George Back – objevitel Rybí řeky

George Back – objevitel Rybí řeky

Back zprvu cestoval s významným polárníkem J. Franklinem. Později vedl sám záchranné expedice.

BACK George (* 6. 11. 1795, Stockport, Cheshire, Anglie, † 23. 6. 1878, Londýn, Anglie) – britský námořní důstojník a polární badatel

Životní osudy G. Backa v mnohém ovlivnil J. Franklin. Back se v roce 1818 účastnil plavby Franklina a Buchana k severnímu pólu, která však dospěla jen ke Špicberkům. V lednu 1820 se spolu s Franklinem a Johnem Hepburnem vydal na průzkum severozápadní Kanady. Vyšli z pevnosti Cumberland House a v krutých mrazech dorazili do Fort Chippewayne v ústí Athabasky. V červenci se k nim přidali lékař J. Richardson a důstojník Robert Hood. Společně pokračovali na severozápad a po řece Slave se dostali k Velkému otročímu jezeru a do pevnosti Providence.

Odtud vedla cesta Franklinovy výpravy na sever k jezeru Point na řece Coppermine. Přezimovali o něco jižněji a v létě 1821 se po Coppermine dostal Franklin do zálivu Coronation. Na kanoích zkoumal záliv (objevil malý ostrov Hepburn, Arktický záliv a řeku Hood) a v něm ostrov Bathurst. 22. 8. 1821 se výprava dala na zpáteční cestu po řece Hood a potom pěšky k jezeru Point. Podzimní počasí ztěžovalo postup výpravy, kterou postihly i značné ztráty (mj. zahynul i R. Hood). Jen spřátelení Indiáni zachránili zbývající tři cestovatele před smrtí hladem. Přezimovali ve Fort Providence a v létě 1822 se dostali k Hudsonovu zálivu.

Nové ostrovy a Velká rybí řeka

G. Back se s Franklinem a Richardsonem vrátil do Kanady roku 1825 s plánem zkoumat další část severního pobřeží amerického kontinentu. Z Fort Providence se v srpnu 1825 dostali po řece Mackenzie do jejího ústí. Back zůstal u Velkého medvědího jezera, kde vybudoval Fort Franklin. V červenci 1826 zkoumal s Franklinem západní rameno delty Mackenzie, objevili Herschelův ostrov a sledovali pobřežní linii západním směrem až po 149° západní délky. Měli se setkat s námořní výpravou F. Beecheyho, ale Franklin se obával přicházející zimy a spolu s Backem se vrátil koncem září 1826 (21. 9.) k Velkému medvědímu jezeru.

Na počátku roku 1833 odplula do Severní Ameriky malá výprava, která měla na pevnině hledat J. Rosse, od kterého nepřicházely zprávy. Pod Backovým vedením se v srpnu 1833 dostala do pevnosti Resolution u Velkého otročího jezera a pokračovala na severovýchod k jezeru Aylmer. Od něho pokračovala k neznámé řece, tekoucí na sever. Back se k ní vrátil příští léto, když se dozvěděl, že John Ross se vrátil do Anglie. Po toku řeky se dostal koncem července 1834 do zálivu Chantrey. Vedle indiánského jména Velká rybí řeka připojili Angličané Backovo jméno.

Po krátkém pobytu v ústí řeky, kde objevili malý ostrov Montreal, se G. Back vracel se svými druhy pěšky k Velkému otročímu jezeru. Přezimoval v McLeodově zátoce a na podzim 1835 se vrátil do Anglie. V roce 1836 se ještě pokusil s lodí Terror zkoumat Hudsonův záliv. Cestu mu však zatarasila ledová bariéra a Back musel přezimovat u Somersetova ostrova.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: