HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Bystrá dolina

Bystrá dolina

Bystrá dolina, autor: Jerzy Opioła

Poloha a popis:

Je situována na jižní stranu Západních Tater. Je poměrně dlouhá (5 km) a úzká. Její název je stejný jako dominantní vrchol doliny Bystrá (2 248 m), který se tyčí nad celou dolinou jako maják.

Dolina začíná pod vrcholkem Suchý hrádek (1 203 m). Začátek doliny je spíše kopcovitého, než horského rázu. Hřeben Kotlové vám svým vzhledem dá najevo, že jste v Tatrách. Ve střední části se naskýtají výhledy na vrcholy Ježová (2 162 m), Kotlová (1 985 m), Nižná Bystrá (2 162 m). Rozdíl mezi dnem doliny a těmito vrcholy je 200-300 metrů, takže se jedná o krásnou podívanou na tatranské štíty.

V závěru dolina přechází do ledovcového kotle, který je hřebenem Hrbáč předělen na dva. Jižní se krčí pod vrcholem Nižné Bystré a jeho dominantou je Anitino očko (0,3 ha, hloubka 3 m). Druhý kotel už má nad sebou majestátný vrchol Bystré. Ve svém středu má také vodní plochy, které tvoří tři plesa nesoucí název Bystrá plesa.

Zajímavosti:

Bystrá je nejvyšší vrchol Západních Tater. Tyčí se nad třemi dolinami Račková, Kamenistá a Bystrá.

Název Anitino očko pochází od pastevců. Jeho délka je 119 metrů a šířka 53 metrů. Je umístěno v nadmořské výšce 1 837 metrů.

Ve výšce 1 009 metrů stojí koliba, ve které je možno nouzově přespat.

Jedno ze tří Bystrých ples (Horní) je s výškou 1 875 metrů nejvýše položené pleso Západních Tater. První příčku drží také v disciplíně hloubka (12,5 m).

Trasy:

  • červená značka/žlutá značka Z Podbanské vede červená turistická značka, která asi za 4 kilometry protíná žlutou trasu. Ta následně vede celým údolím Bystré doliny. Ve svém závěru značka vystoupá na vrchol Bystrá.
  • červená značka/žlutá značka Po červené, hřebenem Roháčů a následně s možností sejít do Bystré doliny na žlutou značku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí