HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Eduard Robert Flegel – upřesnil prameny řeky Benue

Eduard Robert Flegel – upřesnil prameny řeky Benue

Německý obchodníck se poprvé dostal do Afriky ve Dvaceti letech, poté tam svými výpravami i ve službách německé koloniální zprávy strávil značnou část života.

FLEGEL Eduard Robert (* 1. 10. 1855, Vilnius, nyní Litva, † 11. 9. 1886, Brass, Nigérie) – německý obchodník a cestovatel

Muž, který definitivně rozřešil otázku pramenů Benue, do Afriky poprvé přišel roku 1875 jako obchodní agent v Lagosu. V Nigérii ale vstoupil do služeb misijních společností: v únoru 1879 spolu se dvěma misionáři vystoupil na sopku Mount Cameroon (4 070 m), téhož roku podnikl plavbu proti toku Benue a na parníku se dostal mnohem dále než jeho předchůdci. Jako druhý Evropan (po ÚBarthovi) tak pronikl do města Jola (v říši Adamawa) a připravil přesnou mapu povodí horní Benue.

V letech 1880–81 Flegel zkoumal v oblasti severonigerijských sultanátů NupeSokoto, při pěší expedici z let 1881–83 pak prošel z Nupe neprobádaným územím střední Nigérie do města Jola. Na závěr této cesty putoval proti toku Benue až k pramenům, jejichž polohu přesně určil. Vyvrátil tak zprávy, že by Benue mohla být totožná s řekou Uele, jak se domnívaly některé tehdejší kapacity.

Další cesta v nigerijském vnitrozemí, při níž se Flegel chtěl pokusit proniknout k toku Konga, se mu nezdařila, a tak po krátkém pobytu v Evropě v dubnu 1885 odcestoval do Kamerunu a vstoupil do služeb německé koloniální správy. Chtěl v oblasti Biafry nastolit německé panství, ale v září 1886 v deltě Nigeru zemřel na zimnici.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: