Altyn Arašan – Údolím Zlatých pramenů

Altyn Arašan – Údolím Zlatých pramenů

Mezi nejkrásnější místa v Kyrgyzstánu patří bezesporu údolí Altyn Arašan, což v překladu znamená Zlaté prameny. Svými horkými prameny je ostatně vyhlášeno. Údolí se zařezává do severních svahů pohoří Terskey Alatau poblíž města Karakol. Nádherné scenérie se svěže zelenými pastvinami, idylicky se pasoucím dobytkem a stády koní pod zasněženou horou Palatka nemohou nechat snad nikoho lhostejným. V osadě také začíná/končí trek kolem jezera Ala-Köl, což je další dobrý důvod zavítat do této oblasti.


Udoli Zlatych pramenu (fotoreportaz)

Údolí začíná za vesnicí Ak-Suu (rus. Těploključenka), která leží ve výšce 1900 m n. m. v rovině pobřežní oblasti jezera Issyk-Köl. Na kopečku za vesnicí u soutoku řek Ak-Suu a Arašan se nachází muslimský hřbitov se zvláštními drátěnými konstrukcemi ve tvaru jurty, které stojí nad bohatšími hroby a jsou pro Kyrgyzstán typické. Množství půlměsíců a pěticípých hvězd na hrobech připomíná nebe, ovšem tyhle „svítí“ rudě.

hrbitov

Když jsme naproti hřbitovu obdivovali pojízdné včelíny, dva včelaři, kteří v nich zároveň i bydlí, nás hned pozvali na čaj, med, sušenky a kus řeči. Byli to dva Rusové, kteří po rozpadu SSSR zůstali v Kyrgyzstánu. Nemohli si vynachválit současnou svobodu, protože za Sojuzu takovéhle volné povolání provozovat nemohli, zavřeli by je. Kyrgyzský a kazašský med je sice velmi ceněný pro svoji jedinečnou kvalitu, ale včelařské řemeslo žádný zlatý důl není. Od jara do podzimu se chlapi s včelíny několikrát stěhují podle toho, kde co kvete nebo jak se sekají louky, a přitom si v klidu užívají místní přírody.

vcelari

Za vesnicí jsme si všimli, jak mnohoúčelové vozidlo může být obyčejná Lada Niva: jednou v ní vezli tři ovečky na porážku, podruhé za ní táhli kládu, potřetí se v ní vezla narvaná celá rodinka. Polní cesta podél řeky Arašan lemovaná meruňkami vás potom zavede do ústí údolí, odkud pak stoupá vzhůru divokými smrkovými lesy. Říční soutěska je místy pořádně zaříznutá a temná. Teď při vyšším stavu vody byla cesta dokonce místy trochu zaplavená. S nabírající výškou se postupně objevují mýtiny a cesta pak vede ve strmém srázu vysoko nad řekou.

cesta vysoko nad rekou

V srpnu se na statných bodlácích podél cesty pase spousta motýlů, např. horští jasoni.

jason

Po asi 5 h a 16 km se údolí otvírá v překrásné pastviny, na jejichž začátku leží osada Altyn Arašan čítající několik chalup a jurt, spojených dnes hlavně s turistickým byznysem. Na horním konci osady se u mostu přes řeku nacházejí termální radonové prameny, jejichž voda o teplotě 45°C je lehce radioaktivní a léčivá. Místní jim říkají „zlaté“ právě kvůli jejich léčebným účinkům. Škoda jen, že už svedli prameny do krytých bazénků a vybírají za koupel poplatek 100 somů/h (60 Kč).

horke prameny

Mimochodem dole, kousek nad vesnicí Ak-Suu, jsou další lázně (Sanatorium Ak-Suu), sice prý ne tak dobré, ale stojí 10x méně.

Při focení nad osadou ani nemůžeme uvěřit všem těm nádherným scenériím. Na svěže zelených pastvinách podél řeky se idylicky pasou koně a dobytek. Nad koncem údolí se tyčí mohutná zasněžená hora Pik Palatka (4931 m n.m.), která svou bílou majestátností jakoby ztvrzovala, že všechna ta krása údolí Altyn Arašan je skutečná (rus. palatka = stan).

pastviny Altyn Arasanu

U lesa také stojí několik pasteveckých stanů, jaké v poslední době nahrazují tradiční jurty. Vítá nás chlapec se psem. Na to, že je mu teprve něco přes deset, mluví kromě kyrgyzštiny i plynně rusky a prý i dungansky – nejspíš proto, že příbuzenské a přátelské vztahy zde, ve Střední Asii, běžně překračují národnostní bariéry. Rodiče jsou s ovcemi někde výše v horách, kde je prý travka charóšaja. Chlapec nám ukazuje jednoduché zařízení stanu a víceúčelový „stojan“, kde visí sušené maso, měch z kozí kůže s kumysem a pytel se sušenými jogurtovými kuličkami (tzv. kurut), postroje na koně a další věci časté potřeby.

pastevecky stan

Zdola zrovna přijela skupinka Kyrgyzů na koních. Za to, že jsem si je vyfotil, si teď musím vzít hrst meruněk, které dole natrhali. Následuje obvyklý středoasijský rozhovor začínající: „A adkudá vy?“ a pokračující frází: „Vodku píješ?“

Praktické

Každý den v poledne jezdí do Altyn Arašanu se svým žlutým džípem Valentin z hostelu Yak Tours v Karakolu (ul. Gagarin 10), ráno pak zase jede z Arašanu do Karakolu. Tento hostel patří v Karakolu k levnějším a má přátelskou atmosféru (pokoj 200 S, stan na zahradě 50 S). Jinak lze dojet maršrůtkou č. 350 z Karakolu až k hřbitovu za Ak-Suu (15 S) a pak pokračovat 16 km pěšky. V Altyn Arašanu lze sehnat nocleh v jurtě (100 S/os.) a různé pochutiny s horskou přirážkou. Koupel v horkých pramenech 100 somů/h, je třeba smlouvat. 100 S = 60 Kč (srpen 2006).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí