Festival OBZORY: Druhý ročník „rozšířil obzory“ dalším tisíce návštěvníkům

Festival OBZORY: Druhý ročník „rozšířil obzory“ dalším tisíce návštěvníkům

O víkendu 7. – 8. 11 proběhl už druhý ročník festivalu OBZORY. Největší cestovatelsko – outdoorová akce v Praze přilákala necelé tři tisícovky lidí – 2.450 diváků, ale i padesátku vystavovatelů a téměř dvě stovky odborníků a přednášejících.

Hlavní dík za skvělou atmosféru patří všem milovníkům outdooru a cestování, expedičníkům, horolezcům, etnografům, skialpinistům, cyklistům, vodákům, běžcům, tanečníkům a bubeníkům. Prostě všem, kteří nám pomohli festival vytvořit!

„Největší radost mám z povedené atmosféry festivalu, která se letos ještě více odehrávala všude po budově. Na chodbách se mezi vystavovatelskými stánky tancovala salsa i indické tance, křtily se katalogy, z oken chodeb vykukovalo tisíc hlav, aby spatřilo exhibici na lajně Lukáše Černého a Anči Kuchařové, nakupovalo se, jedlo orientální i mexické jídlo, pil čaj a káva. Moc pěkné místo setkávání vzniklo v chill-outu, a to díky prodejní výstavě kaligrafií i promyšlené výzdobě,“ hodnotí manažerka festivalu Petra Greifová. „Na chodbách mezi vystavovateli i v plných sálech, jsem cítila velkou radost z toho, co děláme a co se nám povedlo připravit pro všechny lidi se zájmem o svět kolem nás. Tak to je asi největší satisfakce za tu všechnu práci.“

„Lví podíl na skvělé atmosféře mají hlavně návštěvníci. Na chodbách se usmívali, na přednáškách kladli zajímavé a zasvěcené dotazy a na workshopech se zapojovali do tvoření či si psali poznámky o tom, co se dověděli nového. Zkrátka z nich čišelo neskutečné nadšení a já si díky tomu celou dobu připadala tak nějak mezi svými,“ říká šéfredaktorka HedvabneStezky.cz Katka Smolová, která se rovněž na přípravách festivalu podílela.

Běžecký program vítal opět spoustu diváků a to i přesto, že počasí venku bylo po celý víkend pro běžce téměř ideální. O závodech v Evropě přišli přednášet Anka Straková, Tomáš Bystřický a Honza Zemaník. O tréninku ultra distancí v horách Honza Bartas a Zdeněk Kříž, pro ty co raději něco kratšího pak Vítek Pavlišta, Ondra Fejfar a Kamila Gregorová. Zástupce orientačního běhu Honza Procházka se zase snažil přiblížit orientační běh.

Celkově se jednalo o velmi úspěšný celodenní běžecký program. Přišli především běžci, kteří se aktivně zapojovali a ptali, přednášející byli nadšeni. „Lidí fůra, líbí se mi ten charakter festivalu spíš o přednáškách a filmech než výstavní. Na naší přednášce bylo hodně lidí a to bylo super, zaznamenal jsem spoustu kladných reakcí,“ dodává Tomáš Bystřický, akutuálně jeden z nejlepších horských běžců v ČR.

„Za běžeckou komunitu jsem moc ráda, že se běžecký program opět konal. Na běžeckých závodech většinou nebývá čas zeptat se těch nejlepších, jak to dokázali a co všechno za jejich výkonem stojí. Přesně to jsme se tady snažili lidem přinést. Myslím, že se to povedlo a to je pro mě i největší odměnou,“ komentuje Michaela Kofrová, šéfredaktorka SvetBehu.cz

Z programu to nejlepší

Možnost být ve stejný čas na více místech by kvůli nadupanému programu ocenila většina návštěvníků, včetně nás – organizátorů. Rozhodovat se mezi expedicí na Gasherbrum I. s Márou Holečkem, výletem na Island s Janou Halaszovou anebo léčením na africkém venkově s MUDr. Maďarem bylo takřka nemožné. A to byl teprve začátek!

Hlavní aulu navštívil hned v sobotu ráno Mára Holeček, během soboty pak Markéta Marvanová nebo kluci z Beton Ski Teamu, kteří se právě vrátili z jedné z nejdůležitějších letošních expedic, s lyžemi po Silk Road. Nechyběly ani cestovatelské vstupy, největší nedělní úspěch měla mladá destinace Barma v podání cestovatele Davida Švejnohy.

Expediční sál Hannah přivítal nejvíce hostů během přednášky Hi Hawai a Peruánských horských výstupů. V neděli odpoledne se stal důležitou základnou setkání českých sportovních vodáků. Mezitím se v sobotu odehrával celodenní běžecký program. Zimní tématika byla soustředěna na neděli, kdy se také pustily dva bloky letošních filmů SNOW Film Festu a festival uzavřel náš nejlepší freerider Robin Kaleta. Moderován byl kým jiným, než největším českým propagátorem skialpinismu a šéfredaktorem TuleníchPásů.cz Honzou Palou.

Cestovatelský sál Kudrna běžel svým tempem, jedna destinace za druhou, všechny pečlivě vybrané tak, aby pokryly současné trendy. Bolívie, Írán, Švýcarsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Ohňová země.

Workshopy, aneb kdo přišel za praktickými zkušenostmi

Cestovatelé se potkávali také v The North Face sále Cestovatelských workshopů. Tady probíhaly kurzy fotografování v podání našeho výtečného fotografa divoké přírody, Petra Slavíka, i vítěze Czech Press photo, Honzy Rybáře, setkání s legendou českého cestování a etnografie, Miloslavem Stinglem, ochutnávky exotických kuchařek a tematický workshop Jak se stát cestovatelem.

Nadupaný sál HUDY outdoorových worshopů přivítal stovky těch, kteří dělají sporty v přírodě: feraty, canyoning, horské výstupy, ledovce, freeride. Dvoudenní praktický seminář pod vedením horských vůdců nejen ze stáje HUDY poučil posluchače, jak vybírat a používat vybavení, workshopy Alpské 4000 nebo Lehčí alpské výstupy krok po kroku ukázaly některé tipy na další horské toulky.

Dětský sál se proměnil v dvoudenní seminář života dětí v Africe. Tvůrci programu ze Sdružení Wontanara říkají o Obzorech: „Už podruhé se jednalo o velkolepou konferenci s výměnou zkušeností a rad specializovaných odborníků. Pro děti jsme tu připravili místnost plnou kreativních workshopů, aby se rodiče mezitím mohli věnovat tematickým přednáškám.“

A že si i dospělí chtějí hrát, bylo nejlépe vidět v sále Kreativních workshopů: tady se tancovalo, bubnovalo, návštěvníci si kreslili kaligrafii, vybarvovali mandaly, dělali hračky z odpadků a učili se vařit čaj.

… a závěrem…

„Bylo velmi uspokojující vidět, jak se desítky hodin příprav a probdělé noci před festivalem proměnily v stovky návštěvníků, spokojeně pendlující mezi jednotlivými sály. Jsem si jistý, že název našeho festivalu OBZORY dostál i v letošním ročníku svého jména a návštěvníky obohatil o zajímavé informace, inspiroval je k dalekým cestám a k novým sportovním či kreativním zálibám, seznámil je s novými lidmi. Zkrátka a dobře, všem rozšířil jejich obzory,“ uzavírá hlavní organizátor festivalu Michal Kroužel.

Termín dalšího ročníku festivalu OBZORY bude znám během nadcházející zimy.

fetsival Obzory

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: