HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Andrijan Tolstych – obchodník smolař

Andrijan Tolstych – obchodník smolař

Obchod s kožešinami so A. Tolstych pojistil chovem polárních lišek. Tento ruský obchodník měl bohužel více smůly něž štěstí.

TOLSTYCH Andrijan († 1766, u pobřeží Kamčatky) – ruský lovec a obchodník

Kdesi na severu Tichého oceánu hledali mořeplavci různých národů mytickou zemi João da Gamy. Ve službách jedné z ruských kupeckých společností se v letech 1747–48 vydali hledat záhadný ostrov kupec a lovec Andrijan Tolstych spolu s Jevtichijem Sannikovem, který tu u „Východního oceánu“ našel v sezoně 1743–44 na Beringově ostrově bohatý zdroj vzácných kožešin. O rok později přezimoval na Mědném ostrově (v Komodorských ostrovech) a znovu se vrátil s bohatým úlovkem.

Cenný náklad na dně moře

Společně se roku 1749 vydali na severovýchod od Kamčatky, přezimovali na Beringově ostrově a přešli na ostrov Atta, kam Tolstych převezl a nechal rozmnožit polární lišky, zdroj jejich příštího bohatství. V letech 1756–59 se na lodi Andrejan a Natalja pustil Tolstych znovu na Aleuty. Objevil řetěz menších ostrovů, které později dostaly jeho jméno (na dnešních mapách v anglické formě jako Andreanof Islands). Při zpáteční cestě ztroskotal u pobřeží Aljašky a bohatý náklad kožešin skončil v moři. Zchudlý Tolstych musel znovu vstoupit do služeb jedné z kupeckých společností.

V „cizích službách“ se v létě 1766 vydal Tolstych na člunu Pjotr z Bolšerecka na jih. Dostal se k některým z Kurilských ostrovů, ale při zpáteční cestě ztroskotal u jihovýchodního pobřeží Kamčatky a zahynul téměř se všemi členy výpravy.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: