Bičík Ivan, prezident České geografické společnosti

Bičík Ivan, prezident České geografické společnosti

(*2. 10. 1943 Praha) – český geograf „Poslední naše kroky vedly sypkým materiálem zbarveným do šedožluta sírou. Mezi tímto sypkým tufovým materiálem jsou z pevnějších hornin malé skalky, které dokola vroubí malý vrcholový kráter. Vylezli jsme na nejvyšší z nich na jižní straně a najednou jsme stáli úplně nejvýš nad širokým obzorem. Byli jsme ve výšce 5 670 metrů nad mořem. Kolem nás nádhera. Udělali jsme několik snímků na nejvyšším místě a rychle jsme se sesoukali za skalku do závětří…“ Tak popsali Ivan Bičík a Miroslav Krůta výstup na nejvyšší horu Íránu, vyhaslou sopku Demávend.

Křížem krážem po horských oblastech

Pražský rodák Ivan Bičík vystudoval odbornou geografii na Přírodovědecké fakultě UK (1965). Na škole působil dále jako interní aspirant na oboru sociální geografie. V roce 1969 se zúčastnil expedice ELBORZ-ZAGROS; desetičlenná výprava (z geografů se jí kromě Bičíka zúčastnil i J. Kalvoda) procestovala mezi 29.červnem a 5.zářím 1969 pro nás málo známé horské oblasti Turecka a Íránu, přičemž jako jedni z prvních Čechoslováků zdolali turecký Ercyias Dagh (3 917 m), Ararat (5 633 m) či již zmíněný Demávend.

Cestou tam viděli např. skalní kláštery v řecké Meteoře, tureckou Ankaru či Tabríz v íránské části Ázerbajdžánu, na cestě zpět Teherán, Ísfahán, město z Tisíce a jedné noci Bagdád, zříceniny v Babylónu či vápencové útvary v tureckém Pamukkale. Přitom provedli velké množství geologických a geografických výzkumů a řadu náročných horolezeckých výzkumů, zejména v pohoří Zagros. Cestu Bičík a Krůta popsali v cestopise Cílem je Zágros (1975).

Bičík úspěšně pokračoval v akademické kariéře. Po získání doktorátu (1974) zůstal pracovat jako asistent, v roce 1990 se habilitoval, v letech 1990-94 zastával funkci studijního proděkana PřF UK. Ve své odborné práci se zaměřil především na regionální geografii socialistických států (Socioekonomická a regionální geografie evropských socialistických států, 1986; Východní Evropa in: Geografie Evropy, s R. Netopilem a J. Brinkem, 1989) a obecnou hospodářskou geografii (skripta Ekonomická geografie I. Geografie zemědělství, 1982), Spolu s A. Obermannem napsal populární knihu Asie (1980), v poslední době spolupracoval při napsání celé řady učebnic regionální geografie pro základní a střední školy.

V současné době je Bičík vedoucím Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK a od roku 1994 také prezidentem České geografické společnosti.

Encyklopedii českých cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: