Cudné kabaretní tanečnice, zlato a romantika v Dawson City

Cudné kabaretní tanečnice, zlato a romantika v Dawson City

Dawson City je jednou z nejodlehlejších turistických atrakcí Kanady. Na první pohled připomíná spíše pořádný zapadákov, ale právě v tom je jeho jedinečná krása.

Můžete buď přiletět do kanadského města Whitehorse a pak pokračovat zhruba 540 km na sever pustinou nebo do aljašského Fairbanks, odkud vám bude cesta trvat zhruba 2 dny, přičemž posledních několik stovek kilometrů pojedete po prašné a někdy těžko sjízdné cestě. Na závěr musíte přejet trajektem mohutný tok řeky Yukon, protože most tady prostě není.

Stojí za to tu cestu vůbec absolvovat, když vás na jejím konci čeká maličké městečko s 1300 obyvateli, několika restauracemi a hotely, které mají otevřené jen od května do září a ulice ani nemají dláždění a pokud zaprší, tak se musíte prodírat mazlavým bahnem?

Tomu, kdo by neznal divokou a romantickou historii tohoto městečka, by jeho návštěva přišla jako špatný vtip, ale jsem si jistý, že všichni, kdo sem přijíždí, ještě dneska cítí atmosféru, která tu panovala v roce 1898.

Spletitá cesta za zlatem a romantikou

Tehdy vrcholila zlatá horečka a Dawson City bylo symbolem romantiky a bohatství. Není se čemu divit, v té době mělo město 33 000 obyvatel a bylo druhým největším na západě Severní Ameriky. Bohužel sláva ale trvala pouze několik let.

Jedete do Kanady? Pročtěte si podrobný průvodce Vancouvrem.

Když se dobrodruzi z celého světa dozvěděli o úžasných nalezištích zlata na Bonanze a Eldoradu, trvalo dlouho, než se dostali až sem. Zlatou horečku nakonec vystřídal hladomor, který byl tak velký, že i do vězení vás zavřeli pouze v případě, když jste dokázali, že máte co jíst.

Nejjednodušší cesta byla ze San Francisca do aljašského Skagway. To trvalo lodí 11 dnů, pak bylo nutno přenést zhruba čtyřicetkrát zásoby potravy na jeden rok přes Chilcoot Trail k Lindemanovu jezeru a počkat do jara, než roztály ledy na Yukonu. Pak už jen postavit loď a proplout 600 km po zrádném a divokém Yukonu a byli jste v Dawsonu.

Nejširší nabídku průvodců a map Kanady (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Ve stopách Jacka Londona

Dnes sem přijíždějí stovky turistů v hlavní turistické sezóně, což je od konce června do začátku září. Všichni hledají nejen zlato, ale i zvláštní atmosféru tohoto místa, které tak dobře popsal ve svých knihách Jack London.

Ve městě určitě navštivte překrásné návštěvní centrum, kde můžete vidět zajímavé historické exponáty, pro Čechy je jistě lákavým místem k návštěvě i hrob slavného dobrodruha Eskymo Welzla. Vedle náhrobku naleznete vodotěsnou schránku, kam návštěvníci mohou napsat svoje dojmy. Je milé si na konci světa přečíst názory krajanů.

Překrásný výhled je z kopce nad městem, kde se můžete kochat pohledem nejen na město, ale i na řeku Yukon. Všichni vědí, že největší valouny zlata jsou právě na jejím dně, ale díky její mohutnosti a silnému proudu ještě nikdo nenalezl techniku, jak se k nim dostat.

Dawson má skutečně drsné podnebí. V létě teploty stoupají nad 25 stupňů Celsia, v zimě může být i minus 50 stupňů. Za poslední rok ožilo i okolí města. Pokud sem přijedete, doporučuji projet se několik desítek kilometrů po prašné cestě od Bonanzy k Hunker Creeku. Tam se poté, co cena zlata šplhá nahoru, začalo znova hodně těžit. Uvidíte opravdové zlatokopy. Někteří zlato rýžují, většina používá moderní techniku.

Zábava v „zapadákově“

Pohled na mladou servírku s krátkou sukní a poštípanými nohami od komárů mi po několika týdnech na severu připomněl nejen fakt, že na světě jsou i ženy, a zároveň i to, že na procházku po městě se musíte pořádně nastříkat sprejem proti komárům, kterých jsou na každém kroku v létě hejna.

Velkou zajímavostí je noční podnik Diamond Tooth Gerties, což je vlastně kabaret a kasino, kde se o zábavu starají zpěváci a kankánové tanečnice. Každý večer se koná několik představení. Nás jako turisty upozorňovali, že po půlnoci je program opravdu ostrý. Ostré znamenalo, že si tanečnice rozpustily vlasy (a asi to bylo opravdu ostré, protože skupinka místních obyvatel, kteří se sem přišli pobavit, z toho byla u vytržení).

Když z podniku odejdete kolem jedné hodiny ráno, tak právě začne zapadat Slunce. V půl třetí už zase vychází a to je nejlepší doba na procházku kolem Yukonu. Pokud se pro ni rozhodnete, tak cestou potkáte spoustu dalších turistů, kteří se v tuto podivnou dobu potulují po městě.

Je to zvláštní, ale pokud sem přijedete, tak pochopíte.

Zkušenosti čtenářů

Áňa

Ahoj,
děkuji za pěkný článek a hezké fotky. Letos v létě jsem do Dawson city dopádlovala po Yukonu a teď zasněně sedím před počítačem a vymýšlím další cestu…:-) Krásný město s nádherným okolím a zajímavou historií. Kdo navštíví, uvěří…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí