Ostrov El Hierro: okouzlující přírodní ráj v Atlantském oceánu

Ostrov El Hierro: okouzlující přírodní ráj v Atlantském oceánu

V Severním Atlantském oceánu se rozkládá malá skupinka ostrovů s příslibem písečných pláží, křišťálově čistých vod, palem lemujících cesty, vulkanických hor a ukázek nezkrotné přírody. Správně tušíte, že řeč je o Kanárských ostrovech. Konkrétně na El Hierro, ostrůvku měřícím méně než 50 kilometrů, vás příroda uchvátí svou rozmanitostí a čistotou.

Jedinečnost geoparků a dědictví matky Země

Geopark je souhrn dávných procesů neživé přírody v dané lokalitě, které daly konkrétnímu místu jeho vzhled, charakter, živost. Turisté, kteří na tato místa směřují, jsou vzděláváni o tom, jak zde vypadá dědictví Země, je jim zdůrazňována jedinečná lokální tvůrčí práce přírody, která zde citlivým okem rozmístila geologické a krajinné prvky. Geoparky jsou místem, které vás vzdělají o tom, jak zodpovědně, dlouhodobě a s pomocí vědeckých poznatků využít potenciál konkrétního místa, aniž by byla narušena identita lokality.

Ostrov El Hierro byl prohlášen geoparkem v září roku 2014. Turisty zde nadchnou dostupná místa vulkanické činnosti i zpřístupněné jeskyně, to vše podporované environmentálním programem vlády, který bere ohled na životní prostředí. El Hierro je svým původem vulkanickým ostrovem a specifičnost jeho krajiny je založena právě na sopečném charakteru země.

El Hierro : autor Jaroslav Jindra

Úchvatné krajinné výhledy: vulkány v akci

Pokud vás láká pohlédnout na unikátní výtvor přírody, pak můžete využít vyhlídek k tomu stvořených. Například Mirador de la Peňa ukazuje, jak skloubit činnost člověka s uměním přírody, když mohutné zídky vyhlídky i architektonicky jedinečná restaurace vedle ní jsou vystavěny ze starých kamenů místy prorostlými trávou a ladícími s povrchem okolních kopců. Vyhlídka má několik pater a částí a vy tak můžete ze všech stran obdivovat moře i vulkanický záliv El Golfo působící jako po pádu meteoritu na Zemi. V hloubce pod vámi se bude nacházet i hotel Las Puntas, nejmenší na světě.

Pokud jste fanoušky postapokalyptických filmů, jistě vám učaruje vyhlídka Mirador de La Llanía. Ocitnete se až nad mraky a skrz ně pohlédnete na sopečnou krajinu vypadající jako krajina po konci života, která přechází do zdánlivě nekonečné vodní hladiny. Turisty lákající výšlapy potěší, že na vyhlídku vede dvouhodinová trasa, která odhaluje krásy ostrova. Mechem porostlé kmeny, dřevěný mostek, cesty obklopené stromy s téměř nahými větvemi jako z pohádky o Sněhurce, ticho a klid, to vše si odvezete s sebou v srdci.

Zatímco La Llanía skýtá výhled pod sebe, do hloubky na pustou, ale osídlenou krajinu, vyhlídka Mirador de Bascos ukazuje spíše délku ostrova, velkou část jeho pobřeží lemovanou vysokými horami, pod nimiž domy vypadají jen jako stáda oveček v dálce. Členité pobřeží je šlehané vlnami a pod vrcholky hor se vznáší mlžný opar. Dobrodruhy nadchne poloha kamenné vyhlídky zasazené na jednom z vrcholků. Jeden by dostal až závrať z pohledu ze strany na pěšinu, jak se klikatí po hřebenu. Když po ní dorazíte až na vyhlídku na samém kraji útesu, budete si připadat jako dobyvatelé světa.

Hra tvarů v kmenech a větvích: pohádkové stromy

V El Hierro Sabinar vytvořila příroda ze stoletých jalovců umělecké sochy. Působením pasátů se jejich kmeny i větve zkroutily do všemožných tvarů. Projděte se po holé zemině s trsy rostlinstva náhodně rozmístěnými po okolí jako barva na abstraktních malbách a zkuste hádat jakou pohádkovou postavu příroda ohnutím onoho kterého stromu zamýšlela vytvořit. Místo s mořskou hladinou si pohraje s vaší fantazií a z vás budou rázem hrdinové přijíždějící do krajin chaosu a zakletých bytostí. El Sabinar je ukázkou toho, jak vás i na první pohled nehostinná země může uchvátit.

El Hierro : autor Jan Páleníček

Rudá pláž i křišťálové potápění

Rezavý sopečný písek v okolí vody zbarvený až do ruda, členitý útes tyčící se nad pláží a odhalující své jednotlivé vrstvy, pocit odříznutí od světa s tyrkysovým mořem před sebou, to je nejkrásnější místo na koupání na ostrově El Hierro, Playa de Verodal. Můžete si tu užít i dřevěný altán s kulatými stoly a cítit se pohlceni skalami, které jej obklopují.

La Restinga láká křišťálově průzračnou vodou, kterou ocení každý s duchem potápěče. Rybářská vesnice má nejjižnější přístav Evropy, provedený v bílých barvách, aby spolu se stejně barevnými budovami kontrastoval k tmavé krajině rozprostírající se podél pobřeží. Zaujme nejen svým klidem a harmonií barev a tvarů, ale i pláží s pozvolným sestupem do hlubších vod, kdy i ti mladší dobrodruzi mohou objevovat krásy dna, protože pláž je chráněna před většími vlnami.

El Hierro zaujme svými možnostmi nejen turisty s citem pro malebnou krajinu plnou flóry všemožných rozměrů a tvarů, ale i pro ty, kdo touží být nějaký čas mimo civilizaci, možná dokonce mít pocit, že jsou jediní na světě. Nadchne všechny, kdo milují klidné pláže s jen občasnými návštěvníky, i ty, kdo chtějí objevovat magický podmořský svět.

Více se o nejmenším z Kanárských ostrovů dozvíte na webu: https://elhierro.travel/en


https://www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: