Etienne Brûlé – průzkumník Velkých jezer

Etienne Brûlé – průzkumník Velkých jezer

Francouzský zálesák, který se jako první Evropan dostal k Huronskému jezeru. Jeho život mezi indiánskými kmeny se mu však stal osudným.

BRÛLÉ Etienne (* 1591, Champigny-sur-Marne, Francie, † 1633, Kanada) – francouzský zálesák, cestovatel po Severní Americe

K poznání oblasti Velkých jezer přispěli neobyčejnou měrou mladí zálesáci, kteří provázeli ÚS. de Champlaina. Etienne Brûlé byl zřejmě prvním Evropanem, který se dostal k Huronskému jezeru. Dva roky žil u indiánského kmene Huronů a naučil se jejich způsoby i jazyk. V létě 1615 provázel Champlaina na cestě po řece Svatého Vavřince a jejích přítocích až k Huronskému jezeru.

Opustil Champlaina a vydal se vlastní cestou k Niagarským vodopádům a k Ontarijskému jezeru, které přeplul na kanoi. Poté, co se dověděl, že se Champlain musel pod tlakem Irokézů vrátit do Québeku, pokračoval na jih a po řece Susquehanna až do zálivu ­Cheasepeake a objevil přitom poloostrov Delaware. Na jaře 1619 se po dvou letech, která strávil v zajetí u Irokézů, vrátil do Québeku.

Huronské jezero, KanadaHuronské jezero, Kanada

Quebec, KanadaQuebec, Kanada

Niagarské vodopádyNiagarské vodopády


V roce 1621 vyslal Champlain „své mladíky“, jak nazýval zálesácké průvodce, do oblasti Velkých jezer. Byl mezi nimi E. Brûlé, který se od Huronského jezera pustil přes mohutné peřeje Sault Saint Marie do Hořejšího jezera a prozkoumal je v příštích týdnech podrobněji. Roku 1629 přešel Brûlé do služeb Angličanů, ale záhy i od nich odešel a usadil se u Ontarijského jezera mezi Hurony. Snad zradil i své indiánské přátele – ti jej totiž roku 1633 zabili a snědli.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: