Bielovodská dolina

Bielovodská dolina

Bielovodská dolina

Poloha a popis:

Jedná se o nejrozsáhlejší dolinu ve Vysokých Tatrách. Měří 10 kilometrů a ukrývá v sobě převýšení asi 1 200 metrů. Je jedinou dolinou alpského rázu v Tatrách. To znamená, že má široké luční dno a zalesněné plochy ve své spodní části.

První polovina doliny je ze své pravé části lemována slovensko-polskou státní hranicí. Zleva je to již zmiňovaná krajina alpského rázu. Ve výšce kolem 1 200 metrů se dolina dále větví na Žabiu Bielovodskú dolinu, kterou ze západu uzavírá Polsko-slovenský masív. Ten stoupá až do výšky
2 499 metrů, kde je zakončen vrcholem Rysy. Klasická Bielovodská dolina pokračuje dále a zleva ji kryjí vrcholy Malý (1 972 m), Velký Mlynář (2 169 m) a Bielovodská  veža. Tyto vrcholy jsou zároveň východním krytím Žabie Bielovodské doliny.

Další větvení doliny nastává ve výšce 1 250 metrů, kdy se z ní levým směrem odděluje Rovienková dolina. Ve výšce kolem 1 500 metrů se dolina opět dělí. Uhýbá doprava, kde vytváří Českou dolinu, kterou obklopují vrcholy Česká veža (2 253 m), Rysy (2 499 m), Český štít (2 500 m), Vysoká
(2 547 m), Ganok (2 461 m), Kačacia veža (2 197 m). Na dně doliny je zmrzlé pleso (2,1 ha, hloubka 10 m).  Severovýchodním směrem se nachází České pleso (1,98 ha, hloubka 6 metrů) a Český vodopád. Ve stejném místě jako Česká dolina se větví doprava Svišťová dolina.

Ve vrchní části doliny je Zelené pleso (2,58 ha, hloubka 4 m). Z něho vytéká Zelený potok, který vytváří ve výšce 1 575 metrů Hviezdoslavov vodopád. Pleso leží v další odnoži Bielovodské doliny, kterou je Kačacia dolina. Ta vytváří západní kotel, který ohraničují hory Zlobivá (2 425 m), Popradský Ľadový štít (2 396 m) a Batizovský štít (2 448 m).

Bielovodská dolina ve výšce 1 591 metrů plynule přechází do Litvorové doliny, která vytváří východní kotel doliny. Uprostřed kotle je Litvorové pleso s hloubkou až 18 metrů. Nad kotlem se tyčí Litvorový
(2 413 m) a Velický štít (2319 m).

Soutokem Zeleného a Litvorového potoku vzniká ve výšce 1 420 metrů řeka Biela voda, což je symbol celé doliny.

Zajímavosti

V roce 2010 byla Bielovodská dolina neprůchodná a tím pádem pro turisty uzavřena. Důvodem bylo to, že se řeka Biela voda vylila ze svého koryta a zalila tak turistický chodník. Tento stav trval jen pár dnů.

Dolina je oblíbená nejen turisty, ale také horolezci, kteří se sem vydávají v zimě, aby zdolávali ledové cesty. Patří mezi ně například Adin úsmev nebo Mrozkův led.

V době, kdy Tatranské území pokrývaly ledovce, ten největší pokrýval Bielovodskou dolinu. Měřil 14 kilometrů a jeho tloušťka byla 330 metrů.

Trasy:

  • modrá značka Z Lysé Polany (970 m) vede celou dolinou modrá turistická značka
  • zelená značka V samém závěru doliny je možno se napojit na zelenou značku a přes Polský hřeben přejít do Velické doliny.
  • Z Lysé Polony je v zimním období možno běžkovat až do výšky 1200 metrů.
  • Spodní mírná část doliny se dá projet autem po asfaltové cestě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí