Děti ve vesnici Petiwung na jihu Lomboku mají nové toalety. Učit je můžete i vy!

Děti ve vesnici Petiwung na jihu Lomboku mají nové toalety. Učit je můžete i vy!

Pro nás je vzdělání samozřejmost, na spoustě míst světa se ale stále ještě jedná o výsadu. Podobně je tomu i na Lomboku, kde se o vzdělání dětí v zapadlé vesničce Petiwung začali starat Češi.

„Místní školu podporujeme dva roky. Děti to totiž měly do nejbližší státní školy tak daleko, že by pravděpodobně přišly o možnost základního vzdělání,“ vysvětluje majitel cestovní kanceláře GO2 Marcel Žitník, který se na aktivitách podílí. Každý rok se organizaci podaří něco nového, jedná se ale spíše o drobné kroky. „Letos jsme například úspěšně završili výstavbu toalet. První slavnostní čůrání proběhlo 5. března. Zároveň jsme se vrhli do přestavby staré, již nevyhovující budovy školy, s myšlenkou rozšířit stávající základnu tak, aby se do vzniklého prostoru vešly tři třídy místo dvou,“ vysvětluje zapáleně Žitník.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Problém mají ale stále se sháněním dlouhodobějších dobrovolníků, kteří by se podíleli na výuce. „Kromě Andrey, která již třetím rokem zajišťuje kontinuitu pedagogické práce se většina dobrovolníků nezdrží déle než měsíc, a to je stále málo na udržení smysluplné a kontinuální výuky. Proto uvítáme zájemce, kteří by se chtěli angažovat v dobrovolnické práci po delší dobu,“dodává Žitník.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí