HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Eirík Torvaldsson – muž, který osídlil Grónsko

Eirík Torvaldsson – muž, který osídlil Grónsko

Kvůli vraždě musel mladý Viking opustit rodný Island, a proto se vydal na Zelenou zemi, dneší Grónsko. To se mu podařilo osídlit.

EIRÍK TORVALDSSON, řečený RUDÝ (* asi 959, Jaeren, Norsko, † kolem 1003, Vestri bydgh, Grónsko) – vikingský mořeplavec

Torvald, Eiríkův otec, byl někdy kolem roku 970 pro vraždu vyhnán z Norska na Island, kde se usadil na severozápadním pobřeží. Eirík na Islandu vyrostl, ale vraždy (dokonce dvojnásobné) se dopustil i on, takže útěk Torvaldova rodu musel pokračovat… Eirík se rozhodl, že bude hledat zemi s šérami (příbřežními ostrovy), spatřenými Gunnbjørnem; doplul tak ke Grónsku, na jehož západním pobřeží se usadil a prožil tam se svou rodinou tři roky.

Asi v roce 986 se Eirík vrátil na Island, aby tam získal nové osadníky pro „Zelenou zemi“ – Grónsko; při představě dnešní ledové země zní Eiríkův název poněkud nadneseně, ale ve středověku bylo klima v Grónsku podstatně teplejší než dnes. Také proto z Islandu vyplula (pod Eiríkovým vedením) flotila 13 lodí s osadníky, kteří v Grónsku založili Východní a Západní osadu a jejichž potomci tu žili až do 15. či 16. století, než poněkud záhadně zmizeli. Snad vymřeli, snad byli vybiti Eskymáky…

Eirík zemřel v Grónsku, krátce poté, co jeho syn Leif Eiríksson doplul k severoamerickému pobřeží. Na dalších plavbách se podíleli i jeho další syn Torstein a nemanželská dcera Freydís.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: