Furkotská dolina

Furkotská dolina

  Furkotská dolina, autor: Kristian Slimak  

Poloha a popis:

Nachází se v jižní části Vysokých Tater, severozápadním směrem od Štrbského Plesa. Je dlouhá asi 3,5 kilometru.

Ze západu ji obklopuje hřeben s vrcholky Sedielkova kopa (2 062 m), Ostrá veža (2 129 m) a Ostrá (2 350 m). Z východu je to masív Solisko s vrcholy Predné Solisko (2 093 m), Štrbské Solisko (2 301 m), Velké Solisko (2 412 m). Celé dolině pak ze severu dominuje Furkotský štít (2 403 m).

Pod Furkotským štítem se nacházejí Wahlenbergova plesa. Jedním z nich je Vyšné. To je  ve výšce 2 157 metrů. Jedná se o druhé nejvýše položené pleso na slovenské části Vysokých Tater. Jeho rozloha je 5,18 ha a hloubka až 21 metrů. Nižné leží o 104 metrů pod ním a jeho rozloha je 2 ha.

V těsné blízkosti Nižného Wahlenbergova plesa se nachází další vodní plocha s názvem Malé Soliskové pleso. Ve spodní části doliny můžete vidět další plesa (Vyšné a Nižné Furkotské).

Celým údolím protéká s délkou 4,5 kilometru Furkotský potok.

Zajímavosti:

Göran Wahlenberg byl švédský botanik a badatel, který začátkem 19. století působil v Tatrách.

Vyšné Wahlenbergovo pleso nemá žádný odtok ani přítok. Přes skalní práh odtéká voda především pod povrchem do níže položených ples. V roce 1911 pleso rozmrzlo jen na 10 dní. Na konci 20. století bylo bez ledu průměrně 50 dní v roce.

Ve Vyšném Furkotském plese se objevuje vzácný biotop žábronožka arktická, která se vyskytuje ve střední Evropě jen na dvou místech. Jedním z nich je výše zmíněné Furkotské pleso a druhým je pleso Dwoisty Staw Gasienicovy.

Furkotský potok a Zlomiskový potok ze sousední Važecké doliny vytváří 30 kilometrů dlouhý vodní tok Biely Váh.

Furkotská dolina je známa nejvyšším výskytem horské borovice limba, která snese teploty až -60 °C.

Trasy:

  • žlutá značka Celou Furkotskou dolinou se táhne žlutá turistická trasa. Ta se v samém závěru doliny přehoupne přes Bystré sedlo.
  • modrá značka/žlutá značka Existuje také varianta cesty od Štrbského Plesa. Modrá značka se napojuje na žlutou trasu ve výšce 1 800 metrů.
  • červená značka/žlutá značka Spodní část doliny protíná horizontálně červená značka. Z té se dá ve výšce 1 457 metrů přejit na žlutou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí