Broad Peak bez šerpů a bez kyslíku

Broad Peak bez šerpů a bez kyslíku

Sedm kluků a dvě holky se pod vlajkou Expedition Clubu v červenci 2023 vydali na dvanáctou nejvyšší horu světa Broad Peak (8051 m), jen dva z nich ale úspěšně zdolali vrchol. 

Broad Peak

Broad Peak (8051 m), čtvrtá nejvyšší hora Pákistánu, je často opomíjený ledový obr střežící soutok ledovců Baltoro a Godwin Austen. Právě pod jeho svahy leží legendární kemp Concordia, ze kterého je ten nejikoničtější výhled na vrchol K2. Právě na Broad Peak se rozhodla letos v létě vystoupat skupina horolezců vedená jedním ze základních kamenů brněnského Expedition Clubu Martinem Ksandrem. 
Broad Peak je nádherná, jedinečná, monumentální hora, která měla pouze smůlu, že vyrostla na nejspektakulárnějším místě na planetě, v srdci Karakoramu, kde jí pozornost kradou jiné kopce,“ říká Martin o osmitisícovce obdivně. Sám byl nakonec jedním ze dvou účastníků výpravy, kterým se podařilo její vrchol zdolat, a to bez šerpů i bez kyslíku. O tom, že tato cesta nebyla vůbec jednoduchá teď přijde spolu s kolegyní Pavlínou Adam vyprávět do pražského kina Bio Oko.

Martin Ksandr

„Otec“ celé expedice a taky brněnského Expedition Clubu. V roce 2015 vylezl na osmitisícovou Manaslu, o dva roky později se pokoušel o prvovýstup na šestitisícový Sugulu Peak. V roce 2019 vedl pod vlajkou Expedition Clubu skupinu lidí na sedmitisícový Muztagh Ata a o 2 roky později na Gasherbrum II.

Broad Peak bez šerpů a bez kyslíku

Pavlína Adam

Před třemi lety se rozhodla dát výpověď v dobře placené práci a začala cestovat. Od té doby nikdy dlouho nezůstává na jednom místě a ráda před sebe staví výzvy, od kterých ji často její okolí zrazuje. Prošla PCT od mexické hranice až do Kanady. Jako první Češka zdolala nepálský Great Himalaya Trail, v Jordánské poušti přešla Jordan trail, v Jižní Americe zvládla vystoupat na 6 šestitisícovek za 6 po sobě jdoucích dní a jako bonus ještě nejvyšší sopku světa Ojos del Salado. 

Nejširší nabídku průvodců a map Pákistánu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Martin s Pájou se do pražského Bio Oko přijdou podělit o to, jak se jim prošlapával skoro kilometrový hřeben osm tisíc metrů nad mořem a jak jim dala zabrat stavba platforem na stan, se kterou strávili čtyři hodiny. Pája bude vyprávět, jaké pocity prožívala, jako jedna ze dvou žen bez kyslíku na celém kopci, i o tom, jaké bylo dostat přímý hit lavinou nebo týden čekat v základním táboře, než se umoudří počasí. No mají toho prý na srdci spoustu a vy se tak máte na co těšit! Vstupenky na přednášku, která se uskuteční 28. 11. ve 20:30, můžete koupit zde.

Broad Peak bez šerpů a bez kyslíku

Znáte Diáky?

Diáky jsou pravidelný cyklus cestovatelských přednášek v Biu Oko. Přináší životní příběhy poutníků, nomádů, couchsurferů, které spojuje anti-turistický přístup k cestování. Charismatičtí cestovatelé objevují svět novými způsoby. Jejich kroky vedou do neobvyklých míst, kreativních komunit a subkultur. O svých cestách píší knihy, točí filmy, besedují. Snaží se inspirovat druhé.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí