Co se jí v Thajsku na ulici

Co se jí v Thajsku na ulici

Thajci nejedí hmyz úplně běžně. Abyste viděli na tržnici smažené larvy nebo hmyz, musíte mít trošku štěstí.

Někdy to chce odvahu

Musím se smát, když si někdo představuje v jejich jídelníčku i psy, krysy, hady a ještěrky. Thajsko není Čína nebo Vietnam. Prodávají se asi tak často jako u nás cukrová vata. Sami Thajci je až tak moc nekupují, a jak prodávající, tak místní, se rozpačitým pohledům cizinců a jejich nesmělým pokusům o ochutnání této neobvyklé poživatiny jen usmívají.

Zdarma můžete ochutnat kousek který vás zaujme, ochotně vám poradí jestli je dobré ho nasolit nebo okořenit. Polosyrové larvy, které sice na první pohled vypadaly chutně, mi naštěstí prodavač hned rozmluvil, velcí švábi mě odradili sami. Malá miska kobylek vás však spolehlivě zasytí, chutnají zkrátka praženě a slaně, musíte jen překonat morální odpor.

Stánky kam se podíváš

Thajci jedí rádi a často, na ulici všude narazíte na pojízdné kuchyňky obklopené plastovými nebo plechovými stolky a židlemi. Rýži a nudle mají už vařené a připravené v termohrncích, k tomu vám během chvilky připraví nebo i s přílohou usmaží co si vyberete, případně na co si ukážete, pánev po každém smažení očistí. Běžné je kuřecí nebo vepřové maso, tofu, ryby, krevety a chobotnice; k tomu spousta zeleniny a bylinek, čerstvé limetky, omáčky a chilli papričky v různých skupenstvích na ochucení.

Občas narazíte na zeleninu, která ve vás vyvolá ne zrovna příjemné reakce, myslím ty chuťové, ale o tom to experimentování a vlastně i cestování je. Talíře – většinou plastové, příbory i jídelní hůlky se omývají a oplachují postupně v několika lavorech. Nikdy jsem neměl zažívací potíže způsobené špatně připraveným jídlem nebo nedostatečnou hygienou při jeho přípravě, a to jsem v JV Asii byl celkem 3 měsíce a nikde jinde než na ulici a tržnicích jsem se nestravoval.

Hojně se prodávají také kuličky z masových směsí, tofu i jiných kombinací, napíchnuté na špejli, opékané, obalované, grilované, marinované a různě ochucované.

Thajci mají rádi sladkosti

Thajci mají hodně rádi i sladkosti, nehledě k tomu že si na ulici můžete koupit různá grilovaná masa na sladko, jsou i další stánky plné zákusků, koláčků a koblih. Oblíbený a nejznámější je kokosový puding, z kokosu se dělají i omáčky, krémy a palačinky. Omeleta s banánem politá kondenzovaným mlékem nebo čokoládou je ale také výborná, je úžasné sledovat celou přípravu pokrmu a zručnost stánkaře. Za ochutnání také stojí čerstvé mango s vařenou rýží, i když při koupi na ulici ne vždy podávané i s kokosovou omáčkou.

Také se vám už sbíhají sliny? A to jsme pořád ještě u pouličních stánků, o thajské kuchyni by se dalo psát hodně dlouho. Nejlepší bude tam jet, nebát se a ochutnávat.

Nejširší nabídku průvodců a map Thajska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

káča

Jojo, musím dát jenom za pravdu. Thajská kuchyně je naprosto úchvatná a položím za ni život..:) Při mém pobytu v Thajsku jsem stihla ochutnat jen zlomek i když jsem tam byla dlouho..jen kvůli tomu jídlu se vyplatí tam zavítat 🙂

Radka
káča:

Thajská kuchyně je naprosto vynikající!! I když jsem tam nepobyli moc dlouho, ochutnali jsme toho spoustu. Přítel zkusil i směsici pražených červů, brouků a sarančat zalitých omáčkou, na které jsme narazili na ulici. Ale já jsem takovou odvahu neměla :o)))) Nejlepší jsou prý červi, chutnají jak pražené arašídy, tykadla a nožičky lezou do zubů :o))))

Martin
Radka:

Kobylky jsou velice dobré. Na pavouky by to chtělo ještě nějaký čas na odhodlání. Každopádně se má zkusit všechno.
Martin

Martin Pluhař
káča:

Pražené pavouky jsem teda nikde neviděl, já všechno zkoušet nemusím, švába jak palec ruky jsem taky odmítl, ale proti gustu žádný dišputát. ;o)
Krovečky a nožičky sice do zubů lezou, ale dá se to… s tím švábem by to bylo horší… :o)))
Dobrou chuť

Komous
káča:

A ja myslel, ze tam zerou odepsane prostitutky.

janax

ahoj, jsem nadsena, ze jsem na domacim internetu konecne objevila obchudek s thajskými létajícími lucerny. Pokud je neznate, podívejte se.. je to nádhera!! http://www.lucerny.cz

klaudienka

jjj v Thajsku je to jidlo proste vynikajici. Jedli sme furt, to se proste nedalo odolat ahahhahaha

Jeki

ahoj,
nemáte někdo recept na thajské knedlíčky plněné masovou směsí nebo na sladko. Vypadají jako u nás kynuté knedlíky vařené na páře. Prodávali se bud na ulici nebo v seven eleven.Díky!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí