Exoti v Benátkách: Stand up paddling jako nejlepší cesta k objevování města gondoliérů

Exoti v Benátkách: Stand up paddling jako nejlepší cesta k objevování města gondoliérů

Poprvé jsem vyrazil do Benátek na paddleboardové dobrodružství před třemi lety. Bylo to v rámci větší cesty po severní Itálii a právě pádlování v centru Benátek bylo tehdy největším zážitkem za celou výpravu. Ve městě gondoliérů už jsem s paddleboardem byl celkem třikrát. Přečtěte si, jaké to bylo.

Před odjezdem na první výpravu jsme zjišťovali, jestli je vůbecpohyb v kanálech Benátek na paddleboardu možný. Nikdo moc netušil, o co se jedná, a nakonec nám řekli, že vlastně všechna plavidla poháněná pádlem mají přednost před těmi motorovými, takže jsme mohli vesele vyrazit.

Auto jsme zaparkovali na parkovištiTronchetohned za mostem spojujícím pevninu s Benátkami. Přímo z tohoto parkoviště je totiž možné vypádlovat směrem do centra a během 10 minut se připojit na Grand Canal. Naše pocity se daly přirovnat k tomu, jako by nás někdo hodil do hrnce s vroucí vodou.

Dopravní špičkou na paddleboardu

Frekvence lodní dopravy na Grand Canalu je totiž podobná, jakodoprava na pražské magistrále. Hromadnou dopravu zajišťují asi 20 metrů dlouhé lodě, které staví přibližně po 200 metrech u zastávek na pontonech. Kolem projíždí i nákladní lodě, vodní taxi, hasiči na člunech a několikrát se kolem nás prohnala i lodní sanitka s blikajícím majáčkem.

Grand Canal je 20 – 50 metrů širokýa často jsme museli přejíždět z jedné strany na druhou. Za celou dobu se nám nestalo, že by nám někdo dal najevo, že bychom tam neměli co dělat. Působili jsme na vodě pro ostatní účastníky lodní dopravy, ale hlavně pro gondoliéry a turisty, velmi exoticky. Většina gondoliérů nás s úsměvem zdravila.

Turisti se sbíhali z přilehlých uliček a mačkali se na mostech,aby si nás mohli vyfotit. Chvilku mně trvalo zvyknout si na takovou extrémní pozornost, ale nakonec to bylo příjemné, protože všichni reagovali kladně a usmívali se na nás. V některých menších kanálech byl hustší provoz gondol, někde jsme pádlovali několik minut jen sami.

Je potřebarespektovat dopravní značení. Vzhledem k tomu, že menší kanály jsou úzké sotva na jednu loď a často jsou jednosměrné, je třeba se rychle zorientovat, někdy nám radili s cestou i gondoliéři. Strávili jsme v kanálech Benátek dva celé dny, a přesto jsme neprojeli všechny kanály.

Nejširší nabídku průvodců a map Itálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Benátské závody

Druhý výlet stál také za to. Rok po první návštěvě jsme s kamarádem byli nominováni na akci zvanouSurfinVenice. Jedná se o paddleboardový závod, který se odehrává na moři u ostrova Lido a pak se koná společná vyjížďka všech zúčastněných celou délkou Grand Canalu. Celá akce byla velmi dobře zorganizovaná a zúčastnilo se jí kolem 100 závodníků.

A do třetice ještě trocha romantiky

Do třetice jsem se podíval do Benátek loni v září se svou přítelkyní. Vzhledem k tomu, že jsme jeli sprotovním autem s malým kufrem, museli jsme si vzítnafukovací paddleboardy(Rad Paddle). Nejprve jsme si zapádlovali na Lago di Garda a hned druhý den jsme se přesunuli do Benátek. Do třetice výběr hotelu padnul opět na Casa Sant Andrea, která má vynikající polohu vzhledem k tomu, že se k němu dá dostat, jako asi k jedinému hotelu v celých Benátkách, autem do vzdálenosti 100 m.

Hotel je jeden z těch levnějších a je jen několik metrů od začátku Grand Canalu. Přímo před hotelem jezastávka lodní tramvaje, která nás se zabalenými paddleboardy v krosnách převzela nanáměstí sv. Marka, odkud začala naše vyjížďka. Už při nafukování prken jsme opět byli v hledáčku fotoaparátů mnoha turistů. Ihned po našem vyplutí se zase začaly sbíhat davy turistů, aby nás měli na fotkách. Všichni obdivovali Nikol, že má odvahu jet na paddleboardu a nemá strach z pádu do vody. Strach jsem měl ale já, aby ani jeden z nás nezahučel do vody, proto jsem vybral trasu menšími kanály směrem na sever.  Nakonec nás to stejně vyvedlo na Grand Canal, přímo vedlemostu Rialti(jediný most přes Grand Canal, který je jakýmsi poutním místem všech zamilovaných směřujících do Benátek).

Svobodně napříč kanály

S paddleboardem už jsem procestoval hodně zajímavých míst, ale do Benátek jsem se vždycky moc těšil, protože zážitek z každé jízdy kanály je velmiintenzivní. Nemusíte se mačkat s turisty v přeplněných uličkách a na mostech. Prostě si pádlujete, kam vás napadne, a kocháte se výhledem na oba břehy. Hodně míst je přístupných jenom z vody, takže díky paddleboardu vidíte daleko víc než běžní turisté ze souše nebo při krátkých (a velmi nákladných) projížďkách na gondole.

Na závěr už jen jedno malé doporučení:Než se vydáte na cestu, doporučil bych pár projížděk na Vltavě v okolí náplavky, kde můžete potrénovat i balanc při projetí několika parníků. Pak už hurá do Benátek, kde si to s paddleboardem bez pochyb náramně užijete!

Zkušenosti čtenářů

Nerada rýpu, ale tohle už je fakt moc...

Most Rialto jako jediný most přes Grand Canal?! A co mosty Accademia a Ponte degli Scalzi? A proč vlastně Grand Canal, když se nachází v Itálii? Canal Grande nezní tak světově jako Grand Canal či co?
Ale jinak to asi musel být příjemný zážitek 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí