Narodil jsem se v roce 1982 v Žatci. Po vystudování sociální antropologie a geografie jsem pracoval v zahraniční redakci Českého rozhlasu a později jsem začal psát pro Pražský deník. Šéfredaktorem Hedvábné Stezky jsem se stal krátce po oslavě čtyřicátin. V nové práci se propojují mé dlouhodobé zájmy o média, poznávání vzdálenějších kultur i cestování. Za svůj "srdcový" kontinent považuji Afriku, kam jsem podnikl několik delších cest.
Od ledna je nabitý program cestovatelských a outdoorových přednášek. Vždy od 18:30 se můžete těšit na nejlepší vyprávění o dobrodružných cestách z celého světa!
Všechny ostrůvky Malediv omývá stejně krásné moře a přece je každý úplně jiný. Jeden má bílé písečné pláže, druhý obrůstají traviny, na třetím hospodaří místní, čtvrtý hostí rybí továrnu a pátý je rájem pro milovníky šnorchlování. Pojďme prozkoumat poslední, nejjižnější část tohoto nádherného koutu světa.
Že je Thajsko skutečně „Asií pro začátečníky“, kde všechno funguje, jsme se s manželkou přesvědčili po několika málo dnech od přistání v Bangkoku. Vypravili jsme se tam s pětiletou a bezmála dvouletou dcerou v rámci rozšířené verze původního plánu, který zahrnoval „pouze“ návštěvu švagra v Austrálii. Současně jsme se přesvědčili o tom, že covid už nijak neomezuje cestování do jihoasijské země ani uvnitř jejích hranic.
Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Ladislav Zibura, cestovatel a autor několika cestopisů, z nichž poslední nese název Prázdniny v Česku. V něm Ladislav zkoumá naši zemi v období pandemie a nachází řadu méně známých a neobjevených míst, která Česká republika skýtá, a také čtenáře seznamuje se svéráznou povahou Čechů a jejich smyslem pro recesi a humor. Právě tato témata jsme v podcastu rozebrali a přiblížili některé stereotypy, které o Češích panují. Ladislav kromě psaní knih také hojně přednáší napříč celou republikou. Tématem podcastu tak byli i jeho posluchači a zpětná vazba, kterou na svou práci dostává.
Zima se určitě zeptá, co jste dělali v létě. Pokud odpovíte, že jste se těšili na hory, sníh a slunce, pak jste zároveň zcela jistě vyhlíželi další výlet do Jižního Tyrolska, nejsevernější italské provincie. Vleky se tam rozjely už na přelomu listopadu a prosince.
Německo je jako turistická destinace mezi Čechy v kurzu. Podle říjnového reprezentativního průzkumu od společnosti Mind Bridge Consulting plánuje cestu do Spolkové republiky v příštím roce nejméně 18 procent české populace. A z hlediska počtu přenocování v německých ubytovacích zařízeních Češi za prvních devět měsíců letošního roku už téměř dosáhli úrovně roku 2019 (před vypuknutím pandemie). Vedle národních parků nebo pravidelných akcí typu Oktoberfest patří mezi tradiční sezónní „taháky“ vánoční trhy v centrech německých historických měst.
Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl hokejista Radek Koblížek, který v patnácti letech odešel za kariérou do Finska. V podcastu jsme rozebrali jeho tehdejší přístup k takovému životnímu kroku a jeho adaptaci na finské prostředí. Finská a česká mentalita a přístup k pravidlům a disciplíně se v mnohém liší, Radek v podcastu proto sdílí, jak se s touto změnou vypořádal. Dále jsme mluvili o finské povaze, životním stylu, saunování a mnoha zkušenostech z hokejového prostředí. Přejeme příjemný poslech!
Petr Slavík je fotografem divoké přírody a držitelem několika mezinárodních ocenění, včetně zlaté medaile z největšího fotografického salonu Trierenberg Super Circuit. Jezdí po celém světě, aby zaznamenal poslední střípky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům, je autorem knih Divoká srdce, Blízká setkání a spoluautorem knihy Divoká planeta. V roce 2017 dokončil filmovou sérii Ve stopě predátora, která líčí dobrodružství fotografa divočiny při jeho cestách za největšími šelmami planety.
Tomáš Ouhel ze ZOO Liberec je nejen koordinátor ekologických projektů, ochránce přírody a dokumentarista, ale také detektiv, který statečně pátrá po pašerácích zvířat. S týmem lidí z neziskovky LESTARI propaguje a podporuje ochranu přírody hlavně v Indonésii – konkrétně chrání loskutáka niaského, mořské želvy a ekosystémy ostrovů Bangkaru a Babi. Poslední dobou se Tomáš zabývá rozkrýváním pašeráckých sítí v Indonésii a aktuálně vyšetřuje případy lovu ryb pomocí výbušnin a organizuje společný výcvik s námořní policií na Filipínách.
Akční kamera, sluchátka, reproduktor nebo chytré hodinky značky Niceboy mohou být dobrou volbou vánočního dárku, kterým potěšíte své blízké. Ježíšek jim nadělí kvalitní technologii, jejíž koupě vás nezruinuje. A protože je hezké dárky dávat i dostávat, připravil si pro vás Niceboy 20% vánoční slevu na vybrané produkty.