Cesta na americký Key West: dovolená na Floridě v karibském rytmu

Cesta na americký Key West: dovolená na Floridě v karibském rytmu

Vidět nejjižnější pevninský bod US, navštívit Končskou republiku nebo tančit v karibských rytmech, to všechno stihnete na Key West.

V barevném městečku, které vás vtáhne do dění svou karibskou atmosférou a nikdy nekončící zábavou, zapomenete, že jste ještě stále v USA.

Už samotná cesta sem je zážitek. Pás ostrůvků, dříve dostupných pouze po moři, spojila megalomanská stavba 42 mostů, z nichž ten nejdelší, výmluvně pojmenovaný Seven Mile Bridge, překlenuje sedm mil mořské hladiny.

Vítejte v Končské republice

Pokud vás po příjezdu na Key West zarazí modré vlajky s lasturou, které s tou americkou mají pramálo společného, vězte, že jste si nespletli cílovou destinaci. V roce 1982 tu dali obyvatelé najevo svůj nesouhlas s některými praktikami amerických úřadů a vyhlásili autonomní Conch Republic (Končskou republiku), jejíž symboly tu dodnes zůstávají jako připomínka toho, že Key West opravdu není typickou součástí Spojených států.

Rychle vám bude jasné, že jeden den je pro Key West málo. Barvy, pláže a atmosféra ostrova je nakažlivá a není divu, že si svým šarmem získala i srdce Ernesta Hemingwaye. Naplánujte si alespoň dva dny, čeká vás nejjižnější pevninský bod USA Southernmost Point, typické dřevěné domky (navštívit můžete na Duval Street i ten, ve kterém pobýval Hemingway) s barevnými fasádami a rozvrzanými houpacími křesly, příjemné bary i restaurace. Ochutnejte místní specialitu conch (masitého měkkýše) ve vyhlášené Conch Republic Seafood Bar a až přijde čas na dezert, nezapomeňte ochutnat Key Lime Pie, nebudete litovat!

Nejširší nabídku průvodců a map USA (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Dobře ukrytý národní park

Na druhý den si naplánujte návštěvu národního parku, který je zatím spíše národním tajemstvím. NP Dry Tortugas leží přibližně 110 km od Key West a před masovým turismem se vytrvale skrývá. Nasměrují vás k němu spíše místní a zkušení průvodci, než cestovní příručky, a na jejich doporučení byste rozhodně měli dát.

Pravidelně sem z Key West vyplouvají lodě, ale můžete zvolit i hydroplán. Přílet na Dry Tortugas, který se nejdříve na mapě jeví jako tečka uprostřed moře, je krásný, nezapomenutelný zážitek.

Pevnost Fort Jefferson, která je srdcem parku, byla vybudována v 19. století a jejím hlavním úkolem bylo, vzhledem ke strategické poloze, ubránit americký přístup k Mexickému zálivu. Dnes se tu dozvíte mnoho zajímavostí o tom, jaké to je postavit pevnost uprostřed ničeho, a užijete si chvíle odpočinku na pláži s bílým pískem.

Tím nejkrásnějším, co NP Dry Tortugas ukrývá, je ale bohatý podmořský život. Oblast je na samém konci korálového útesu, a protože tato část je ze všech nejméně zasažená činností člověka, pod hladinou se opravdu ocitnete v jiném světě. Dokonale čistá, tyrkysová voda je domovem mnoha ryb různých velikostí a barev i dalších mořských živočichů. Pokud trávíte dovolenou na východním pobřeží USA, toto je pravděpodobně nejlepší lokalita ke šnorchlování, na kterou narazíte.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí