HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Batizovská dolina

Batizovská dolina

Batizovská dolina, autor: Kristian Slimak

Poloha a popis:

Dolina je situovaná do jižní strany Vysokých Tater.  Je dlouhá 5 kilometrů a má rozlohu 5,7 km². Na východě ji od Gerlachovského štítu (2 654 m) odděluje rameno Kotlového štítu. Nad severní částí doliny se tyčí Batizovský (2 448 m) a Popradský Ľadový štít (2 396 m). Ze západu ji objímá rameno Končisté (2 537 m). V horní části údolí dominuje skalní věž Kostolík, na které zahynul vynikající horolezec Wiesłav Stanisławski.

Dolinou protéká Batizovský potok, který ve výšce 1 884 metrů vytéká z Batizovského plesa. Na své cestě do údolí potok vytváří Batizovské vodopády (ledovcového původu, šířka je 2 metry).

V dolině je několik dalších ples menších rozměrů (Malé Batizovské pleso, Pliesko pod Kostolíkom, Čierne pleso a tři Batizovská oka).

Zajímavosti:

Batizovská dolina je nejčastěji využívanou trasou při sestupu z Gerlachovského štítu.

Batizovské pleso dosahuje hloubky až 12 metrů, zaujímá rozlohu 3,48 ha (288 m x 160 m).

První výstup z Batizovskej doliny na Gerlachovský štít byl uskutečněn v roce 1875.

V říjnu roku 1944 narazilo do Zadního Gerlachu letadlo 2. čs. brigády, letící tehdy podpořit SNP (Slovenské národní povstání). Letadlo se zřítilo do Batizovské doliny.

Trasy:

  • červená značka K Batizovskému plesu vede červená značka (Tatranská magistrála). Od východu z Chaty pri Popradskom plese, ze západu od Sliezského domu.
  • žlutá značka Z Vyšných Hágov po žluté značce k Batizovskému plesu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí