Lukáš Synek

Biolog, cestovatel a fotograf. Na svých cestách se soustředí především na přírodní krásy. Rád navštěvuje takzvané „země, kam se nejezdí“. V poslední době propaguje též cestování s dětmi. Příležitostně provází zájezdy do Střední Asie a Jemenu. Na řadě míst ČR můžete shlédnout jeho cestopisné přednášky a diashow, které již získaly několik festivalových ocenění. Napsal úspěšnou knihu „Hedvábnou stezkou po stopách dávných karavan“ na základě půlroční expedice po této legendární trase. Kniha se v anketě časopisu GEO a webu www.HedvabnaStezka.cz o nejlepší český cestopis všech dob umístila v TOP 30. Organizuje přednášky pro čajovnu V Síti na Praze 2 (www.ecajovna.cz).


Články autora

Zpívající písky a jeskyně tisíců Buddhů
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Zpívající písky a jeskyně tisíců Buddhů

Na východním konci pouště Taklamakan u města Dunhuang se nacházejí hned dvě z nejpozoruhodnějších míst západní Číny. Jednak nádherná dunová poušť s gigantickými dunami vysokými až 200 metrů, jednak světově proslulé buddhistické jeskyně Mogao, jejichž návštěvu kdysi nevynechala žádná karavana putující po Hedvábné stezce přes obávanou poušť Taklamakan.

Nejlepší hrozinky se rodí pod hladinou moře
Cestopisy a reportáže

Nejlepší hrozinky se rodí pod hladinou moře

Hedvábná stezka kdysi obcházela ohromnou poušť Taklamakan, ležící v dnešní západní Číně, po jejím severním i jižním okraji. Když se karavany vydaly severní cestou podél úpatí pohoří Ťan-Šan, procházely i úrodnou Turfanskou oázou, jednou z důležitých zastávek na Hedvábné stezce. Dodnes se zde řada památek na slavnou historii zachovala. A jak se v takovém ostrově života v rozpálené poušti žije dnes?

Zvířecí trh v Kašgaru
Cestopisy a reportáže

Zvířecí trh v Kašgaru

Starobylé město Kašgar, které je dnes nejzápadnějším městem Číny, platilo po stovky let za nejdůležitější křižovatku Hedvábné stezky ve východní polovině její trasy.

Západní Čína není Čína
Aktuality

Západní Čína není Čína

Západní Čínu tvoří provincie Tibet, Qinghai a Xinjiang. Přestože žádný z těchto regionů nemá etnicky ani historicky s Čínou mnoho společného, dohromady tvoří více než třetinu jejího dnešního území.

Jak do Číny z Kyrgyzstánu
Praktické rady na cesty

Jak do Číny z Kyrgyzstánu

Hranici mezi Čínou a Kyrgyzstánem tvoří velehory, jejichž překonání bylo vždy komplikované. Dnes se tu nacházejí pouhé dva hraniční přechody ležící v sedlech Torugart a Irkeštam, oba vedou do čínského Kašgaru.

Altyn Arašan – Údolím Zlatých pramenů
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Altyn Arašan – Údolím Zlatých pramenů

Mezi nejkrásnější místa v Kyrgyzstánu patří bezesporu údolí Altyn Arašan, což v překladu znamená Zlaté prameny. Svými horkými prameny je ostatně vyhlášeno. Údolí se zařezává do severních svahů pohoří Terskey Alatau poblíž města Karakol. Nádherné scenérie se svěže zelenými pastvinami, idylicky se pasoucím dobytkem a stády koní pod zasněženou horou Palatka nemohou nechat snad nikoho lhostejným. V osadě také začíná/končí trek kolem jezera Ala-Köl, což je další dobrý důvod zavítat do této oblasti.

Issyk-Köl: Srdce Kyrgyzstánu
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Issyk-Köl: Srdce Kyrgyzstánu

V severovýchodní části Kyrgyzstánu se modrá jezero Issyk-Köl. Cizinci ho považují za největší kyrgyzské jezero, ovšem sami Kyrgyzové k němu vzhlížejí jako k srdci své země. Tato perla Kyrgyzstánu opatrovaná v dlaních velehor pro ně vždy měla zvláštní význam. Zatímco severní pobřeží jezera Issyk-Köl dnes lemuje řada velkých letovisek, kde se rekreují bohatí Kyrgyzové a Kazaši, jižní pobřeží stále zůstává řídce osídlené, klidné a jeho čisté pláže zatím využívají pouze místní obyvatelé. Podél pobřeží se dodnes zachovalo mimořádné množství důkazů o pradávném osídlení a o starých obchodních stezkách, které tudy po staletí vedly. My jsme se sem vypravili některé z těchto památek najít.

Ledovcová kotlina Ak-Say
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Ledovcová kotlina Ak-Say

Pár kilometrů jižně od Biškeku, hlavního města Kyrgyzstánu, se táhne pohoří Kyrgyzský Alatau, které vytváří za dobrého počasí dokonalé pozadí města. V těchto horách se nachází poměrně známé údolí Ala Arča vedoucí k ledovcům a vysokohorským jezerům. Z údolí se dá ale také vystoupit do překrásné ledovcové kotliny Ak-Say, kam se právě chystáme. Touto kotlinou totiž protékají hned tři ledovce a je ohraničena nejvyššími vrcholy celého pohoří.

Ani: skvost arménské architektury 
Památky a moderní architektura

Ani: skvost arménské architektury 

Procházíme se mezi pozůstatky Ani, bývalého hlavního města staré Arménské říše, které bývalo významným obchodním centrem na Hedvábné stezce. Ohromná katedrála téměř nepoznamenaná jedním tisícem let nás uvádí v úžas stejně jako mohutné hradby, kostelíky nebo říční kaňon, za kterým už leží Arménie.

Bavlněný hrad v Pamukkale
Národní parky a přírodní skvosty

Bavlněný hrad v Pamukkale

Na úpatí hor nad širokým úrodným údolím s citrusovými sady, plantážemi bavlny a políčky zeleniny leží vesnice Pamukkale. Byla by to obyčejná západoturecká vesnice, kdyby se zde nenacházel překrásný přírodní útvar zapsaný na seznamu UNESCO, za kterým dnes jezdí turisté z celého světa.