FOTOREPORTÁŽ: Indie – země extrémů

FOTOREPORTÁŽ: Indie – země extrémů

Země kontrastů. Má ledové štíty, tropický prales i žhavé pouště. Pompézní paláce, přepychové vily i žebráky umírající na ulici. Indii lze buď milovat, nebo nenávidět! Láska však vítězí! Mezi dvěma extrémy – laska, nebo nenávist…?

Hezká „dvacítka“

Do Indie jezdím už 20 let. Zamiloval jsem se zde doživotně, byla to láska na první pohled! Má staronová milenka za drahé letenky i dlouhé cesty po zemi stojí. Je pokaždé jiná, unikátní! Nemá ve světě srovnání! Oplývá moudrostí i vzletnou krásou. I ona má různé rozmary a přání, zažehná je však velkorysou tolerancí. Emoce se v ní přelévají stejně jako barvy.

Jižanskou vyprahlost nahrazuje mrazivou odměřeností drsné seveřanky z hor. Zbožňuji její smyslně vlhké rty jako vody Šrínagaru. V erotické představivosti se zhlédlo smyslné Kadžuraho. Přitahuje omamnými vůněmi jako provoněné Varánasí. Saji z ní rozkoš jezera nektaru Zlatého chrámu v Amritsaru. Umí být rozpálenou milenkou žhavých pouští Radžastánu, jindy je chladná jako zasněžené hřebeny Himálaje. Vášně v ní pulsují jako muslimské tržiště. Z vlasů stéká posvátná řeka Ganga. Potrpí si na hygienu, každé ráno smáčí barevné čádory na koupacích ghátech. Převléká se do sárí pestrých barev proměnlivého spektra. Fascinovaně zírám na namotávání metrů látky kolem útlých boků. Silnější zážitek je ten dlouhý pruh sárí odvíjet…

Božskou siluetu rámuje samo nebe. Boky omývá moře, tahají se o ni hned tři oceány. Přestože nadělila světu tolik náboženství, stále se v ní klubou nová. Každý porod je bolestivý, uznává odlišné duchovno. Respektuje hinduismus, buddhismus…

Ve své zamilovanosti nejsem sám, výstřední láska má i další obdivovatele. Nevnímám konkurenci, můžeme ji ochutnávat všichni najednou… 20 let, to je věk solidně rostlé krasavice. Indie – ta mladá kráska – pomalu vyspívá a hezky se tvaruje. Jeďte si ji prohlédnout! Poznáte, jak se k vám bude mít…

Khumbhaméla: Na slavnost se přišlo vykoupat 30 milionů lidí! Jde o největší shromáždění světa! Královské setkání se nazývá i khumbhaméla. Mahá znamená velký, khumbha je pohár, méla je slavnost. Mahá khumbhaméla nastane jen za zvláštního uskupení planet a hvězd. Mimořádná konstelace přišla v lednu 2001 a trvala šest týdnů.

Přelidněná Indie… zástupy poutníků čekají všude.

Varánasí je svaté město Šivy: Ranní koupel na březích posvátné Gangy je vrcholem hinduistické mytologie i víry. Nad očistným ghátem, nedaleko proti proudu řeky, vhazují ze žároviště do vody spálená těla nebožtíků. Věřící při očistné koupeli vodu i pijí… Varánasí je křižovatkou pachů a vůní.

Prádelna je mužská záležitost, ženy „jen“ nosí vodu.

Pradláci v Bombeji.

Indie se stane v blízkém budoucnu nejlidnatější zemí světa. Může si vás jen plně získat nebo definitivně odradit svou syrovostí anebo chudobou. Svými extrémy nedává šanci meziprostoru.

Odlesk hladiny dívky zdvojnásobí.

Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

V Indii číhá stále plno individuí na svou šanci: Zubaři, astrologové, věštci budoucna i čtenáři minula… Se svým bodcem vyhlíží pravou chvíli i ČISTIČ UŠÍ! Stačí chvilka nepozornosti, letmý pohyb, sladký úsměv, smířlivé pohlazení – a už máte osten v uchu!!!

Ladak je horská oblast s dominujícím buddhismem. Vzdálený cíp severu Indie leží na sporné hranici s Pákistánem a Čínou. Tvoří polovinu území států Jammu a Kašmír. Zatímco v Tibetu čínská okupace zničila 6 000 klášterů, Ladak naštěstí pogromy minuly. Zde ranní troubení na mušle dunkar ze střechy gompy Tikse.

Rudolf Švaříček je zakladatelem cestovní kanceláře LIVINGSTONE, díky jejím zájezdům se podíváte na nejzajímavější místa po mnohokrát osvědčených trasách. Doporučujeme například na zájed Jižní Indie a Andamany nebo To nejlepší z Indie.

Zkušenosti čtenářů

tibor

Indie je nejfotogeničtější země !

Eva

A nejbarevnější! 🙂

Indii jsem absolvoval, to nebyla cesta, ale trauma… mne se tam proste vubec nelibilo…

Eva

Rozumím tvým pocitům, jak se píše v článku: Indii lze buď milovat, nebo nenávidět, nic mezi tím. U mě se při cestě taky rvaly oba dva pocity, nadšení střídal hnus a odpor, ale nakonec s odstupem vzpomínám na Indii v dobrém.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: