HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Frederic William Beechey – objevitel Beechey island

Frederic William Beechey – objevitel Beechey island

Anglický námořní důstojník se jako jeden z mnoha podílel na objevování Severozápadní průjezd. V této oblesti se po něm jmenuje i jeden z mnoha ostrovů. Pomohl i se zpřesněním informací o Oceánii.

BEECHEY Frederic William (* 17. 2. 1796, Londýn, Anglie, † 29. 11. 1856, tamtéž) – anglický námořní ­důstojník, polárník

Podobně jako Rusové snažili se v prvních desetiletích 19. století i Angličané poznat nejsevernější pobřeží Ameriky. Pro řešení otázky Severozápadního průjezdu, o které se pokoušela Franklinova a Parryho expedice, vyslala britská Admiralita v roce 1825 loď Blossom (Květ) pod velením Frederika Williama Beecheyho k severním břehům Aljašky.

Beechey se roku 1818 zúčastnil nepříliš úspěšné polární výpravy vedené Franklinem a Buchanem, která se však dostala jen ke Špicberkům. Spolu s W. Parrym hledal v letech 1819–20 Severozápadní průjezd. Objevili ostrov Devon, na jehož pobřeží W. Beechey vystoupil, dále nevelký ostrov (dostal později Beecheyovo jméno) a Wellingtonův průliv. Vedle polárních oblastí věnoval se Beechey i oceá­nografickému výzkumu Velké Syrty u libyjského pobřeží ve Středozemním moři.

Kvítek objevuje atoly

Beecheyova loď připlula Atlantikem k mysu Horn a zamířila k souostroví Tua­motu a na Havaj. V červenci 1826 proplul Blossom do Beringova průlivu, do zálivu Kotzebue na pobřeží Aljašky a podél jejích břehů k severu, k Franklinovu mysu. Při dlouhém čekání na polárníky, kteří mířili k severnímu pobřeží Kanady po pevnině, vyslal Beechey člun s lodním mistrem Elsonem. S malou posádkou se dostal k Barrowovu mysu, považovanému v té době za nejsevernější bod americké pevniny. Se štěstím se Elsonovi podařilo dostat zpátky k Blossomu.

Kapitán Beechey se vrátil k ostrovu Chamisso v zálivu Kotzebue a do 6. října marně čekal na Franklina, který se již koncem září vrátil z delty Mackenzie do Fort Franklinu (u Velkého medvědího jezera). Beechey při plavbě Tichým oceánem chtěl zakotvit u Velikonočního ostrova. Nepřátelské chování obyvatel, kteří po zkušenostech s dřívějšími „objeviteli“ nedůvěřovali Evropanům, nedovolilo britským lodím přistát.

Beecheyova loď proto zamířila k souostroví Tuamotu a v lednu 1826 v něm její kapitán zaznamenal do mapy atoly Vanavana, FangataufaAhunui a upřesnil mnohé geografické údaje v Oceánii. Na podzim 1827 se Blossom vrátil do Anglie.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: