Do Jordánska za jedním nejkrásnějších treků světa – vydejte se pěšky z Dany do Petry

Do Jordánska za jedním nejkrásnějších treků světa – vydejte se pěšky z Dany do Petry

Jordánsko je nádherná země, která se poslední dobou stává čím dál více oblíbeným turistickým cílem. Není se čemu divit – země s bohatou historií nabízí plno památek, pláže a nádherná místa k potápění, kouzelná místa v poušti i plno možností sportovního vyžití.

Pokud jste fanoušky aktivního trávení dovolené, Jordánsko má co nabídnout.

Potápění

Rudé moře nabízí pestrobarevné korálové scenérie i vraky potopených lodí v různých hloubkách. Můžete pozorovat korálové zahrady a útesy plné barevných rybiček nebo si prohlížet potopený tank. Nedaleko Aquaby byla totiž ve spolupráci s armádou na mořské dno umístěna stará válečná technika, čímž vytvořili jakési vojenské podvodní muzeum.

Canyoning

Canyoning je zdolávání kaňonů říček a potoků po směru jejich toku za použití různých outdoorových technik, jako je slaňování, brodění nebo skoky do tůní a jezírek. Pokud byste ho rádi poprvé vyzkoušeli v Jordánsku, vydejte se do Wadi Mujib, zde se canyoning provozuje organizovaně. Jsou zde ale i další krásné a ne tolik frekventované kaňony Wadi Ghuweir v rezervaci Dana a Wadi Numeira. V zimě jsou kaňony ale často nepřístupné kvůli riziku bleskových povodní.

Horolezectví

Nejpopulárnější místo pro horolezectví v Jordánsku Wadi Rum, skvěle si zde zalezete na písku. Na své si zde přijdou všichni lezci, jsou zde cesty všech obtížností. Můžete si zde najmout i místního beduínského průvodce a spolulezce. Kromě toho můžete celou dobu obdivovat výhledy na duny červeného písku a prožít noc v poušti s milionem hvězd nad hlavou.

Trekování

Pokud máte rádi jedno- i vícedenní výlety, nejlepšími oblastmi jsou rezervace Dana, Wadi Rum a okolí Petry. Z Umm Qais do Aquaby vede trasa Jordan Trail, která trvá přibližně 40 dní. Její část z rezervace Dana do skalního města Petra byla redakcí časopisu National Geographic označena za jeden z 15 nejkrásnějších treků světa. I přes to se to zde zatím nehemží davy turistů. Celá trasa měří 73 kilometrů a vede divokou přírodou rozeklaných skal, kaňonů a horských údolí. Do Petry potom ústí tajemným zadním vchodem. Pro její absolvování je nutné být v dobré fyzické kondici a je nutné se vybavit dostatkem vody, jídla a pevnou obuví.

Plán treku:

1. Dana – Wadi Ghweir, 16 km

2. Wadi Ghweir – Furon, 16 km

3. Furon – Ghbour Whedat, 17 km

4. Ghbour Whedat – Malá Petra, 14 km

5. Malá Petra – Petra, 13 km

Pokud se chystáte do Jordánska, vyřiďte si tzv. Jordan Pass. Vyřídíte ho online a kromě víza s ním získáte i možnost vstupu do řady památek včetně Petry.

Pokud máte více času, můžete si projít celý Jordan Trail. Ten měří 650 km a během ní poznáte zemi opravdu dobře. Propojuje významné i méně známé památky, potkáte zde místní obyvatele a ochutnáte i místní kuchyni. Celý trek i jeho jednotlivé etapy jsou však velmi náročné, v některých místech lehce exponované a trasa v terénu téměř není vyznačena. Spí se převážně ve vlastním stanu v tábořištích, kde nemusí být ani zdroj pitné vody. Je tedy obecně rozumné vzít si průvodce a vyhnout se letním měsícům.

Pod hlavičkou Travel Planner připravuje zájezdy do Jordánska Omar, který má jordánské kořeny a žije v Čechách – v malé skupince maximálně 12 lidí, abyste měli možnost si vše v klidu prohlédnout a zažít, abyste prožili Jordánsko v jeho pohodové a přátelské atmosféře. Pokud chcete jet úplně sami, rád vám připraví individuální cestu a předá všechny své zkušenosti a kontakty. Aktuálně doporučujemme zájezd do Jordánska s 5 denním trekem z Dany do Petry www.objevjordansko.cz/expedice!

Zkušenosti čtenářů

Štěpán Mairovský

Hodně mě to zaujalo. Chystáme se tam ne Velikonoce. Jen se chci zeptat, zdali tam máme očekávat davy lidí, pokud to má tak dobré hodnocení?Předem díky za odpověď.

P.
Štěpán Mairovský:

Nebyl jsem tam, ale podle informací, co jsem našel, pochybuju, že byste mezi Danou a Petrou potkali nějak moc lidí. S průvodcem to stojí asi 100 USD na osobu a den all inclusive (včetně nocování ve stanu), což dost lidí odradí. A bez průvodce si to troufnou jen zkušení hikeři.
https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/middle-east/jordan/dana-to-petra-independently

Libor

Tady máš aktuální cestopis. Turisty tam snad ani nepotkali (a ani moc místních):
https://www.cestujlevne.com/cestopisy/z-dany-do-petry-1465#komentare

Štěpán Mairovský
Libor:

Díky. Dá se dostat autobusem z Amánu do Dany?

Libor
Štěpán Mairovský:

Přímo do Dany asi nezajíždí, ale z křižovatky na hlavní je to asi 4 km zkopce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí