Německo zve na desítky vánočních trhů

Německo zve na desítky vánočních trhů

Německo je jako turistická destinace mezi Čechy v kurzu. Podle říjnového reprezentativního průzkumu od společnosti Mind Bridge Consulting plánuje cestu do Spolkové republiky v příštím roce nejméně 18 procent české populace. A z hlediska počtu přenocování v německých ubytovacích zařízeních Češi za prvních devět měsíců letošního roku už téměř dosáhli úrovně roku 2019 (před vypuknutím pandemie). Vedle národních parků nebo pravidelných akcí typu Oktoberfest patří mezi tradiční sezónní „taháky“ vánoční trhy v centrech německých historických měst.

V žebříku nejoblíbenějších zahraničních destinací pro české cestovatele se Německo dle zmíněného průzkumu umístilo na 6. místě. V období leden až září 2022 čeští hosté v Německu uskutečnili téměř 890.000 přenocování, což odpovídá téměř 84 % ze stejného období roku 2019. „Jsem si jistý, že v letošním roce dosáhneme minimálně jednoho milionu přenocování“, komentoval výsledky sondy do českých cestovních trendů Jan Pohaněl, vedoucí Německé turistické centrály pro ČR.

„Česká republika patří k nejrychleji se zotavujícím zdrojovým trhům Německa a upevnila svou pozici v rámci 15 nejvýznamnějších zemí pro příjezdový cestovní ruch našeho západního souseda,“ pokračoval Pohaněl, který připojil pozvánku na probíhající adventní a vánoční trhy. Jejich prezentace odpovídá „duchu doby“. Důraz je kladen na regionální a ekologicky vyráběné produkty i pokrmy. Aktuálně je také v celém Německu na tržištích využíváno energeticky šetrné osvětlení s LED lampami.

Tipy: Kam a jak na německé vánoční trhy?

Düsseldorf je z Prahy dostupný letecky (přímé lety zajišťuje společnost Eurowings). Nachází se zde celkem 6 následujících tematických trhů:

Altstadtmarkt – stánky jsou budovány podle vzoru starých měšťanských domů.

Trh řemesel – nachází se před renesanční cihlovou budovou radnice.

Pohádkový trh – osvětlení tvoří celkem 15.000 LEDkových žárovek, na dřevěných chaloupkách jsou zobrazeny siluety pohádkových postav.

Kö-Bogen – trhy u obchodního centra Kö-Bogen II, což je budova s největší zelenou fasádou v Evropě (stavba dokončena v r. 2021).

Kö-Lichter-Markt – nachází se na Königsallee, jedné z nejznámějších nákupních ulic v Evropě.

Schadow-Markt – nachází se na jedné z nejznámějších nákupních ulic Düsseldorfu „Schadowstraße“.

Hochschwarzwald (Ravennaschlucht) – trhy jsou umístěny pod 40 metrů vysokým železničním viaduktem. Vedle produktů od místních umělců a řemeslníků zde můžete ochutnat řadu místních specialit: schwarzwaldský třešňový dort, schwarzwaldskou šunku, zvěřinu nebo místní pálenku.

Vánoční trh, Düsseldorf, autor: Deutsche Zentrale für Tourismus
Vánoční trh, Düsseldorf, autor: Deutsche Zentrale für Tourismus

V Berlíně najdete zde více než 50 vánočních trhů, mimo jiné:

Tradiční vánoční trh ve čtvrti Spandau – Betlém s živými zvířaty, celkem 400 stánků.

Královský trh ve čtvrti Charlottenburg se světelnou show a živou hudbou.

Trh na náměstí Gendarmenmarkt ve znamení luxusu, s hudebníky a akrobaty.

Skandinávský trh ve čtvrti Prenzlauer Berg – trh v prostorách pivovaru je pojmenován po
severské bohyni světla Lucia, využít můžete mj. také mobilní saunu.

Bio-vánoční trh na náměstí Kollwitzplatz – zde si můžete pochutnat např. na vafli
z celozrnné mouky nebo na bio-steaku.

Vánoční trh Gendarmenmarkt, Berlín, autor: Deutsche Zentrale für Tourismus
Vánoční trh Gendarmenmarkt, Berlín, autor: Deutsche Zentrale für Tourismus

V Drážďanech můžete potěšit sebe i své blízké zakoupením ručně vyráběných regionálních produktů:
např. dřevěné figurky z Krušných hor, ubrusů z modré látky typické pro Lužický region nebo tzv. herrnhutské hvězdy (resp. Ochranovská hvězda – označení vánoční ozdoby oblíbené a rozšířené především v německém prostředí a v místech ovlivněných Moravskými bratry. Právě v jejich komunitě v Ochranově v saské Horní Lužici hvězda v roce 1821 vznikla.
V Drážďanech můžete navštívit také tradiční trh „Striezelmarkt“, který láká návštěvníky již od r. 1434. V okolí Drážďan pak stojí za návštěvu tradiční vánoční trhy v Míšni, Pirně nebo Radebeulu.

Vánoční trh, Drážďany, Frauenkirche, autor: Deutsche Zentrale für Tourismus
Vánoční trh, Drážďany, Frauenkirche, autor: Deutsche Zentrale für Tourismus

Ústředním vánočním trhem v Mnichově je tradiční Christkindlmarkt, který se nachází před romantickou neogotickou radnicí na náměstí Marienplatz. Další specialitou je vánoční trh „Krippenmarkt“, což je pravděpodobně největší německý trh s betlémy. Výroba betlémů má v Mnichově dlouhou tradici. V r. 1757 se konal v bavorské metropoli první samostatný trh s výstavou betlémů, který trval od 1. adventní neděle až do slavnosti tří králů 6.1.

I v Norimberku je hlavním vánočním trhem tradiční Christkindlmarkt, který je tvořen přibližně 180 dřevěnými stánky s typickými červenobílými střechami. Jako každoročně si zde budete moci pochutnat na norimberských perníčcích, které se pečou již více než 600 let. A pokud nejste na sladké, můžete si dát tradiční norimberské klobásy s kysaným zelím a bramborovým salátem. Zahřát se můžete norimberským svařeným vínem nebo punčem z červeného vína a rumu, tzv. „Feuerzangenbowle“. Zajímavostí těchto trhů jsou i vánoční stánky partnerských měst z různých zemí, mezi kterými nebude letos chybět ani Praha. Můžete si tam zakoupit drobnosti a umělecké předměty typické pro jednotlivé země.

Vánoční trh Christkindlmarkt, Norimberk, autor: Deutsche Zentrale für Tourismus
Vánoční trh Christkindlmarkt, Norimberk, autor: Deutsche Zentrale für Tourismus

Nejstarším vánočním trhem Řezna je Christkindlmarkt, který existuje již více než 200 let. Dalším trhem, který stojí za zmínku, je vánoční trh na zámku Thurn und Taxis. Nachází se zde řada atrakcí zejména pro malé návštěvníky, a také řemeslné dílny se skláři, výrobci svíček a dalších řemesel. Lucreziamarkt je trh uměleckých řemesel. Teprve od předloňského roku existuje tzv. hraběcí Christkindlmarkt v parku Dörnberg. K vidění jsou zde mj. alpaky.

V Postupimi se mj. koná „český“ vánoční trh na náměstí „Weberplatz“. Toto náměstí nechal zbudovat pruský král Fridrich II. jako útočiště pro protestantské tkalce z Čech. V rámci trhu prezentují čeští umělci a řemeslníci své dovednosti. V centru města se koná vánoční trh Blauer Lichterglanz (laděný do modra) a za návštěvu stojí také trh v holandské čtvrti.

Quedlinburk je město zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí tradiční vánoční trh před budovou radnice. V kulisách typických hrázděných domů najdete největší adventní kalendář v celém Německu. Každý den (od 1. do 24.12.) se otevřou dveře jednoho z vánočně ozdobených domů na zámeckém vrchu „Schlossberg“. Za každými dveřmi pak zejména na malé návštěvníky čeká pohádkové překvapení.

I v Hamburku najdete celou řadu vánočních trhů, na kterých si můžete užít regionální speciality, obdivovat tradiční místní výrobky nebo se zaposlouchat do vánoční hudby. Doporučit lze například:

Historický trh před Hamburskou radnicí.

Vánoční trh v Hafen City s nezaměnitelnou atmosférou.

Vánoční trh na FleetInsel – malém šarmantním náměstí, které se nachází na Michalském mostě (Michaelisbrücke).

Vánoční trh Santa Pauli – nejerotičtější trh v Hamburku.

V Muzeu práce se koná ekologický vánoční trh, kde můžete zakoupit např. ručně vyráběné vánoční ozdoby, nebo ochutnat biologické sváteční menu.

Vánoční trh u kostela sv. Marka (Sankt-Markus Kirche) – menší trh s příjemnou atmosférou a regionálními i ekologickými produkty (můžete ochutnat bio-svařák nebo brusinkový punč).

Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí