Do malebného Salenta za kolumbijskou kávou a voskovými palmami

Do malebného Salenta za kolumbijskou kávou a voskovými palmami

Každá země je něčím vyhlášená. Ať již v dobrém, či špatném slova smyslu. Ačkoliv je na Kolumbii pohlíženo jako na nebezpečnou zemi a jednoho ze světových producentů kokainu, nabízí tato jihoamerická země světu i pozitiva. Jedním z nich je vynikající káva.

Ta nejlepší kolumbijská káva pochází z oblasti mezi městy Manizales, Pereira a Armenie. Kulturním a turistickým centrem této malebné hornaté oblasti nazývané Eje cafetero je Salento, které ročně navštíví tisíce turistů.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Salento bylo založeno v polovině 19. století a dodneška si zachovalo svůj vesnický ráz. Díky nadmořské výšce 1900 metrů je zde velmi příjemné klima. Příjemná je také procházka ulicemi lemovanými udržovanými domky.

Centrem Salenta je náměstí Simona Bolívara s kostelem a několika voskovými palmami. Hlavním lákadlem je přilehlá ulice Calle Real, kde původní domy obývají krámky se suvenýry, šperky, oděvy a nebo třeba produkty z kávy. Vynikající jsou pražené kávové boby v čokoládě. Nechybějí ani restaurace nabízející místní specialitu, kterým je pstruh chovaný v nedalekých sádkách. Jednou z příloh ke každému jídlu je pak banánová placka.

Na konci ulice Calle Real se zvedá kopec, na němž stojí kříž. Na poutní místo nazývané Alto de la Cruz vede 253 schodů a je odtud pěkný pohled na vesnici a jeho okolí. Ze sousední zastřešené terasy Miradoru můžeme zase obdivovat panorama nedalekého Valle de Cocora.

Nejširší nabídku průvodců a map Kolumbie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Na návštěvu kávovníkové farmy bychom neměli zapomenout

Během návštěvy tohoto regionu bychom neměli zapomenout na procházku kolem kávovníkových plantáží a navštívit některou z farem. Majitelé několika farem v okolí Salenta rádi přijímají návštěvníky a za malý poplatek nás seznámí s procesem výroby kávy.

Jednou z doporučeníhodných farem je ta rodiny pana Eliase. Od Salenta se nachází jen asi 4 kilometry příjemné chůze zelenou krajinou. Pokud budeme mít štěstí, ujme se nás u brány sám Elias, který i přes svůj vysoký věk hýří elánem a provede nás po svém pozemku a ukáže, jak kávové boby zpracovává. Na konci prohlídky navíc dostaneme k ochutnání domácí praženou kávu.

Nazpět do Salenta se pak můžeme dostat podél potoka Boquia a ve stejnojmenné vesnici nasednout na autobus, který nás vyveze zpět do Salenta.

Do Valle de Cocora za národním symbolem a kolibříky

Hlavním lákadlem je ale kromě Salenta a kávových farem nedaleké údolí Valle de Cocora. Údolí dostalo název po voskových palmách, které tu rostou a které jsou jedním z kolumbijských národních symbolů. Vosková palma může dorůstat až do výšky 60 metrů a je tak nejvyšším druhem palmy na světě.

Údolí se nachází asi 11 km východně od Salenta a dostat se tam lze na některém jeepu, které každé ráno vyjíždějí z náměstí v Salentu a slouží jako kyvadlové taxi. Nejlepší je si přivstat a vydat se do Valle de Cocora brzy ráno, dokud na okolní hory nepadly mraky. Od modré chaty v Cocoře, kde nás taxikář vysadí, zamíříme cestou kolem sádek, kde si plave naše budoucí večeře, směrem na přírodní rezervaci Acaime.

Nejdříve jdeme po cestě obklopeni kopci s loukami a voskovými palmami a pak se zanoříme do lesa a stoupáme proti proudu zatím ještě potoka Quindío. Při výstupu k přírodní rezervaci se určitě zapotíme. Odpočinout si můžeme na lavičce na vrandě v Acaime, kde po zaplacení poplatku za vstup na území, dostaneme osvěžující nápoj. Výběr je na nás.

Stojí za to si poručit “agua de panela con queso“, což je typický místní slazený horký nápoj podávaný s domácím sýrem. Při jeho popíjení a ukusování lahodného sýra se nám naskytne zábavná podívaná na kolibříky poletující od jednoho krmítka k druhému a návštěvníky snažící se pořídit jejich fotku.

Z Acaime se můžeme vrátit stejnou cestou zpět ke stanovišti jeepůa nebo se vydat směrem k Chatě La Montaña, kde je sídlo strážců parku. A odtud pak sestoupit nazpět do Cocory. Výlet do Valle de Cocora může být dobrodružstvím na celý den. Stezek je tu více, a pokud zvolíme některou méně frekventovanou, můžeme narazit třeba na medvědy mývaly, kteří se vynoří z houští a jiné obyvatele lesa.

Zkušenosti čtenářů

Lucie

Pokud by se někdo chystal na cesty a zároveň rád fotí, můžu doporučit fotosoutěž od Canonu, kde můžete vyhrát odborný zahraniční workshop. Začíná až od září, tak můžete přes prázdniny sbírat fotky 🙂 Kdyby někdo chtěl :
http://www.hledejnovadobrodruzstvi.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí