Jak se zamilovat do arabského světa

Jak se zamilovat do arabského světa

Již podvanácté se letos uskuteční Festival arabské kultury, tzv. ARABFEST. Proběhne od 18. do 28. května v Plzni a od 8. do 12. června v Praze. Tématem letošního ročníku je LÁSKA, a to ve všech jejích podobách. Festival nabídne kulturní i vzdělávací program a také instagramovou soutěž s názvem In love with the Middle East/ ARABFEST odkazující k zaručenému jevu doprovázejícího všechny, kdo se kdy podívali na Blízký východ anebo se s jeho kulturou a lidmi setkali u nás. Je to láska!

Každému se při slově láska vybaví něco jiného. Lásku si můžeme spojit s osobami, místy, se zážitky, s emocemi, které prožíváme nebo i s každodenními maličkostmi. Lásku lze totiž vnímat a projevovat všemi smysly. A stejně je tomu tak s Blízkým východem. Ať se podíváte do jakéhokoliv koutu regionu, z výšky super moderních mrakodrapů v Zálivu, do zaprášených uliček tradičních súqů nebo vyhlédnete do proměnlivé krajiny, je téměř nemožné se nezamilovat. Snad právě proto má arabština pro lásku hned několik výrazů, z nichž každý vyjadřuje jiný druh lásky. Pojďme se namátkou podívat, do čeho se lze na Blízkém východě zamilovat.

Mnoho z nás si lásku spojí konkrétní milovanou osobou. Příběhy žen, které se zamilovaly na na letní dovolené v Tunisku nebo Egyptě jsou námětem nejednoho románu, o jehož kvalitě by se dalo pochybovat. Nicméně všeobjímající lásku vůči obyvatelům blízkovýchodních zemí lze číst většinou jen mezi řádky. Láska k těmto lidem totiž pramení z respektu a obdivu za to, čím si mnoho z nich ve svých životech prošlo, s čím se museli vyrovnat a přitom neztratit chuť do života. Obyvatelé Blízkého východu mají nezřídka zkušenost s válečnými konflikty, ekonomickými krizemi, životem na hranici možného, ale nezdráhají se rozdávat úsměvy na potkání a jejich pohostinnost a ochota je často předchází.

Mnohým se při představě blízkovýchodní přírody vybaví poušť plná velbloudů. Tamní krajina však nabízí daleko více než jen jednotvárné písečné duny. Vždyť zde před mnoha tisíci let vznikla jedna z prvních civilizací, která se naučila naslouchat cyklům přírody a využívat záplavy ku svému prospěchu. Z vynalézavosti této civilizace těžíme dodnes i my v Evropě. Blízkovýchodní krajina tak z úrodných nížin přechází do zalesněných kopců ale i sněhem pokrytých vrcholků hor, a dále přes skalnaté výběžky do travnatých stepí. Nelze opomenout nespočet řek, jezer a moří, které omývají břehy mnoha blízkovýchodních států. Každý si tu tak dle svých preferencí přijde na své.

Není náhodou, že tři ze sedmi původních divů světa pocházely z Blízkého východu. Místní civilizace se ve starších dobách pyšnily architektonickým uměním, které můžeme obdivovat dodnes. V současnosti v sobě největší města spojují starobylá historická jádra, kolem nichž vyrostla novější zástavba s ulicemi plnými tradičních trhů až po obrovská nákupní centra. Místní ulice jsou plné vůní a zvuků, jejichž směsice je pro Blízký východ tak typická. Kebab otáčející se za výlohou, opodál se vaří voňavá káva s kardamomem, o pár kroků vedle se peče chleba nejrůznějších tvarů a velikostí. Aut a motorek je asi třikrát víc, než pro kolik byla silnice stavěna. Všudypřítomný závan benzínu a hluk troubících dopravních prostředků, v dáli ozvěny ázánu. Místní si navíc potrpí na silné parfémy. Ze všech těch ruchů a vůní se točí hlava a země pod nohama se ztrácí. Takhle nějak se přece projevuje i láska na první pohled.

Blízkovýchodní města snad nikdy nespí. Ruch na ulicích neustává a lidé ve dne v noci živě diskutují o nejrůznějších tématech. Mnoho z nich hovoří více než jedním jazykem. Láska je samozřejmě jedním z důležitých témat, jež se prostřednictvím jazyka otiskuje v literatuře, hudbě a umění. Najděte píseň, která v sobě nenese téma lásky. Taková snad ani neexistuje. Přečtěte si básně některého z arabských básníků. Tématu lásky se nelze vyhnout.

Všichni víme, že láska prochází žaludkem. Blízkovýchodní kuchyně nabízí tak pestrobarevný výběr jídel a kombinace chutí, že zříci se jídla v měsíci ramadánu lze považovat s trochou nadsázky za nadmíru vysokou oběť tomuto druhu lásky. V případě blízkovýchodní kuchyně se totiž stěží lze lásce ubránit. Čerstvá zelenina a ovoce, nerůznější druhy ořechů, koření prodávané ve velkých pytlích, dobroty plné sladkých sirupů a citronová limonáda. Vychutnávat si lásku plnými sousty je při návštěvě Blízkého východu neopominutelnou součástí.

Samozřejmě nesmíme zapomínat, že s láskou se nepojí jen dny zalité blízkovýchodním horkým sluncem, ale často i s odvrácenou stranou reality. I tato stránka se ovšem neodmyslitelně s láskou pojí. Blízký východ v sobě ale ztělesňuje tu životní lásku, kvůli níž se budete vracet znovu a znovu. Blízký východ je láska.

Chcete-li okusit atmosféru arabských trhů, ochutnat blízkovýchodní kuchyni, zhlédnout dokument o tak trochu jiné lásce, chcete-li se alespoň na okamžik ponořit do arabského světa plného vůní a rozporů, navštivte nás na ARABFESTU a speciálně pro zážitek z ORIENTAL STREET FOOR MARKETU zamiřte na Velký sobotní program 28. května od 11 do 18 hodin do DEPO2015. Nakonec se nechte unést love songy tuniské zpěvačky KAT Bent L´Amor a syrského hudebníka Marwana Alsoleimana večer od 21 hodin v Anděl Music Baru.

Více informací a detailní program najdete na www.arabfest.cz a sociálních sítích: Facebook arabfestCZ a Instagram arabfestcz.

Autorka: Karolína Hanzlová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: