HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Frederick Stanley Arnot – skotský misionář

Frederick Stanley Arnot – skotský misionář

Arnot byl cestovatelem, který se zasloužil nejen o šíření víry, ale i o poznání Afriky. Zaplnil bílá místa na mapách v oblastech, kde dnes najdeme Angolu, Kongo nebo Zambii.

ARNOT Frederick Stanley (* 1858, Glasgow, Skotsko, † 1914 nebo 1927) – britský (skotský) cestovatel

F. S. Arnot patřil k dlouhé řadě skotských misionářů 19. století, kteří se výrazným způsobem zasloužili o poznání centrální Afriky. Už od roku 1882 působil na misiích v dnešní Zambii, odkud prováděl menší i větší cesty a zaplňoval drobná, ale stále ještě významná „bílá místa“ na mapách Afriky. Poprvé v roce 1884 podnikl cestu na plošinu Bié v centrální Angole přes dosud neznámé oblasti v povodí horní Zambezi.

Roku 1886 ze svého misijního působiště vyrazil tentokrát k severu, přes Dilolo (na dnešních hranicích Angoly a Konga) pronikl do dosud neznámé západní Katangy, tehdy zvané Garenganza. Zdejší vládce mu umožnil ve svém hlavním městě Bunkeya založit misijní stanici, odkud v dalších dvou letech (1886–88) podnikal cesty do okolí a zmapoval je. Kromě jiného Arnot upřesnil polohu pramenů Zambezi.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: