Blízká setkání se slony v Chobe

Blízká setkání se slony v Chobe

Národní park Chobe a přilehlé povodí řeky Linyanti/Chobe v severní Botswaně je oblast s největší koncentrací slonů na světě, volně jich zde neustále migruje kolem sto tisíc.

Budík zvoní v 5:05, ve tři čtvrtě na šest jsme v Kasane u Chobe Safari Lodge, stojí tady 6 safari aut a všude samí turisti, ale jinak bychom se do parku nedostali, nemáme auto 4×4, což je tady nutnost, ale vídáme i zapadlé čtyřkolky návštěvníků, jen dobré auto nestačí, chce to v tom písku i umět jezdit. Do části parku zvané Riverfront vjíždíme branou Sedudu vzdálenou od města asi pět kilometrů, řidič rutinně vyřizuje formality. My jsme si tříhodinovou vyjížďku rezervovali z našeho kempu včera navečer, telefonicky jen ověřili počet přihlášených a nahlásili nás.

Po krátké přednášce průvodce o zdejší zvěři a jejím chování vyrážíme za ostatními vozidly. Lva mezi keři si všiml jen náš průvodce, chvíli ho pozorujeme, ale jde klidně dál do hloubi vegetace. Přes cestu nám přebíhají prasata bradavičnatá, impaly, pár metrů od cesty leží odpočívající nasycená lvice (pod keřem má ukrytou mršinu buvola), jinde zase tlupa paviánů, po stromech posedávají supi a orli, v řece lenoší hroši, na břehu polehávají buvoli a všude mezi tím sloni, stáda slonů.

_blizka setkani se slony

_prisne strezene mlade

_Antilopy vrane a Impaly

V devět jsme zpět, zamlouváme si hned v turistické kanceláři ještě na 15:00 „boat cruise“, tříhodinový výlet na lodi, a jdeme na terasu restaurace v rohu areálu, pozorujeme lovící vlhy běločelé a stádo slonů putující za řekou.

_vlhy belocele

Jedeme na oběd do našeho kempu a plánujeme další cestu. Po druhé hodině odpolední jedeme zpátky do Chobe Safari Lodge, vyplutí se posouvá na 15:30. Někteří výletníci, německy hovořící, přišli opilí a v baru na lodi hned pokračují, barman jim ještě běžel pro několik lahví whisky a kbelík ledu. Chvilku po vyplutí je na palubě živo i z jiného důvodu: u vody se povalují krokodýli, v řece hroši, na březích buvoli, a zase všude okolo sloni, parta mladých samců plující na druhý břeh, mazlící se dvojice a další plující, osvěžující se a migrující stáda majestátních chobotnatců.

_slon a volavka

_mladi sloni samci prekonavaji reku

_mladi sloni samci prekonavaji reku

_mladi sloni samci prekonavaji reku

_mazlici se dvojice

_zase slon...

Druhý den ráno balíme stan, v devět vjíždíme do NP Chobe po asfaltce která vede do Ngoma (hraničního přechodu s Namibií) aniž bychom se zapsali do evidence, přes silnici přecházejí stáda slonů, prasata bradavičnatá, antilopy, paviáni a u krajnice vidíme i zoborožce kaferské.

_sloni maji prednost

Přes park je rychlost omezená na 80 km/h, my často zastavujeme na pozorování a focení, takže těch padesát kilometrů jedeme skoro hodinu, u výstupní brány zastavujeme a jdu nás zapsat aspoň na výjezd z parku.

Další fotografie a info můžete nalézt na cikcak.wz.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí