HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Edwar Belcher – vůdce polární výpravy

Edwar Belcher – vůdce polární výpravy

I britský polárník Belcher se pokoušel najít ztracenou výpravu sira Franklina. Tu sice neobjevil, zato našel spoustu nových ostrovů.

BELCHER Edward (* 1799, Halifax, Kanada, † 18. 3. 1877, Londýn, Anglie) – britský námořní důstojník, polární badatel

Na počátku 50. let 19. století se vytrácela naděje, že by se snad objevila zmizelá Franklinova polární výprava. Bílá místa na mapě severní části Ameriky se postupně zaplňovala ostrovy a ostrůvky, oddělenými složitým systémem průlivů. K jejich zanesení na mapu polárních končin podstatně přispěla výprava E. Belchera, poslední, kterou britská vláda vyslala za zmizelým Franklinem.

Velitel expedice se jako mladý poručík zúčastnil Beecheyovy výpravy, která zkoumala pobřeží Aljaškyseverní Kanady až po Barrowův mys v letech 1825–27. Později E. Belcher obeplul v letech 1836–42 na lodích Sulphur a Starling svět. Rodící se oceánografii přispěl rozsáhlým měřením mořských hloubek v jihovýchodní Asii.

Polární objevy

Na jaře 1852 vyplula pětičlenná flotila (základnu v polárních mořích vytvořila North Star) z Londýna s více než dvěma stovkami lidí. V polovině srpna proplula z Baffinova moře Lancasterovým průlivem k Beecheyovu ostrovu, kde zakotvila North Star. Loď Resolute, které velel H. Kellett, pokračovala Barrowovým průlivem dál na západ.

Belcher na lodi Assistance zamířil k severu a přezimoval u Grinnellova poloostrova (na ostrově Devon). Na konci srpna 1852 objevili jeho námořníci ostrov Cornwallis a za ním předpokládali volné moře. Výzkumná skupina, kterou vedl George Henry Richards, se v dubnu 1853 vydala na průzkumnou cestu, při níž se dostala na pobřeží ostrova Bathurst a objevila řetěz Barclayových ostrovů; přetnula průliv Bayam Martin a dostala se k východnímu pobřeží Melvillova ostrova.

Belcherovi lidé projeli na saních Grinnellův poloostrov a dostali se k pobřeží „polárního oceánu“ u Jonesova zálivu. Stopy po Franklinovi zde žádné nebyly. S driftujícím ledem se britské lodi dostaly až k severnímu vyústění Lancasterova průlivu, kde přezimovaly (1853–54). Ledy kolem Assistance nepovolily a Belcher rozhodl opustit loď a přejít k Beechey­ovu ostrovu, kde kotvila North Star. Už v červnu 1854 se na základnu vrátila skupina, kterou vedl H. Kellet a s ní zachránění členové McClureovy expedice.

Na konci srpna 1854 se přeplněná North Star vracela do Evropy a o měsíc později zakotvila v irském Corku. V příštím roce (1855) objevil kapitán americké velrybářské lodi opuštěnou Resolute, která se uvolnila z ledu a s mořskými proudyse dostala do Davisova průlivu. E. Belcher spolu s dalšími důstojníky britské výpravy byl postaven před soud, ten je však zbavil viny.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: