AMMASSALIK BACKCOUNTRY: Lyžařská expedice již je v Grónsku.

AMMASSALIK BACKCOUNTRY: Lyžařská expedice již je v Grónsku.

AMMASSALIK BACKCOUNTRY: Lyžařská expedice ovládla grónský ledovec Kerala.

27. dubna: Grónská výprava včera úspěšně dorazila z hor do inuitské vesničky Kuummit. Krásné počasí minulých dní vystřídalo sněžení a výprava čeká na rybářský člun, který kluky přiblíží k jejich psímu spřežení, aby se mohli dostat zpět na letiště.  Ačkoli museli na začátku hodně měnit plány kvůli počasí, podařilo se jim uskutečnit překrásné putování liduprázdnou krajinou hor východního Grónska. A i když byly svahy hodně zmrzlé a ufoukané, povedlo se i několik lyžařských výstupů a sjezdů. Zítra odletí výprava na Island a v pondělí bude zpět v Česku.

23. dubna: Poslední zprávy sdělili kluci z výpravy přes satelitní telefon. Již sestoupili k fjordům, kde budou do pátku lyžovat. Pak pro ně přijede loď, která je odveze do města Kulusuk, kde celá expedice začala a kluci odletí v sobotu zpět do Reykjavíku. Rekord, který v grónských podmínkách zažili je – 23 stupňů Celsia. Mají velké štěstí. Již několik dní se nad územím, kde se pohybují, drží azuro. A vše je podle jejich slov „ALL RIGHT„!

17. dubna: Počasí je výrazně lepší, proto výprava konečně vyrazila směr ledovec Kerala. Cesta bude trvat v dobrém případě dva dny a povede krajinou mezi ostrovy a obrovskými ledovými monstry, které sem připlouvají od severu unášeny dánským proudem. Nocovat budou lyžaři spolu s inuitskými společníky v lovecké chatce na břehu fjordu Sermiligaq. Sníh je tvrdý a zmrzlý, utažený týdenním deštěm, který přišel nečekaně již v průběhu března. To jsou ale na druhou stranu prříznivé podmínky pro cestování krajinou se psím spřežením!

16. dubna: Výprava priletěla do Grónka v sobotu odpoledne. Na letišti čekal čtyřčlennou lyžařskou skupinu kamarád Lars se psím spřežením. Kvůli horšícímu se počasí, museli čekat v inuitské vesnicce Kulusuk na zlepšení viditelnosti a ztišení větru, který dosahuje rychlosti 50 km/h. Aspoň je čas na seznámení s místními. Dnes by už lyžaři měli nastupovat na ledovec a stoupat do základního tábora na plato Kerala. Doprovod tvoří místní lovci a tři psí spřežení.

13. dubna: Do drsné grónské krajiny se vydá už zítra expedice AMMASSALIK BACKCOUNTRY CAMP 2012 tvořená čtyřmi skvělými českými lyžaři Petrem Novotným, Radkem Nováčkem, Petrem Sochou a Tondou Volkem. Na své výpravě se pokusí pokořit panenské svahy fantastické země jménem Grónsko.

HedvabnaStezka.cz bude postup expedice sledovat a podávat vám další informace.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: