jedlé květiny,kráterová jezera i oceánský vzduch.

Kamarádství na celý život

Po 30 min cestě autobusem z hlavního města Ponta Delgada vystupuji na rozcestí mezi vesnicemi Porto Formoso a Maia. Vládne zde ticho! Abych si nepřipadala tak opuštěná, vynoří se zpod zatáčky černý čtyřnohý kamarád a ukazuje mi cestu k čajovému království. Vrtí ocasem a líže mi botu. Ještě, že jsem si s sebou vzala svačinu, která se po pár jeho hltech ztrácí z igelitového pytlíku.

Vnímej všemi smysly

Černému chundeláčovi s bílými ťapkami plně důvěřuji. Jdeme klikatou silnicí a za poslední zatáčkou se přede mnou rozprostře políčko se silnými rýhami. Přicházím blíže! Ano, jsou to čajové plantáže s průchozími cestičkami. Wau! Zavírám oči, hladím dlaní lístky ve tvaru srdíčka a nadechuji se z plných plic. Vůně čaje mě vtáhne do všudypřítomného kouzla jako mávnutím kouzelného proutku.

Čaj se tu pěstuje ve výšce 150 m.n.m. a náležitě se pyšní několika „nej“:

Nejníže položené čajové plantáže na světě.

Nejstarší čajové plantáže v Evropě.

Nejbiologičtější čajové plantáže na světě.

Čaj je světově uznávaný a dostal nálepku „world class“.

Puňta (už jsem si pejska pojmenovala) kolem mě poskakuje a má radost, jak si užívám čajovou esenci. Procházím se hlubokými cestičkami. Sahám na jednotlivé čajové lístečky. Prohlížím si jejich barvu, velikost, tvrdost. Čaj Gorreana, nejstarší čaj v Evropě, je mezinárodně uznáván jako „world class“. Víte proč? Plantáže čajovníku čínského jsou vyživovány jen vodou, vzduchem, sluncem, větrem, mlhami a zeminou, která je bohatá na minerály. Žádné herbicidy! Žádné fungicidy! Žádná barviva! Žádné konzervační látky! Nemluvíme o 5 nebo 10 ha, ale o 40 ha svěžích smaragdově zelených čajových políček!

Poslední evropská čajová výrobna.

Přicházím k bílé betonové budově s nápisem „Chá Gorreana“. Čajová továrna funguje již od roku 1883, kdy Ermelinda Gago da Câmara a její syn José Honorato dali továrnu vlastníma rukama do provozu. Stroje běží na plné obrátky 6 dní v týdnu. Každoročně se tu vyprodukuje až 40 tun čaje. Sklizeň tu probíhá od dubna do září a čaj vyváží se do pevninského Portugalska, Německa, Rakouska, Francie, Itálie, Brazílie, Angoly, Japonska, USA a Kanady. Puňťu vyprávění unavuje a usíná na červeném polštáři.

Azorský čaj: černý a zelený

V továrně mě nejen provedli, ukázali výrobu, prodejnu i film o čaji, ale nechybí ani ochutnávka zdarma. Dost mluvení a pojďme ochutnat ten pravý čaj, o kterém se tak málo ví! Červená konvička. Dvě velké nádoby. Dva kohoutky. Dva druhy čaje. V továrně Chá Gorreana se vyrábí nejen černý, ale i zelený čaj, který je nefermentovaný a obsahuje vyšší podíl vitaminů.

Sazenice čínského čajovníku a velký rozmach

Téměř 200letá čajová tradice na Azorských ostrovech vyklíčila díky jediné sazeničce čínského čajovníku, kterou sem z Ria de Janeira dovezl velitel královké gardy. O několik plet ozději zasáha ostrov ničivá plíseň a naprosto zdevastovala pomerančové, ananasové a maracujové plantáže.

Vsadilo se na čaj

Místní neváhali ani minutu. Pozvali si dva čínské odborníky a nechali si vysvětlit pěstování a zpracování čaje do posledního detailu. A opravdu se podařilo! Obchod vzkvétal. Plantáže se zvětšovaly. Pěstitelé si mnuli ruce. V  roce 1850 se čajové plantáže na ostrově rozšířily na 300 ha a zdejší manufaktury vyrobily až 250 tun čaje. A pak přišla krutá rána. Ve 20.stol se zvýšily ceny energií, což si vybralo na pěstování čaje svou neblahou daň. Zůstal jediný prosperující podnik s tradičním zpracováním i recepturou: Chá Gorreana a černý Puňťa, který dohlíží na pořádek a pomáhá turistům při orientaci.

Šárka Vacková vystudovala germanistiku na Univerzitě v Pardubicích a v německém Lipsku. Její první velká cesta na vlastní pěst vedla na čajový ostrov Srí Lanka a pak už to šlo jako na drátě Thajsko, Laos, Arménie, Myanmar, Monako, Finsko, Švédsko. Šárka si ráda a ledabyle bloudí životem, vyhledává nová dobrodružství, výzvy a plní si svá přání a sny. Cestování, ferraty, treky, jogging, plavání, bruslení, kolo… Ptáte se na nejdelší cestu? … Domů. Šárka se vždycky někde zapovídá. Více informací najdete i na jejím webu www.on-the-continent.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí