Fraser Island: největší písečný ostrov na světě leží v Austrálii

Fraser Island: největší písečný ostrov na světě leží v Austrálii

Chcete zažít netradiční dobrodružství v písečných dunách, hustých pralesech, projíždět se v jeepu po pláži, pozorovat velryby nebo se koupat v křišťálových vodách sladkovodních jezer? Toto všechno a ještě mnohem víc vám australský Fraser Island nabízí.

Ostrov, známý také jako Velký písečný (Great Sandy Island), se nachází na sever od Brisbane ve státě Queensland a díky své jedinečnosti byl roku 1992 zapsán do seznamu UNESCO. Svou velikostí, délka přes 120 km a plocha 184 000 ha, je dokonce největším písečným ostrovem na světě. Oblast je oblíbená jak u turistů, tak i u místních Australanů, kteří sem jezdí hlavně rybařit.

Ostrov své současné jméno dostal podle Eliza Fraser, která zde v 19. Stol. po ztroskotání lodi přežila několik týdnů mezi původními obyvateli Aboridžinci. Ti zde žijí již přes 5000 let a dle jejich legendy ostrov vznikl, když byla bohyně K´gari (čti „Gurri“ což znamená „ráj“) seslaná z nebes, aby stvořila hory a zem, řeky a moře, aby měli lidé kde žít.

K´gari se však do té krásy zamilovala natolik, že se nechtěla vrátit zpět. Za svoji neposlušnost byla proměněna do nebesky krásného ostrova „K´gari“, jak ho stále Aboridžinci a místní Ozzies (Australani) nazývají.

Jak se po ostrově cestuje?

Po Fraser Island můžete cestovat několika způsoby, záleží  co preferujete a také na vašich finančních možnostech, protože Austrálie dokáže být hodně drahá. Jste pár, větší skupina kamarádů nebo cestujete sám? Základní fakt je, že bez terénního auta „4WD (Four Wheel Drive)“ se neobejdete. Auta se dají pronajmout ve městech Hervey Bay nebo Rainbow Beach, ze kterých se na Fraser Island pravidelným přívozem dostanete.

V půjčovně budete proškoleni, jak se jezdí v písku a co dělat, když byste zapadli, což zde není neobvyklé. Pro větší skupinu je to ideální řešení, k autu si můžete pronajmout veškeré kempingové vybavení, pokud ho nemáte nebo se můžete ubytovat v jednom z mála hotelů na ostrově. Ubytování je lepší si rezervovat předem. Další možností jsou organizované výlety, které jsou ideální pro osamocené cestovatele nebo ty, kteří se nechtějí o nic starat a jen si užívat nevšední zážitek. Potkáte zde skvělé lidi, zažijete spoustu legrace a samozřejmě nepřijdete ani o možnost zařídit si v písku.

Nebesky krásná příroda

A co byste rozhodně neměli minout? Míst k navštívení je zde určitě mnoho. Většina organizovaných výletů vás zaveze na ta nejzajímavější, ale nebojte se, nejsou tu davy lidí. Můžete si vybrat, kolik dní chcete na ostrově strávit, zpravidla stačí 2-3 dny k poznání toho nejlepšího. Jezero McKenzie se nachází ve vnitrozemí a dostanete se k němu skrz prales, který jako jediný na světě roste na písečném podloží až do převýšení 200m nad mořem.

Řízení vyžaduje maximální soustředění, ale odměnou bude úžasná křišťálově čistá voda a možnost k vykoupání. Na piknik u vody ovšem zapomeňte, a to kvůli nebezpečným psům Dingo, kteří na ostrově žijí. K tomu jsou určena speciálně chráněná místa, kam se psi nedostanou. Ponořte se do krásných bazénků Champagne Pools, které se nacházejí hned na pobřeží a jsou napájeny mořským příbojem, ale zároveň chráněny před velkými vlnami. Vyšplhejte se na Indian Head, posvátné Aboridžinské místo, které vám nabídne dech beroucí výhled jak na písečné duny, pláž 75 Mile Beach a nekonečné moře.

Pozorujte shora stíny lovících žraloků pod vámi nebo kolem pobřeží každoročně migrující keporkaky. Je to jeden z největších zážitků, když kousek od břehu vyskočí majestátní velryba a neohroženě plave na sever do teplých vod, kde porodí, aby se zase na začátku léta vrátila zpět do jižních studených vod. Období k pozorování velryb je od července do listopadu. Skákající keporkaky však také spatříte i z pláže až pojedete svým jeepem po 75 Mile Beach místní „dálnici“.

Také tady ovšem musíte dodržovat dopravní předpisy, jelikož policie se může objevit doslova za každou dunou. Povolená rychlost je 80 km/hod anebo dle dopravního značení, protože pláž se využívá i jako přistávací dráha pro vyhlídková letadla. Na této dálnici byste rozhodně neměli minout Eli Creek, který pramení kousek ve vnitrozemí a dá se v něm koupat a splouvat zpět k pláži. Při jízdě po pobřeží nebudete vědět, zda se koukat na moře kvůli velrybám nebo na písečné útesy, které vás ohromí svými barvami. Útvary se tu formovaly po tisíciletí a místa jako Red Canyon nebo The Pinnacles jinde na světě nenajdete. Na této pláži se nachází i známý vrak lodi Maheno, která zde ztroskotala již v roce 1935, a nyní z kdysi luxusní lodi zbylo jen torzo.

Pozor na psy Dingo

Fauna a flora na Fraser Island je jedinečná. Jsou tu mangrovové porosty, prales a také tu najdete spoustu druhů ptáků od mořského orla po sokola stěhovavého, hady, gekony, psi Dingo a mnoho dalších živočichů. Pro milovníky rybaření je to ráj na zemi, zdejší vody oplývají pestrostí a bohatostí.  Navečer si udělejte procházku po pláži a užijte si neskutečně barevné západy slunce, které jsou snad jen v Austrálii. Ale pozor nezapomeňte si s sebou vzít tyč proti psům Dingo. Tu vám dají jak v kempu nebo v hotelu, kde budete přespávat. Ani noční koupání se kvůli medúzám a žralokům nedoporučuje.

Nejvhodnější období pro návštěvu

Nejvhodnějším obdobím k návštěvě Queensland doporučuji srpen až září, jelikož teploty jsou příjemné, nemělo by tolik pršet, není sezóna žahavých medúz a hlavně kvůli migrujícím keporkakům. Pokud navštívíte i nedaleké Whitsundays Islands, které jsou již součástí Velkého bariérového útesu, tak vyskakující velryby můžete pozorovat přímo z paluby lodi.

A malý tip na závěr, jestli budete vyjíždět z Rainbow Beach, tak se určitě zajděte podívat na západ slunce na místní vyhlídku. Cestu vám poradí v každém hostelu. Je to nezapomenutelná podívaná.

Viva Australie

Vydejte se s cestovní kanceláří Viva Austrálie objevit tajemství Austrálie či Nového Zélandu. Hledáte-li dovolenou, která vás zavede na vyhlášená místa celé Austrálie, doporučujeme zájezd Krásy Austrálie. Perly Austrálie naopak patří mezi nejoblíbenější zájezdy s českým průvodcem a podobnou nabídku najdete i pro Nový Zéland, například v podobě dovolené Krásy Nového Zélandu. Všechny nabízené destinace jsme osobně procestovali! Kompletní přehled zájezdů CK Viva Austrálie naleznete na www.viva-australie.cz.

Zkušenosti čtenářů

Jaki8

Je to opravdu nádherné místo, koupání v průzračných dunových jezerech s bílým pískem, spaní na pobřeží hučícího oceánu a návštěva dinga u naší spižírny! Nekonečně dlouhá pláž, kde se jezdí jako po dálnici a je potřeba hlídat čas kvůli přílivu a odlivu. Korytem potoka, který teče do oceánu se dá projít nebo se svézt po proudu skrz deštný prales.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí