Chrámy, mrakodrapy i česká zákoutí aneb kam vyrazit v Soulu

Chrámy, mrakodrapy i česká zákoutí aneb kam vyrazit v Soulu

Hlavní město Jižní Koreji sčítá přes 10 milionů obyvatel, zajímavých míst však snad nabízí ještě víc. Které památky nesmíte vynechat, kde se dobře najíst, levně nakoupit a kde potkáte krajany? To se dozvíte v této reportáži Nicole Martincové, která v Jižní Koreji studuje asijskou literaturu a korejštinu na Yonsei University v Soulu.

1. Gyeongbokgung Palace

Na konci náměstí Gwanghwamun, jen pár kroků od Changdeokgung, se nachází další palácový komplex. Se dvěma chrámy na vodě, Folk Museum of Korea a National Museum of Korea, je Gyeongbokgung jednou z hlavních turistických destinací. Kudy tam? Line 6 Gwanghwamun Station, Exit 2

Prohlédněte si další fotografie k článku…

2. Changdeokgung Palace

Palácový komplex, postaven na začátku 15.století, přes 270 let sloužil králům dynastie Čoson a od roku 1997 figuruje na seznamu památek UNESCO. V komplexu se nachází několik historických chrámů a tajná zahrada, turisté si mohou vybrat ze dvou okruhů prohlídky ve čtyřech jazycích. Kudy tam? Line 3 Anguk Station, Exit 3 nebo Line 5 Jongno 3(sam)-ga Station, Exit 6.

3. War Memorial Museum

Památník a muzeum věnované válkám, kterých se korejští vojáci v historii účastnili, včetně exhibice věnované Spojeným národům. Nejvíce prostoru, krátkých filmů a exponátů se zaobírá válkou na korejském poloostrově. Nejen válečné fanoušky zaujme venkovní výstava tanků, stíhaček či ponorek. Kudy tam? Line 6 Samgakji Station, Exit 1, Line 1 Namyeong Station, Exit 1, Line 4 Samgakji Station, Exit 11.

4. Namdaemun Gate & Market

Chcete nakoupit suvenýry za dobrou cenu? Potřebujete nový gauč? Rádi smlouváte ohledně cen? Projděte bránou do Seoulu, která se vyjímá uprostřed rušné křižovatky a dojděte na obrovský bleší trh, kde najdete všechno, na co si vzpomenete. O víkendu se zde lze jen těžko pohnout, stánky běží na plné obrátky. Kudy tam? Line 4 Hoehyeon Station, Exit 5.

5. Univerzitní čtvrť

Na pěší zóně linoucí se mezi stanicemi metra Hongik University – Sinchon – Ewha Womans University pumpuje tepna Soulu. Ulice plné mladých studentů, tématických kaváren, designerových obchodů a jeden bar vedle druhého. Kdo prohlásil, že New York je městem, které nespí, nikdy nebyl v Soulu. Kudy tam? Line 2 Hongik University Station, Exit 9, Line 2 Sinchon Station, Exit, Line 2 Ewha Womans University Station, Exit 2.

Pokud se chystáte na návštěvu Jižní Korei, přečtěte si další informace o korejských zvycích, náboženství a kultuře.

6. Trdlo

Trdelník pouze v centru Prahy? Kdepak, už rok si ho můžete dopřát i v jihokorejské metropoli! Příjemní slovenští studenti vám nabídnou několik druhů českého i slovenského trdla, kávu, linecké nebo české pivo. Minimálně jednou týdně upečou štrůdl či makovník, při speciálních příležitostech si zde můžete dát například i guláš. Kudy tam? Line 2 Ewha Womans University, Exit 1.

7. N Seoul Tower

Jedete-li do korejského velkoměsta se svou drahou polovičkou, nezapomeňte ji/ho vzít na nejoblíbenější místo pro páry, Namsan kopec a vyhlídkovouv věž, a na tamním zábradlí pověsit svůj “zámek lásky“. Na vrchol kopce lze pohodlně vyjet lanovkou nebo dojít příjemným výšlapem, při kterém se můžete zastavit na mnohých odpočinkových místech. Nádherný výhled na celé město a restaurace nahoře jsou příjemnou odměnou. Kudy tam? Line 4 Chungmuro Station, Exit 2.

8. Lotte World

Obchodní centrum, desítky kaváren, ledová plocha s veřejným bruslením, aquapark, venkovní i vnitřní zábavní park. To vše pod jednou střechou (a přilehlém ostrově, kam dojedete vláčkem ze zábavního parku). V Lotte Worldu si každý najde to svoje. Kudy tam? Line 2 Jamsil Station, Exit 3.

9. Prague Castle Restaurant

Guláš má na jídelním lístku trvale i restaurace, která vás ohromí svým exteriérem (i interiérem). Autentická replika pražského Orloje se naprosto vyjímá v ulici poblíž stanice Hapjeong. Korejský milionář si hlavní město České republiky tak zamiloval, že se rozhodl veleznámou památku postavit i tady a založil v ní českou restauraci. Bohužel stále nemá českého kuchaře, a tak přestože je na menu svíčková, bramboráky nebo utopenec, vzdáleně se tu českému jídlu podobá jen řízek. Kudy tam? Line 6 Hapjeong Station, Exit 6.

10. Puzzle Divadlo

Budete-li si chtít odpočinout po českém pivu v Prague Castle, několik set metrů daleko se nachází české loutkové divadlo pro dospělé vedené Čechem a Korejcem, který vystudoval v Praze DAMU. Představení hrají každý pátek od 20 hodin a o víkendu dvakrát denně od 15 a 18 hodin. Kudy tam? Hapjeong Station, Exit 7.

Autorka Nicole Martincová studuje asijskou literaturu a korejštinu na Yonsei University v Soulu. Ráda by během čtyřletého studia procestovala nejen celý korejský poloostrov, ale i ostatní asijské země. O životě v Jižní Koreji píše na svém blogu www.korejskadobrodruzstvi.blogspot.com. Tématem pro její články jsou většinou tipy na výlet, studium v zahraničí, korejské jídlo a tamní zajímavosti či kuriozity.

UniquaCestovat bez cestovního pojištění, se nevyplácí. Nezapomeňte si před svojí cestou sjednat cestovní pojištění UNIQA do zahraničí, nebo České republiky. Připojistit lze i nebezpečné sporty, úraz a storno cesty.Více informací o výhodném cestovním pojištění naleznete na www.uniqa.cz.

Zkušenosti čtenářů

Frankie

Do výčtu bych doplnil ještě Insadong s ulicí Insadong gil, kde je řada obcbhodů se suvenýry pro turisty a v jedné z bočních ulic též hospoda s čepovanou plzní (dost drahých 12.000 KRW za půllitr), dále Dongdaemun s jeho náměstím Dongdaemun Design plaza s architektonicky zajímavými budovami i parkem od Zahy Hadid, budovu knihovny a radnice na City Hall/Seoul plaza s architektonicky krásně vytvořenou vlnou tsunami ze skla a kruhovým náměstím, kde se odehrávají open-air akce a konečně kousek odtud korzo kolem koryta říčky, která je buď umělým korytem řeky Han nebo nějakým potokem z okolních vrchů svedeným pod zem s vyústěním právě v centru města.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí