David Lindsay – na cestách Austrálií

David Lindsay – na cestách Austrálií

Jeden z mnoha cestovatelů po Austrálii byl i David Lindsay, který se věnoval zejména západní oblasti onoho kontinentu.

LINDSAY David (* 20. 6. 1856, Goolwa, Jižní Austrálie, † 17. 12. 1922, Darwin, Austrálie) – australský badatel v západní Austrálii

Výpravy P. E. Warburtona, J. Forresta a E. Gilese zmapovaly pusté oblasti na západ od telegrafní linie. Postupně si v Západní Austrálii prokousávala cestu železnice spojující Perth a Port Augustu v Jižní Austrálii. Zlatá horečka, která zachvátila v posledním desetiletí 19. věku dříve řídce osídlené vnitrozemí, urychlovala proces poznávání bílých míst, jež do té doby nepřitahovala pozornost cestovatelů, marně hledajících ve vnitrozemí bohaté pastviny.

K nové generaci cestovatelů pouštními oblastmi australského západu patřil David Lindsay, který v letech 1887–88 přešel z Palmerstonu (Darwinu) k Macdonnellovu pohoří a odtud do Adelaide. O tři roky později (1891) se postavil do čela expedice, kterou organizoval Thomas Elder. Pronikla podobně jako J. For­rest na západ od telegrafní linie do Velké Viktoriiny pouště, ale nedostatek zásob a především vody cestovatele donutil obrátit se na jihozápad. Dostali se do hornického střediska Kalgoorlie. Pokračovali do zálivu Esperance a do Perthu a spojili trasy, kterými předtím prošli J. Forrest a E. Giles. Ještě v roce 1893 dostal D. Lindsay podporu od T. Eldera a prošel Velkou písečnou pouští od obratníku Kozoroha do Fowlerova zálivu v Jižní Austrálii.

Po Lindsayovi se do západoaustralských pouští vydal Lawrence Wells (1860–1938), který v roce 1896 prošel Velkou písečnou pouští k řece Fitzroy. Ve stejné době putoval touto částí kontinentu David Carnegie (1871–1900); dostal se ke Sturtově řece a přes Macdonaldovo jezero se vrátil k západnímu pobřeží. Výzkumy badatelů z konce 19. století ­dovršil na počátku dvacátého věku Alfred Canning (1861–1936), který v letech 1906–08 znovu prošel Wellsovou a Carnegieho trasou. Po celou řadu let (1906–29) zkoumal vodní rezervy v pouštích Západní Austrálie a vytvořil cestu, která spojovala pastviny na Kimberleyských planinách s pobřežím Indického oceánu.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: