Další noviny z české rezervace Green Life na Sumatře

Další noviny z české rezervace Green Life na Sumatře

Cestovatelský portál HedvabnaStezka.cz podporuje první českou přírodní rezervaci na Sumatře Green Life. Milan Jeglík, hlavní zakladatel projektu, opět posílá zajímavé zprávy, o tom, co se od lednového příletu povedlo uskutečnit. Nahlédněte do jeho sumaterského deníku:

Dne 6. ledna 2014 jsme odletěli z Prahy s obrovským počtem zavazadel a letěli přes Soul do Jakarty. Extra zavazadlo nás vyšlo na 3.000 Kč.

Dne 7. ledna 2014 jsme přiletěli do Jakarty a ubytovali se v hotelu.

Dne 8. ledna 2014 jsme odletěli z Jakarty do Medanu a nadváha nás stála 850.000 Rp. Z Medanu jsme konečně vyrazili do Bukit Lawangu, kde jsme se ubytovali v Lucky Bamboo do doby, než získáme novou kancelář a předěláme ji k obrazu svému. 

Dne 9. ledna 2014 jsme přebírali od úředníků centrály NP Gunung Leuser – Bohorok klíče od vládního domku, který jsme hodlali předělat na kancelář pro naši neziskovou organizací Yayasan Hutan Untuk Anak, Green Patrol a základnu OS Prales dětem v Bukit Lawang. 

Dne 10. ledna 2014 jsme podepisovali smlouvu u notáře, která se týkala vykoupení pozemku 2.2 ha v hodnotě 135.000.000 Rp. V tento den byla zaplacena záloha 35.000.000 Rp a do konce roku 2014 musí být doplaceno 100.000.000 Rp. Tento nový pozemek leží na hranici s NP Gunung Leuser u říčky Sembelang, a je součástí rozsáhlého údolí, kde se nachází též rezervace Green Life, která leží daleko cca 2 km. Cílem je do 5ti let obě části rezervace Green Life propojit a vytvořit tak jeden ucelený nárazový blok mezi NP Gunung Leuser a plantážemi kaučuku. 

Dne 11. ledna 2014 jsme zahájili opravy vládního domku, který nám byl poskytnut pro účely kanceláře a bydlení v Bukit Lawang od Správy NP Gunung Leuser. Tato budova leží na vládním pozemku u řeky Bohorok, má 4 místnosti a sociální zařízení. Jednu místnost budeme předělávat na ložnici, druhý pokoj bude ubytování pro 2 dobrovolníky, třetí místnost bude vzdělávací a informační centrum pro 10 posluchačů s projekcí. Čtvrtá místnost bude obývacím pokojem s kuchyňským koutem. V blízkosti naší nové kanceláře a bydlení je krásné koupání v čisté pralesní řece Bohorok. Poloha kanceláře je velmi výhodná, poněvadž je na turistické cestě od restaurací, hotýlků a ubytoven směrem k bývalému orangutanímu centru, kde dodnes probíhá dokrmování lidoopů na krmné plošině. Každý den kolem kanceláře projdou desítky zahraničních turistů a v okolí je několik vyhlášených hotýlků a restaurací. Naším cílem je vytvořit propracovanou osvětu pro turisty, kteří si velmi často neuvědomují, do jak významné oblasti a národního parku přijeli, a jak by se mohli podílet na jeho ochraně a podpoře ostrahy proti pytlácké hlídky Green Patrol.

Dne 12. ledna 2014 jsme pracovali celý den v kanceláři a postupně začali vše čistit, likvidovat staré věci, měnit stropy, škrábat starou omítku, smirkovat okna… 

Dne 13. ledna 2014 jsme se zúčastnili připravované osvětové akce ve vesnici Batu Katak, na níž se podílela naše partnerská indonéská organizace Yayasan Hutan Untuk Anak, Správa NP Gunung Leuser – Bohorok, zástupce indonéské armády z posádky v Bohoroku a zástupci vesnice. Cílem této akce byla osvěta o nutnosti ochrany NP Gunung Leuser a zapojení domorodců do ostrahy jeho hranic, což je myšlenka OS Prales dětem. Tato idea byla přijata velmi pozitivně a měla by stát u zrodu historické spolupráce mezi vládními úřady na ochranu NP Gunung Leuser, indonéských neziskových organizací a českého OS Prales dětem. Cílem této spolupráce je zapojit domorodé komunity do ochrany NP Gunung Leuser a převzít odpovědnost za ostrahu jeho hranic v jejich oblasti. Vše pod vedením strážců NP Gunung Leuser a neziskových organizací. Nyní bude důležité zajistit financování takové mimořádné spolupráce. Součástí této mise bylo předání plyšových zvířecích hraček domorodým dětem. Tuto sbírku hraček udělala ZŠ Kpt. Nálepky – Břeclav v České republice. Večer jsme ještě pracovali na nové kanceláři.

14.-15. ledna 2014 práce na rekonstrukci nové kanceláře a výchovně vzdělávacího a informačního centra. 

Dne 16. ledna 2014 jsme vyrazili do Medanu kvůli závažnému problému se Zuzčiným počítačem DELL. Odvezli jsme jej do autorizovaného servisu DELL v Medanu a doufáme, že odstraní závadu, která pro nás může znamenat dost závažný problém ve vytvoření únorového čísla časopisu Green Life. Údajně se jedná o problém LCD obrazovky. Téhož dne jsme udělali velký nákup v Lotte Martu v Medanu a na malém náklaďáčku jsme vezli velkou část vybavení naší nové kanceláře. 

Dne 17. ledna 2014 jsme s Alim navštívili hlavní centrálu NP Gunung Leuser v Medanu, kde jsme jednali s vysoce postavenými úředníky o spolupráci na ochraně a ostraze NP Gunung Leuser, na možném rozšíření pravomocí a též vízových podmínkách pro členy OS Prales dětem, kteří by se mohli stát oficiálními spolupracovníky ochrany NP Gunung Leuser. Jednáme se Správou NP Gunung Leuser o skutečnosti, že by se stala přímým garantem naší činnosti v Indonésii. Zuzka celý den makala na našem novém domečku a kanceláři, abychom se mohli ještě téhož dne nastěhovat do našeho nového domova, což se také stalo. 

Dne 18.-19. ledna 2014 jsme od rána do nočních hodin pracovali na naší nové kanceláři a základně v Bukit Lawang. 

Dne 20. ledna 2014 jsme přijali a ubytovali první 2 voluntýrky z Rakouska a Německa, které se zapojili do oprav ubytování a pokoje pro dobrovolníky. Kromě manuální práce došlo také k vysvětlení myšlenky projektu Green Life a Green Patrol. 

Dne 21. ledna 2014 jsme celý den makali na rýsující se kanceláři. 

Dne 22. ledna 2014 jsme museli odjet do Medanu a vyzvednout Zuzanin počítač ze servisu. Autorizovaný servis DELL zafungoval dokonce i v Medanu a my se šťastně shledali s důležitou součástí naší činnosti, poněvadž Zuzka na něm dělá veškeré propagační materiály, včetně časopisu, úptavy fotografií … Závada byla na obrazovce, kterou zdarma vyměnili. Téhož dne jsme ještě zakoupili v Carefouru LCD televizi, která je velmi důležitá pro vzdělávací a informační centrum. Dokoupili jsme poslední důležité vybavení a jediné, co zatím chybí je uzamykatelná plechová skříň na technické věci a vybavení Green Patrol, které bude umístěno ve vzdělávací místnosti. 

Dne 23. ledna 2014 jsme dokončili vzdělávací a informační centrum. Dále jsme dokončili prostor terasy před kanceláří. Jsme téměř připraveni na otevření kanceláře, včetně vzdělávacího a informačního centra. Na závěr dne jsme úspěšně vyzkoušeli kvadrokoptéru na hřišti za naší kanceláří. 

Dne 24. ledna 2014 jsme zakoupili 15 boxů na finanční podporu proti pytlácké hlídky Green Patrol, které budou umístěny v kanceláři, restauracích a hotelích v Bukit Lawang. Součástí této podpory a zapojení se restaurací a hotelů, bude osvětová akce, která se pokusí vysvětlit majitelům turistických zařízení, jak moc je důležité, aby se připojili k podpoře Green Patrol. Pro každý spolupracující subjekt bude připravena brožura s informacemi, fotografiemi a logem Green Patrol. Stejný den jsme udělali nákup potravin na velkém pátečním trhu. Konečně jsme se po týdnu dostali na internet, abychom informovali naše spřízněné duše o uplynulém týdnu bez spojení. 

Dne 25. ledna 2014 se přesuneme s 2 voluntýry do soukromé rezervace Green Life… rozmístění 6-8mi fotopastí, kontrola nových pozemků, monitoring přiděleného území…

Všechny Vás moc zdravíme a věřte, že spolupráce je jedinou dobrou cestou pro člověka i ochranu přírody a kriticky ohrožených druhů zvířat.

Zkušenosti čtenářů

Jaro

Díky za info , držim palce , jste statečná parta

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: