Borneo: V rezervaci Orang Jungle už zachránili 600 ohrožených orangutanů.

Borneo: V rezervaci Orang Jungle už zachránili 600 ohrožených orangutanů.

V minulosti obávaný a s mnoha strašlivými legendami spojovaný ostrov Borneo či Kalimantan patří mezi tři největší ostrovy světa. Nejoblíbenějším, nejznámějším a nejatraktivnějším místem je zde provincie Sarawak, nebo-li „země zoborožců“, která nabízí jedinečnou krásu národních parků, jako je například Gunung Mulu s fascinující faunou a flórou. Turisté se tu mohou těšit na nedotčenou krajinu plnou džunglí, skalních útvarů, hlubokých roklí a řek s křišťálově průzračnou vodou. Zajímavostí jsou také tamní dlouhé domy na kůlech či jeskyně obřích rozměrů. V těchto nádherných tropických deštných pralesech se mohou turisté také potkat s ohroženým rodem lidoopů – orangutanů, který se vyskytuje už jen zde nebo na nedalekém ostrově Sumatra.

Právě na Borneu existuje rezervace Orang Jungle, kde každý den bojuje skupina obětavých nadšenců o záchranu tohoto ohroženého druhu a snaží se zamezit jeho vymření. Pracovníci této rezervace pomáhají orangutanům zachráněným před pytláky, vyhladověním či smrtelnými úrazy k návratu do přírody. Dosud se jim podařilo zachránit přes 600 jedinců. Záchranáři a veterináři se vydávají na dlouhé nebezpečné výpravy, riskují své životy pro záchranu orangutanů ilegálně držených v malých klecích a čelí tak tváří tvář pytlákům. Centrum Orang Jungle je vybaveno nemocnicí pro zraněné jedince, školkou s nepřetržitou péčí o mláďata a pralesní školou, kde si sirotci osvojují dovednosti nezbytné pro přežití v divočině.

Největší odměnou pro pracovníky takového záchranného centra je úspěšné vypouštění orangutanů do divoké přírody, kam patří. Největší vypouštěcí akce jsou realizovány dokonce pomocí lodí, letadel a vrtulníků.

Do rezervace „Orang Jungle“ se vydal natáčecí štáb, díky němuž vznikl unikátní dokumentární seriál ukazující život orangutanů a jejich pečovatelů na Borneu s názvem Deníky orangutanů, který můžete sledovat od 19. července od 20:00 na Viasat Nature.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: